Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Televízia

Mrazivé kauzy zo Slovenska: Prokurátorka sfilmovala skutočné prípady elitných vyšetrovateľov!

Jojka štartuje kriminálnu novinku, ktorá sa chce zaradiť k oceňovaným seriálom z česko-slovenských obrazoviek. Prinášame prehľad postáv aj viacerých prípadov, ktoré sa v Prokurátorke objavia.

Kým tradícia kvalitných českých kriminálok je dlhodobo rozvinutá najmä u našich českých susedov, o niekoľko výrazných počinov sa postarali aj slovenské televízie.

Či už ide o Mesto tieňov, ktoré síce vo svojom čase dosahovalo na Markíze podpriemerné výkony sledovanosti, no dodnes patrí k najoceňovanejším slovenským krimiseriálom, o Kriminálku Staré mesto, ktorá vznikla v spojení slovenskej a českej verejnoprávnej televízie, alebo o sériu Za sklom vysielanú na Jojke, ktorá reagovala aj na politické kauzy v krajine.

Po niekoľkých rokoch, počas ktorých vymizli zo slovenskej obrazovky, sú kriminálky opäť v kurze.

Popri viacerých komediálne ladených sériách ako Výnimočná Nikol, Einstein či pripravovanom Duchovi televízie siahli aj po dramatickom žánre, pričom po čase sa chcú blysnúť aj výnimočnejším projektom.

Ambíciu zaujať žánrovejšieho diváka má Prokurátorka, ktorá bude svoj dej stavať na psychológii postáv, emóciách a napätí.

„Seriál Prokurátorka je istým spôsobom experimenálny projekt TV JOJ, ktorý prináša netradičný uhol pohľadu na prácu prokurátora mimo súdnej siene,“ uviedla televízia.

Odohrávať sa bude netradične dominantne v uzavretom priestore výsluchovej miestnosti, v ktorej budú pod drobnohľadom jednotliví svedkovia či podozriví zo závažných zločinov.

„Každý pohyb, gesto a slovo vypočúvaných osôb – podozrivých či svedkov – je pod detailnou diagnostikou vyšetrovateľov. Vo všetkých prípadoch nastane počas vyšetrovania nečakaný zásadný zvrat – z podozrivého sa stane obvinený alebo svedok sa počas výsluchu prizná k činu pod tlakom silných dôkazov,“ uviedla televízia.

Diváci v každej časti uvidia jeden uzavretý prípad.

Hlavnými hrdinami seriálu sú prokurátorka Sára Wolfová a vyšetrovateľ Viktor Bartoš. Stvárňujú ich Zuzana Maruéry a Lukáš Vaculík.

„Prípady, na ktorých prokurátorka Sára Wolfová spolupracuje s vyšetrovateľom Viktorom Bartošom, umožňujú spoznať proces odhaľovania páchateľov závažných zločinov z nového uhla pohľadu. V každej časti rieši tím policajtov pod vedením majora Viktora Bartoša komplikované a náročné prípady. Nad ich vyšetrovaním vykonáva dozor krajská prokurátorka Sára Wolfová. Aktívne sa podieľa na vyšetrovaní, koordinuje postup, jednotlivé kroky, taktiku, skúma miesto činu, zúčastňuje sa vypočúvania svedkov,“ predstavuje seriál Jojka.

Jednotlivé diely budú pretkané aj nosnou osobnou drámou prokurátorky.

„V pracovnom ani súkromnom živote to prokurátorka Wolfová nemá ľahké, pretože pred istým časom záhadne zmizol jej manžel Peter „Pedro“ Wolf, ktorý pracoval na polícii ako operatívec a plnil nebezpečné úlohy. Sára spolu s Petrovou dcérou Katkou neprestali dúfať, že sa nezvestný Peter vráti živý a zdravý. Sára má niekoľko teórií, čo sa s ním mohlo stať, ale žiadna z nich nepripúšťa, že by zmizol dobrovoľne.“

Prípady zo seriálu

Joj v novinke spracovala sériu skutočných prípadov, ktoré v minulosti dozorovali významní prokurátori a vyšetrovali elitní vyšetrovatelia.

Tvorcovia do seriálu zapracovali napríklad prípady historicky prvého slovenského ponovembrového generálneho prokurátora, ktorým bol v rokoch 1990 až 1994 Vojtech Bacho. Ako je už známe, na seriáli úzko spolupracoval prokurátor Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Okrem prinesenia vlastných námetov bolo jeho úlohou zreálniť priebeh seriálových výsluchov.

V úvodnom prípade tvorcovia spracovali brutálnu vraždu sekerou maloletým dieťaťom.

„Na vidieku dvaja malí bratia brutálne sekerou usmrtia ich suseda – penzistu, aby videli vyletieť z tela jeho ducha. Budeme svedkami postupu výsluchu neplnoletého dieťaťa, ktoré plánovane surovo vraždilo, pričom vôbec nie je ľahké ho usvedčiť a dostať z neho priznanie.“

V ďalšej časti na divákov čaká prípad otca – drogového dílera, ktorý netuší, že drogy končia aj u jeho vlastného syna. Vysokoškolák po užití drogy skončí v nemocnici v kritickom stave. Jeho ovdovený otec zo začiatku vôbec nerozumie tomu, prečo policajti vypočúvajú práve jeho, keď jeho syn bojuje o život. Postupne sa odkrýva hrôzostrašná pravda o jeho podeli na synovej smrti.

Ďalšia kauza nahliadne do zdravotníctva.

Keď v nemocnici zomrie novorodenec, vyšetrovatelia zisťujú, že smrť spôsobil dávno vyradený ortuťový teplomer, ktorý však mohol doniesť hocikto. „Všetky dôkazy smerujú k problémovej zdravotnej sestre, ktorá má intímny pomer s lekárom, a preto nebola dieťaťu nablízku. Vyšetrovanie sa zrazu zamotáva a z podozrivej sa stáva kľúčový svedok. Pravda je naozaj šokujúca…“ uvádza synopsa.

Tvorcovia sa nevyhnú ani trestnému činu sexuálneho zneužitia zo školského prostredia.

V centre prípadu bude mladý chlapec, ktorý sa s obľubou venuje fotografovaniu. Výnimočný talent objaví jeho pedagóg a pracuje s ním aj mimo školy. Po jednej súkromnej hodine nájde matka svojho syna v bezvedomí a je zrejmé, že chlapec sexuálne experimentoval metódou, akú pozná len skúsený pedagóg. Keďže mladík bojuje o život, nemôžu ho vypočuť a jeho svedectvo im nepomôže…

Televízia nakrútila aj prípad matky, ktorá doma vo svojich izbách nájde dve nevinné mŕtve deti.  Privolaná polícia postupne získava len veľmi ťažko od matky informácie o plnoletej dcére a synovi.

„Najskôr bezvýchodisková situácia sa po rozhovore s manželom a otcom súrodencov ukazuje ako komplikovaný príbeh: matka je chorobne starostlivá, chce mať už plnoleté deti neustále pod kontrolou, okrem toho je učiteľka a v práci to tiež preháňa do extrémov – chcela by všetky deti ochrániť pred drogami, vojnou, chorobami. Manželia už dlhšiu dobu žijú oddelene, mozaika ich problémov je obrovská… Kto zavraždil dvoch nevinných mladých ľudí a aký mal motív?“

Ďalším z prípadov bude vražda mladej ženy a jej milenca.

Vraždu ohlási rovno manžel zavraždenej, ktorý objavil vo svojom dome svoju mŕtvu manželku a neznámeho muža, ktorého nepozná. „Ide o dvojnásobnú samovraždu z nešťastnej lásky? Manžel má nepriestrelné alibi, bol na služobnej ceste mimo bydliska a tešil sa na návrat domov, dôkazom je aj kytica červených ruží k manželkiných narodeninám. Kto zavraždil mladú ženu a jej milenca?“

Postavy seriálu Prokurátorka

prokurátorka Sára Wolfová (Zuzana Mauréry)

Pracuje na krajskej prokuratúre. Sledujeme prípady, ktorých vyšetrujú pod jej dozorom vyšetrovatelia. Je prísna, má pochopenie pre ľudské slabosti, no v práci vyžaduje profesionalitu a je presvedčená o tom že osobné veci do práce nepatria. Koordinuje stratégiu výsluchov, kvôli čomu sa niekedy dostáva do konfliktu s Viktorom Bartošom (LUKÁŠ VACULÍK), s ktorým má komplikovaný osobný vzťah. Súvisí aj s jej nezvestným manželom Petrom (MAROŠ KRAMÁR) a s dlhodobým kriminálnym prípadom, ktorý sa vinie celým seriálom.

major Viktor Bartoš (Lukáš Vaculík)

Bývalý parťák Petra Wolfa (MAROŠ KRAMÁR), Sárinho nezvestného manžela. Po jeho zmiznutí má vzťah so Sárou. Sú niečo ako priatelia, občasní milenci. Viktor je neformálny, jeho ležérny štýl odráža aj jeho imidž večného mládenca. Sáru Viktor profesionálne rešpektuje, hoci nie vždy súhlasí s jej vyšetrovacou stratégiou, dokáže to nebrať osobne.

Peter „Pedro“ Wolf (Maroš Kramár)

Prezývka Pedro mu prischla v divokých 90. rokoch, keď chodili – najprv ako študenti, neskôr ako začínajúci policajti – do obľúbeného baru. Vtedy sa polícia a mafia miesili tak, že nikto presne vlastne nevedel, kto stojí na akej strane. Pedro nikdy nebol platený mafiou, naopak. Bol jeden z mála, ktorý pokušeniu odolal. Keď sa Pedrovi narodila

dcéra a vzápätí mu zomrela manželka, vyzeralo to, že sa z operatívy definitívne stiahne a možno aj úplne zmení zamestnanie. Lenže vďaka Sáre sa to nestalo. Opäť našiel zmysel života. Netrvalo to však však dlho a Peter zmizol. Vyšetrovanie a pátranie po ňom uzavreli o niekoľko rokov ako nevyriešené. Sára má niekoľko teórií, čo sa s ním mohlo stať. Žiadne z nich nepripúšťa, že by zmizol dobrovoľne.

nadporučíčka Ida Vámosy (Marta Potančoková)

Energická žena, ktorá dokáže popri práci manažovať veľkú rodinu. Najpraktickejšia a najakčnejšia členka tímu s dlhoročnými skúsenosťami. Starostlivosť o rodinu ju vytrénovala v multitaskingu a schopnosti neplytvať časom a energiou. Jej silnou stránkou je odhaliť klamstvo a manipuláciu.

poručíčka Andrea „Andy“ Kulajová (Dominika Morávková)

Najmladšia členka tímu vyšetrovateľov. Veľmi cieľavedomá, formálna, oficiálna a vždy upravená. Rada by sa kariérne videla na vyššom poste. Cení si pravdu a spravodlivosť. Je ambiciózna a uspokojuje ju, keď odhalí klamstvo alebo usvedčí páchateľa.

nadporučík Samo Vychodil (Ivan Martinka)

Je skúsený IT-čkár a jeho služby sú počas vyšetrovania mimoriadne dôležité. Žije sám, je nezadaný, práca ho baví. Je veľmi dobrý kriminalista a neustále sa vzdeláva v oblasti nových informačných technológií.

Katka Wolfová (Bronislava Ištvánová)

Dcéra Petra Wolfa a nevlastná dcéra Sáry. Ako dospievajúca tínedžerka, ktorej mama zomrela, otec je nezvestný a nevlastná mama pracuje ako prokurátorka, to nemá ľahké. Ako každé dospievajúce dievča, aj ona veľa času trávi na sociálnych sieťach a stane terčom manipulácie zo strany ľudí, ktorí od nej chcú získať informácie o konkrétnom prípade.

Zdroj: TV JOJ

Čítať viac...
Nahor