Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Modré z neba s ďalším škandálom. Diskutujúci kritizujú mazanie príspevkov!

Povesť najúspešnejšej šou Markízy, Modré z neba, utrpela ďalšiu ranu. Najnovšie po internete koluje blog Martina Kavečankyho, ktorý sa zúčastnil natáčania jedného z príbehov. Štáb sa mal podľa Kavečankyho správať arogantne a bezcitne (viac o blogu a reakcie Vila Rozborila, aj samotného aktéra, ktorý si plnil sen, nižšie). Odkaz na blog sa začal okamžite šíriť na oficiálnej facebookovej stránke Modrého z neba, ktorú v priebehu pár hodín doslova zahltil. Diskutujúci  si po chvíli začali sťažovať na mazanie príspevkov adminom stránky. „Vilko naš,cenzuruj-možno času na cenzúru venuješ viac ako pomoci,ako vidím na FB si častejšie ako pri natačaní Modrého z neba,“ píše jedna z diskutujúcich. Nejde pritom iba o tento prípad, pravidelne sa na stránke objavujú nahnevané reakcie na mazanie negatívnych komentárov, či odhalení zvláštnych praktík v zákulisí. Medzi najvýraznejší prípad patrí údajná cenzúra príspevku, ktorý má odhaľovať pravdu ohľadom príbehu, v ktorom figuroval aj Marián Gáborík. (pozrite si príspevok)

Markíza s povesťou Modrého z neba bojuje už dlho. Vyčítaný jej je výber tém, ktorých atraktivita má priamo úmerne stúpať s veľkosťou a viditeľnosťou postihnutia osoby, ktorej sa má sen splniť. Bývalá producentka Modrého z neba Adriana Krónerová, ktorá stála za vznikom relácie, už pred rokom upozornila, že súčasná dramaturgia relácie nemá nič spoločné s pôvodným zámerom programu. „To, kam sa Modré z neba dostalo, nemá nič spoločné s tým, na akom posolstve v roku 2008 relácia vznikala. Keď sme vymýšľali Modré z neba, chceli sme, aby to bol program, v ktorom sa plnia sny ľuďom. Nielen zdravým ľuďom, nielen chorým ľuďom, nielen sociálne, či inak postihnutým ľuďom, ale jednoducho ľuďom,“ vyjadrila sa v rozhovore pre Sme.sk. Sám Rozboril pri tom v rozhovore z roku 2011 pre Plusku zdôraznil, že v Modrom z neba „nie je chorých tak veľa. Napriek tomu, že výčitky od divákov smerujú aj k samotnému Rozborilovi, ktorý podľa nich tlačí na pílu a umelo vyvoláva emócie, v rozhovore spomína, že si neželá, aby ho v slabých momentoch zaberala kamera: „Vtedy poprosím kameramana, aby ma nebral.“ Markíza vysiela Modré z neba od septembra 2008. Relácia televízii dodnes prináša nadpriemerné výsledky sledovanosti, prvé vydanie aktuálnej sezóny aj vďaka silnému príbehu zosnulej prababky Rozálie prekročilo hranicu 40 %, druhé vydanie už prinieslo štandardný výsledok.

O blogu

Martin Kavečanky v aktuálnom blogu píše o príbehu Jána Chmelu, ktorého sa sám zúčastnil. V ňom si mal Chmela splniť sen – uloviť svoju prvú rybu v živote a Kavečanky mu mal ako vášnivý rybár vo všetkom asistovať. Jeho zážitky z natáčania sa však na plnenie sna nepodobali. „Kameraman natáčal každú sekundu a asi po piatich minútach, keď už natočil každého zovšadiaľ, sa ma režisér pýta, kedy to už bude? Režisér svojím odborným okom zhodnotil, že chlapec, ktorého od príchodu k rybníku stresovali a manipulovali s ním ako s bábkou, dnes rybu nechytí. Tak prišiel s geniálnym nápadom, aby som rybu chytil ja, že oni to natočia, akoby bola jeho,“ píše Kavečanky na blogu. Arogancia štábu mala pokračovať aj v reštaurácii, kam sa šiel aj s rodinou najesť. „Zatiaľ čo na chlapcov stôl pristála porcia jesetera (jedlo fakt výborné, ale len v prípade, že konzumujete ryby, čo u chlapcovej mladšej sestry bohužiaľ neplatilo), stôl štábu sa prehýnal pod misou plnou jedla od výmyslu sveta. To nenechalo režiséra chladným a využil opäť svoj geniálny talent, ako urobiť z niekoho úplných chudákov. Nariadil čašníčke, aby vzala celej rodine jedlo zo stola preč a veľkodušne im tam priniesla tú veľkú misu štábu, ktorú po natočení krásneho záberu vrátili späť a mohlo sa pokračovať v obede,“ pokračuje bloger.

K blogu sa vyjadril aj sám Ján Chmela. Popiera, že by sa štáb správal arogantne, či vytváral nátlak. „Nikdo ma osobne neuháňal, že chytám dlho. Po úspešnom vylovení jesetera sme si ju vychutnali v blízkej reštaurácii, kde bola úžasne a super pripravená ku konzumácii. Sestra má fajnový zobáčik predtým si dala nejaké zakázané sladkosti, takže nevládala zjesť obed z ryby. Vôbec sme neriešili náhradný obed ona ryby má rada ale znovu si dala aspoň dezert, ale vlastne podstatou tohto sna nebola moja rybačka, to bol iba dodatočný sen pre mňa ako nestíhajúceho rybára, podstatou a hlavným vysnívaným snom bolo niečo úplne iné. Rád by som to uviedol na pravú mieru a nech prosím nikdo žiadnym právom neodsudzuje môj veľký zážitok z rybačky, bol to úžasný zážitok bez rušivých elementov,“ zdieľal Chmela na oficiálnej stránke Modrého z neba. Tú začal odkaz na blog zahlcovať už krátko po uverejnení a reakcia Vila Rozborila nenechala na seba dlho čakať: „Áno, už som si blog prečítal. V čase rybačky som bol u chlapca na dome, lebo sa mu pripravoval hlavný, oveľa významnejší dar. V okamihu, keď sa vrátili, prvá otázka odo mňa bola, či bol spokojný s programom a so všetkým, čo zažili. Bol nadšený. Doslova nadšený. Takže písanému skôr neverím. V prípade, že by sa preukázalo niečo, čo by nasvedčovalo nejakému nátlaku či cynickým hodnoteniam zážitku, predmetný človek bude zo štábu okamžite vyhodený,“ píše na sociálnej sieti Rozboril.

Čítať viac...
Nahor