Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Modré z neba – bude či nebude? Aký je výsledok doterajších rokovaní?

Relácia Modré z neba, ktorá patrí k stáliciam vysielania TV Markíza, to zatiaľ pre budúcu sezónu stále nemá isté. Podľa našich informácií rokovanie nového šéfe Markízy Matthiasa Setteleho s Vilom Rozborilom o pokračovaní relácie zatiaľ nedospeli ku konečnej dohode. Markíza má záujem vysielať reláciu aj naďalej, ale v úplne inom objeme a v inom programovom nastavení ako je tomu doteraz. Ani jedna strana výsledky doterajších rokovaní nekomentovala. Markíza oficiálne tvrdí, že chce pokračovať v projekte, neupresňuje však v akom rozsahu.

Nový vlastník televízie vymenil po prevzatí manažerských právomocí vedenie CME aj vedenie dvoch staníc – českej Novy a slovenskej Markízy. Dôvodom malo byť hospodárenie oboch televízií. V českej Nove dochádza k veľkým škrtom v nákladoch i výrobe, situácia dokonca núti nové vedenie televízie uvažovať nad vzdaním sa práv na olympijský hokejový turnaj. Situácia v Markíze nie je tak jasná a prehľadná. Aj televízia zo Záhorskej Bystrice bojuje s výraznou finančnou stratou, navonok však škrty v programe odmieta a dementuje. Krátko pred predstavením novej obchodnej politiky reklamným agentúram si iné ani nemôže dovoliť. Škrty a šetrenie by neboli dobrou reklamou.

Šetreniu sa však ani v Markíze nevyhnú, podľa našich informácií v televízii pristúpili ku škrtom v prevádzkových nákladoch, niekoľko zdrojov z televízie nám potvrdilo, že sa znižuje počet interných zamestnancov. Náklady na program sa budú musieť taktiež zefektívniť. Nemusí sa to primárne odraziť v rušení relácií, väčšina z nich by si svoju existenicu mohla obhájiť, keďže aktuálna sledovanosť je uspokojivá. Príde skôr na kresanie nákladov na jednotlivé relácie a to buď znížením rozpočtov, alebo znížením frekvencie vysielania, či novým programovým nastavením. Jednou z variánt šetrenia bolo aj zrušenie najnovšej stanice Fooor, čo by televízii prinieslo výrazný finančný efekt.

Výsledok prípadných zmien by sme sa mohli dozvedieť už čoskoro, najneskôr s príchodom novej sezóny. Isté je, že v jarnej sezóne Markíza počíta s vysielaním oboch nosných seriálov Búrlivé víno a Chlapi neplačú, v akej frekvencii je však ešte nejasné. Pokračovať by mohla aj relácie Modré z neba, tu však k dohode zatiaľ nedošlo. Televízia má v zálohe ďalšie show programy, nad ktorými uvažuje. Jedným z nich je napríklad aj návrat relácie Masterchef. V zálohe má aj tanečnú show Let’s dance, vrátiť sa môže aj formát Nevesta pre milionára. Jeden deň v týždni by sa mal vyčleniť práve na takéto typy show programov. V Markíze reálne pripravujú aj nové časti relácie Bez servítky. Televízia má vyrobené aj nové časti Zámeny manželiek. V prípravnej fáze je seriál Doktori, o ktorom sme vás už informovali. Markíza môže rátať aj so silnou akvizičnou knižnicou, aj v roku 2014 odvysiela hneď niekoľko atraktívnych filmových premiér, chýbať nebudú ani akvizičné seriály. Menšou pravdepodobnosťou je pokračovanie reality show Farma, či dlhodobé nasadenie dvoch denných seriálov.

Na konrétne kroky si teda budeme musieť ešte niekoľko týždňov počkať. Či bude musieť aj Markíza radikálne ubrať v nákladoch na program, rozhodne výsledok auditu a rokovania s tvorcami viacerých relácií. Situáciu budeme sledovať a určite prinesieme ďalšie zaujímavé informácie.

Prečítajte si aj:Prvé obete programových škrtov na Nove a Markíze

 

Čítať viac...
Nahor