Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Moderátorka RT, ktorá skritizovala Putinovu okupáciu Ukrajiny: Televízia mala o jej výstupe vedieť

Moderátorka ruskej štátnej televízie Russian Today, Abby Martin, sa v priebehu pár hodín stala známou po celom svete. Zaujala v americkom vysielaní stanice, keď reláciu Breaking The Set zakončila posolstvom, v ktorom výrazne kritizuje postupy Ruska na Ukrajine.

„Skôr, než ukončím reláciu, chcem povedať ešte to, čo mám na srdci v súvislosti so zvyšujúcou sa politickou krízou na Ukrajine a ruskou vojenskou okupáciou Krymu. To, že robím v Russia Today neznamená, že nemám redakčnú nezávislosť. To, čo robí Rusko, je zlé. Priznávam, že zrejme neviem o ukrajinskej histórii a kultúrnej dynamike regiónu tak veľa ako by som mohla, ale čo určite viem, je to, že vojenská intervencia nikdy nie je odpoveďou. A nebudem tu sedieť a ospravedlňovať alebo brániť vojenskú agresiu,“ vyjadrila otvorene svoj názor Martinová. Na záver dodala, že jediné, čo môžeme všetci urobiť je dúfať v skorý odchod vojenských jednotiek Ruska z Ukrajiny a zabrániť ďalšej Studenej vojne medzi viacerými veľmocami.

Rusko je známe tým, že médiá drží pod kontrolou. Na takéto kritické vyjadrenia už vôbec nie je zvyknuté v štátnych médiách. Russian Today, ktoré ponúkajú spravodajský servis z Moskvy v angličtine, sú už dlhšie kritizované za jednostranné podávanie správ o ruskej invázii na Ukrajinu.

Podľa niektorých odborníkov Martinová svoje posolstvo čítala z čítačky a tak musela mať jeho odvysielanie odobrené. Russia Today na Martinovej vyjadrenia nereagovalo, šéfka editorov RT, Margarita Simonyan, však vyhlásila, že počínanie Martinovej bolo „v súlade“ s jej bežným prístupom a prejavom. Napriek viacerým hlasom, ktoré otvorene hovoria o Martinovej vyhadzove, televízia s ňou počíta zatiaľ aj naďalej.

Čítať viac...
Nahor