Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Úspešný dokumentárny cyklus Mafiáni dostane druhú sériu! O čom bude a kedy príde na obrazovku?

Minuloročnú jar zaujala divákov dokumentárna séria o mafiánoch, už teraz sa pripravuje jej pokračovanie.

Dokumentárny cyklus Mafiáni sa stal jedným z najatraktívnejších projektov minulého roka. Detaily o podsvetí, režime a vraždách z temných 90. rokov spravili zo seriálu hit, ktorý na pomery dokumentu zaujal neobvyklé masy divákov.

Jeho tvorcovia pritom pripravili pre všetkých fanúšikov veľké prekvapenie. Kým pôvodne mal cyklus uzavrieť špeciálny hodinový film o Jaroslavovi Svěchotovi, televízia sa rozhodla v cykle pokračovať. Už teraz zbiera materiály pre druhú sériu, ktorá by sa na obrazovkách mohla objaviť dokonca v tomto roku.

Kým prvá séria sa venovala organizovanému zločinu z deväťdesiatych rokov, nové časti Mafiánov sa pozrú na súčasné obdobie. „Prvou sériou sme ukončili násilné brutálne obdobie. Väčšina aktérov už leží na cintoríne, zahrabaná niekde v lese alebo si odpykáva doživotné či dlhoročné tresty. To ale neznamená, že organizovaný zločin a mafia tu nie je. Ona sa len nejakým spoločenským vývinom transformovala a prenikla do všetkých vrstiev spoločnosti,“ povedala v On Air Vlasta Ruppeldtová, dramaturgička RTVS.

Druhá séria sa tak posunie do súčasnosti. Chce sa okrem iného zmapovať, ako polícia vyšetruje zločiny či mafiánov na úteku. „Chceli by sme ukázať, akými metódami pristupuje polícia k vyšetrovaniu týchto zločinov, z čoho vychádzajú, ako sa im to darí a ako sa možno poučila z rokov minulých. Chceme sa pýtať, možno aj za divákov, čo s tými, ktorí sú na úteku, či sa budú doživotne opaľovať v Karibiku, či má polícia vôbec páky takéto zločiny vyšetriť. Pri istých rokoch sa tak budeme vracať aj do minulosti, druhá séria však bude predovšetkým o tom, čo sa deje teraz,“ pokračuje Ruppeldtová.

V novej sérii pritom budú na ústupe brutálne vraždy a popravy, ktoré charakterizovali 90. roky. „Tak ako sa mafia vyvíjala, tak vraždy ustupujú. Vybavovanie účtov už dnes prebieha inak,“ hovorí dramaturgička.

Príprava novej série aktuálne prechádza náročným procesom zbierania materiálov či hľadania svedkov. Práce sú však v plnom prúde, pričom sa už začínajú formovať aj jednotlivé epizódy. Prvé časti by pritom mohli byť podľa slov dramaturgičky RTVS hotové už v septembri, seriál by sa tak na Jednotke mohol objaviť ešte v tomto roku.

Čítať viac...
Nahor