Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Mika sa pripravuje na odchod z RTVS! Kandidatúru neohlási, ráta s koncom už na jeseň?

Mika nevidí pravdepodobné svoje pokračovanie na poste riaditeľa RTVS.

Po rokoch sa verejnoprávna televízia stala jednou z najdiskutovanejších spoločenských tém. Na obrátkach nabrala najmä debata ohľadom financovania RTVS, pričom po aktuálnych vyjadreniach predsedu SNS Andreja Danka je už v hre aj možná politická snaha o ovládnutie RTVS. Nie každý však berie Dankove slová o tom, že nemá dôvod na predkladanie návrhov o financovaní RTVS bez toho, aby mal telerozhlas v správe, alebo ovládal ministerstvo kultúry tak vážne. Mohli by byť skôr obranou, prečo SNS nepredloží vlastný návrh financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu.

Súčasná situácia ovplyvňuje aj budúce zloženie vrcholového manažmentu RTVS. Riaditeľovi Václavovi Mikovi končí funkčné obdobie budúci rok, pričom už niekoľko mesiacov sa špekuluje o jeho budúcnosti vo funkcii. V médiách či zákulisí sa dokonca hovorí, že by parlament mohol vymeniť riaditeľa ešte túto jeseň, táto možnosť je predmetom špekulácií aj v súvislosti s budúcimi plánmi samotného Miku.

Ten už otvorene priznáva, že v súčasnosti svoje pokračovanie na čele telerozhlasu veľmi reálne nevidí. Dôvodom môže byť ako politické rozloženie síl v koalícii, tak aj nosná Mikova téma zvyšovania koncesionárskych poplatkov. Aj preto s pokračovaním vo funkcii priveľmi neráta. V súčasnej podobe aké by som mal šance a ako vyzerá financovanie, je to menej pravdepodobné, logicky. Dávam si čas, že odpoviem v horizonte niekoľkých mesiacov. Môžem zodpovedne povedať, že pokiaľ nebude zmena financovania RTVS, tak asi ťažko si viem predstaviť kandidatúru. Okrem toho je tam politická realita. Ak nebude v parlamente jasné, že mám nejakú šancu, len si niečo dokazovať nemá zmysel,“ povedal v internetovej relácii na hnonline.sk.

Mika tiež vyhlásil, že svoju kandidatúru ohlasovať nebude. Jeho cestou bude prezentovanie výsledkov cez aktuálnu kondíciu inštitúcie: Urobím presne opačnú vec, pokúsim sa odovzdať RTVS v čo najlepšej kondícii. Teda presný opak, než čo sa dialo predtým, a nielen preto, že predchádzajúci riaditelia nemali vôľu niečo dokázať, ale mali na to aj málo času. Mám v rámci televízie najdlhšie funkčné obdobie a mojou ambíciou bude povedať, že Mika odovzdal RTVS v takej kondícii, aký čas na to mal.“

Foto: SITA

Čítať viac...
Nahor