Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Mediaboom.sk opäť partnerom benefície: 2. ročník ušľachtilého koncertu Spevom pre nový život už o týždeň

Portál Mediaboom.sk sa od svojho vzniku aktívne zapája do charitatívnych akcií organizovaných občianskym združením Opera Slovakia a snaží sa prispieť k podpore opernej kultúry v slovenskej spoločnosti. V tomto duchu nadväzuje v podpore ušľachtilého projektu Opera Slovakia a Martina Gyimesiho, ktorý sa už tento mesiac dočká svojho druhého ročníka.

Opera Slovakia, o.z. pozýva na 2. Benefičný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí, ktorý sa uskutoční 23. novembra 2015 v Hudobnej sieni Bratislavského hradu o 18. hod. Výťažok z koncertu poputuje Oddeleniu patologických novorodencov s jednotkou intenzívnej starostlivosti I. Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Hosťami Martina Gyimesiho budú tento rok manželia Katarína Juhásová-Štúrová a Tomáš Juhás, na klavíri bude sprevádzať Júlia Grejtáková.

Podnet usporiadať sériu operných benefičných koncertov sólistu Opery SND, tenoristu Martina Gyimesiho vznikol na základe jeho vlastného životného príbehu. Dňa 10. 8. 2014 okolo pol tretej v noci sa mu a jeho partnerke Ivete v pôrodnici bratislavskej nemocnice na Kramároch v 35. týždni narodila dcérka Martinka so zápalom nedostatočne vyvinutých pľúcok a váhou len 2220 gramov. Ako prejav vďaky za záchranu malej Martinky sa spevák rozhodol usporiadať operný benefičný koncert a jeho výťažok venovať Oddeleniu patologických novorodencov s jednotkou intenzívnej starostlivosti I. Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave prostredníctvom nadácie DFNsP Veľkí pomáhajú najmenším, o.z.

,,Ihneď po pôrode bola Martinka prevezená na Jednotku intenzívnej starostlivosti DFNsP, kde s početnými komplikáciami bojovala o život takmer 2 týždne, ale teraz je už zdravá a robí nám veľkú radosť. Najväčšiu zásluhu o jej záchranu má tím lekárov a sestier, ktorí ju s maximálnym nasadením, citom, láskou, dokonalou profesionalitou a rodičovským prístupom zachránili. Preto im vzdávam hold a cítim voči nim veľký záväzok. Ako vyjadrenie vďaky by som ich oddeleniu rád venoval finančný príspevok z výťažku benefičného koncertu a pomohol tak pokryť aspoň časť nákladov na prevádzku tohto zariadenia, prípadne nákup prístrojov či spotrebného zdravotníckeho materiálu.“ ‑ hovorí o úmysle benefičného koncertu Martin Gyimesi, pre ktorého bolo toto obdobie zatiaľ najťažším v živote, pretože strach o vlastné dieťa je najväčší, aký môže človek zažiť a dodáva: ,,Benefícia má pre mňa veľmi hlboký význam a zmysel. Vyjadruje zadosťučinenie, solidaritu a najlepší spôsob ako sa poďakovať. Rozhodol som sa odvďačiť spevom, pretože rozdáva lásku, šťastie, a nádej. A práve to detičky veľmi potrebujú.“

Benefičný koncert sólistu Opery SND Martina Gyimesiho pod názvom Spevom pre nový život sa minulý rok stretol s úspechom nielen umeleckým, ale aj benefičným. Organizátori sa ho rozhodli usporiadať každoročne v mesiaci november, ktorého 17. deň je na celom svete pripomienkou predčasne narodených detí – tých, ktoré sú s nami, ale aj tých, ktoré boli príliš maličké a museli nás opustiť. Jeho oficiálny názov znie Medzinárodný deň predčasne narodených detí (World Prematurity Day) a prvýkrát sa zaviedol roku 2011.

Druhý koncert z tejto série v produkcii Opera Slovakia sa uskutoční 23. novembra 2015 v Hudobnej sieni Bratislavského hradu o 18. hod. Hosťami Martina Gyimesiho budú sólisti Opery SND, manželia Tomáš Juhás (tenor) a Katarína Juhásová-Štúrová (soprán), ktorých postretol rovnaký osud ako Martina Gyimesiho. K základnej idei pre usporiadanie koncertu teda viaže všetkých troch účinkujúcich spevákov silné citové puto. ,,Ponuku účinkovať na tomto benefičnom koncerte sme prijali okrem iného aj z osobných dôvodov, pretože sa nás to ako rodinu a rodičov dotýka. Máme podobnú osobnú skúsenosť, keďže sa nám pred rokom na Neonatologickom prenatálnom oddelení tej istej nemocnice predčasne narodil náš syn Sebastián. Keďže sme to zažili takpovediac na vlastnej koži a videli sme dennodennú obetavosť a vysokú profesionalitu odborníkov ako aj celého tímu tohto oddelenia, je nám cťou a povinnosťou priložiť ruku k dielu a spevom vyjadriť veľkú vďaku.“, povedal Tomáš Juhás.

Martin Gyimesi pozýva na benefičný koncert

,,Veľmi ma teší, že sa nám v spolupráci s produkciou Opera Slovakia, o. z., opäť podarilo zorganizovať už 2. ročník benefičného koncertu ,,Spevom pre nový život“, ktorý sa tentokrát uskutoční v honosných priestoroch Hudobnej siene na Bratislavskom hrade. Som nesmierne poctený že moje pozvanie prijali operní speváci, manželia Katarína Juhásová-Šturová a Tomáš Juhás, ktorí sa ocitli v podobnej situácii ako my. Tak, ako naša dcérka Martinka, aj malý Sebastiánko robí svojim rodičom už len radosť. Pevne veríme, že tohtoročný koncert prinesie úspech v podobe vyzbieraných finančných prostriedkov, ktoré budú v plnej výške určené na záchranu a starostlivosť o tých najmenších, pretože sú našou radosťou a budúcnosťou. Srdečne pozývam, milí priatelia!”

Na klavíri bude sprevádzať Júlia Grejtáková, korepetítorka Opery SND, Opery ŠD v Košiciach, hlavná korepetítorka súťaže Musica Sacra v Ríme a hlavná korepetítorka a dramaturgička Opera Slovakia. Na koncerte zaznejú árie zo svetovej opernej literatúry a piesne slovenských autorov.

Cena vstupného je 10 €. Predpredaj vstupeniek je v predajni HUMMEL MUSIC na Klobučníckej ul. 2 v Bratislave a pol hodinu pred koncertom na mieste konania koncertu. Po koncerte sa uskutoční autogramiáda umelcov.

Spevom pre nový život

2.Benefičný operný koncert Martina Gyimesiho
Hudobná sieň Bratislavského hradu
23. november 2015 o 18. hod

Účinkujú
Tomáš Juhás – tenor
Katarína Juhásová-Štúrová – soprán
Martin Gyimesi – tenor
Júlia Grejtáková – klavír

www.operaslovakia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Operný benefičný koncert MG 2015, plagat

Čítať viac...
Nahor