Téma mesiaca
Médiá obehla správa o 4-dňovom pracovnom týždni vo Fínsku, nie je to pravda
Správu musela vyvracať priamo fínska vláda.
Ako rýchlo sa dnes šíria informácie, a ako je to neraz kontraproduktívne, ukázal ďalší prípad nepravdivej správy, ktorá obletela svet. Aj keď sa tieto zlyhania nedajú porovnať s účelovým vypúšťaním falošných správ s neraz politickým motívom či potenciálom ohrozenia zdravia publika, nepridávajú v čase rastúceho vplyvu dezinformačných médií tieto prípady na dôveryhodnosti tých redakcií, ktoré sa chcú pridržiavať faktov.
Najnovší prípad sa týka správy, ktorá na začiatku týždňa obehla aj slovenské médiá o zavedení 4-dňového pracovného týždňa a 6-hodinového pracovného času vo Fínsku, o čo sa mal postarať vládny kabinet novej mladej fínskej premiérky, ktorou sa stala iba 34-ročná Sanna Marin.
Správa sa už tradične rozšírila zo sveta, kde bola niektorými médiami zle interpretovaná a následne už šírená ďalej. Nepravdivé zahraničné správy spôsobené či už chybnou interpretáciou alebo nedbanlivosťou často bulvárnejších médií, sa do ďalších krajín neraz šíria prostredníctvom miestnych spravodajských agentúr, ktoré spracúvajú nielen domáce ale najmä zahraničné spravodajstvo a za nemalé peniaze poskytujú prístup k prehľadu správ jednotlivým médiám. Neraz však preberú správu bez overenia, čo sa neraz stalo aj na Slovensku.
Nepravdivú informáciu o novom pracovnom režime Fínov prebrali viaceré slovenské weby, napríklad aj portál Dobrenoviny.sk, ktorý sa len čerstvo dostal do TOP 10 najčítanejších portálov Slovenska. Správu medzičasom stiahol. V zahraničí takto musel správu korigovať napríklad The Guardian.
Niektoré médiá správu publikovali v čase, kedy už priamo fínska vláda na svojom oficiálnom Twitteri uvádzala správy šíriace sa celým svetom na pravú mieru. V prvom rade uviedla, že takáto zmienka o úprave pracovného týždňa či času sa v programe vlády ani nenachádza a informácie pochádzajú ešte z augusta minulého roka, kedy Sanna Marin vtedy ešte ako ministerka dopravy debatovala v panelovej diskusii a predstavila myšlienku 4-dňového pracovného týždňa, pričom v ďalších mesiacoch aktivity smerom k jej realizácii nepodnikla.
In the Finnish Government´s program there is no mention about 4-day week. Issue is not on the Finnish Government’s agenda. PM @marinsanna envisioned idea briefly in a panel discussion last August while she was the Minister of Transport, and there hasn’t been any recent activity.
— Finnish Government (@FinGovernment) 7. januára 2020
Nie je to zďaleka prvýkrát, kedy zahraničné médiá nedbanlivo vypustili nakoniec nepravdivé správy a slovenské agentúry či médiá ich automaticky prebrali. Iba prednedávnom takto mnoho médií plošne informovalo o tom rapídnom zlepšení zdravotného stavu bývalého pretekára F1 Michaela Schumachera, ktorý po vážnom úraze hlavy na lyžiarskej zjazdovke leží od roku 2013 v umelom spánku. V júli 2019 aj slovenské médiá prebrali správy o tom, že Schumacherov stav sa zlepšil a dokonca si vychutnáva preteky v televízii: „Schumacher si užíva preteky v televízii. Jeho stav sa zlepšuje,“ zneli titulky. Nepravdivú informáciu, ktorá bola do zahraničných médií vypustená aj dementovaná už rok predtým, prebrala aj agentúra SITA. Nakoniec médiá správy vo veľkom zo svojich portálov sťahovali.