Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza nedotiahla vlastnú kauzu do konca: Nudný záver vypustila, divákom ponúkla len to šťavnaté

Televízia o závere vlastnej kauzy divákov neinformovala.

Otvárať kauzy je kľúčovou úlohou médií, no rovnako dôležité je ich priebeh sledovať aj ďalej. To už však častokrát nie je dostatočne atraktívne.

Markíza si začiatkom februára získala veľkú pozornosť spravodajských kolegov, keď reportérka Barbora Demešová otvorila veľkú kauzu so známym lekárom Petrom Liptákom. Ten otvorene priznal, že prijíma od ľudí peniaze vo forme darov, ročne priznal okolo 5 000 eur. Reportáž držiteľky Novinárskej ceny za kauzu CT-čko označil Lipták za manipulatívnu.

Po otvorení kauzy prišla Markíza s ďalším príspevkom k tejto téme, tento raz sa jej ujal snaživý Michal Kovačič. Reportáž spracoval vo vlastnom štýle, pričom jej hlavným posolstvom bolo vyjadrenie hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej, ktorá po opísaní situácie označila konanie Petra Liptáka za trestný čin. Dodala tiež: „Vy nemôžete lekára odmeniť ničím iným ako ‚Ďakujem, dovidenia‘.“ Kovačič k tomu v reportáži pridal, „že Lipták nemá s úplatkami pre lekárov žiadny problém,“ čo však lekár nepovedal.

Aj polícia nakoniec rozhodla, že v prípade Liptáka nešlo o prijímanie úplatkov. „V podstate to dokázalo, že prijímanie darov je jedna z možností fungovania ambulancií lekárov na Slovensku. Ani lekári sa nemusia báť teda prijímať dary a ani pacienti ich dávať,“ povedal na margo ukončenia stíhania jeho osoby Lipták.

Záver kauzy sa však do 45-minútových Televíznych novín už nezmestil. Markíza sa o ňom zmienila bez väčšej pozornosti na spravodajskom webe. Všimol si to aj Medan.sk. O zastavení vyšetrovania informovali všetky televízne spravodajstvá až na televíziu, ktorá tému vo veľkom sama otvorila. A to platí dodnes. Divákom tak Markíza ponúkla len to atraktívne a v prípade Kovačičovej reportáže aj prifarbené. V kontexte vyjadrení hovorkyne a ich spracovania v reportáži dokonca, ako ukázalo vyšetrovanie, zavádzajúce.

Čítať viac...
Nahor