Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza mala od štátu nakupovať klasiky aj s Perinbabou bez súťaže, Joj vraj ponúkala viac

Na situáciu upozornil samotný generálny riaditeľ Joj.

Markíza minulý rok od Slovenského filmového ústavu (SFÚ) nakúpila trinásť klasických slovenských titulov, za ktoré zaplatila vyše pol milióna eur. Podarilo sa jej udržať viaceré filmy, ktoré mala na jej obraze aj dovtedy, keď na ďalšie roky získala rozprávky Perinbaba, Soľ nad zlato, Nebojsa, Plavčík a Vratko, Kráľ Drozdia brada, Popolvár najväčší na svete a k tomu filmy ako Bielikov Jánošík, Pacho, hybský zbojník, Sebechlebskí hudci, Nevera po slovensky, Fontána pre Zuzanu, Rabaka, Pásla kone na betóne. Každý titul získala na tri roky, Perinbabu až na päť, na každý rok má k dispozícii jedno vysielanie titulu so 72-hodinovou reprízou.

Generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega, na túto zmluvu v aktuálnom blogu na Stratégiách upozornil. Napriek tomu, že zriaďovateľom SFÚ je štát, konkrétne Ministerstvo vnútra, nákup práv prebehol bez súťaže. SFÚ na svojich stránkach vymedzuje, že o predajoch filmových diel sa rokuje priamo s generálnym riaditeľom na obchodných jednaniach.

Joj mala po zistení tohto obchodu kontaktovať SFÚ a vypracovať vyššiu ponuku, pričom mala mať záujem aj o ďalšie tituly. Ústav mala žiadať aj o vysvetlenie situácie, no ten podľa slov Gregu nereagoval. Televízia sa rozhodla obrátiť ako na Ministerstvo vnútra tak Výbor NR SR pre médiá a kultúru, ktorý pôsobí ako kontrolný orgán, a požiadať o prešetrenie situácie. Ani tam Joj nemala dostať odpoveď. Filmový ústav mal takto akceptovať nižšiu cenovú ponuku, aj keď vraj mohol získať viac. „Tak sa stalo, že SFÚ pripravil o peniaze seba, no najmä umelcov a autorov, ktorých má podľa Zákona o audiovízii povinnosť zastupovať,“ píše riaditeľ Joj.

Okrem finančného plnenia získal SFÚ od Markízy podľa zmluvy aj marketingovú podporu, nakoľko by mala prinášať výstupy z jeho tlačových konferencií či kultúrnych podujatí.

Už niekoľko rokov je na Slovensku témou vlastnenie práv na klasické vianočné rozprávky jedinou televíziou. Kým v Česku si televízie rozprávky ako Tri oriešky pre Popolušku či Byl jednou jeden král… pravidelne rotujú, u nás ich už roky získava len Markíza. K podobnému dlhodobému „prenájmu“ diel môže dôjsť aj v rámci filmov spomínaných v zmluve Markízy so SFÚ, nakoľko televízia má v licenčnej dohode zakomponovanú aj opciu, vďaka ktorej bude mať možnosť ako prvá predĺžiť licenciu na dané tituly. Tie budú k dispozícii ďalším televíziám len vtedy, ak Markíza 9 mesiacov pred skončením licencie diela oň neprejaví ďalší záujem, respektíve neuzatvorí polroka pred uplynutím licencie novú dohodu.

Diela, ktoré sú súčasťou zmluvy Markízy so SFÚ
markiza klasicke filmy zmluva sfu 2015

Čítať viac...
Nahor