Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza už nebude mať istú ani Perinbabu: Televízie si prvýkrát rozdelili slovenské klasiky!

Po českom filmovom ústave sprístupňuje svoje klasiky pre všetkých aj ten slovenský.

Perinbaba, Pacho, hybský zbojník, Jánošík, Pásla kone na betóne či Fontána pre Zuzanu. Aj to sú filmy, na ktoré práva predáva Slovenský filmový ústav, ktorý od tohto roka pristúpil k otvorenému súťaženiu o slovenské klasiky. Doteraz mnohé z najtraktívnejších filmov vysielala iba Markíza, ktorá ich získala na základe vlastnej dohody s filmovým ústavom. Ten o sumách za diela s inými vysielateľmi nelicitoval a akceptoval ponuku Markízy. V minulosti predaj práv bez súťaže kritizovala Joj.

Markíza na základe starého systému získala práva na klasiky na niekoľko rokov, pričom k dispozícii mala aj opciu na ďalšie obdobie. Na základe poslednej zmluvy z roku 2015 si dokonca zabezpečila práva na Perinbabu na desať rokov dopredu – až do roku 2024. 

Od tohto roka už televízie so Slovenským filmovým ústavom neuzatvárajú dohody za zatvorenými dvermi. Ústav pristúpil k otvorenému súťaženiu o každé dielo, pri ktorom stanoví základnú cenu a televízie majú možnosť licitácie. Vyhráva najvyššia ponuka. Licencie pritom predáva na dva roky a dve vysielania konkrétneho titulu.

RTVS takto na základe súťaže získala pre roky 2018 a 2019 legendárny dvojdielny film režiséra Paľa Bielika Jánošík z rokov 1962 a 1963. Práva na dve vysielania ju stáli 30 200 eur. Pre filmový ústav to znamená zvýšenie príjmov za jedno vysielanie tohto filmu, posledne predal Jánošíka Markíze na tri vysielania do konca tohto roku za 34-tisíc eur.

Telerozhlas tiež zakúpil či predĺžil práva na ďalšie klasické slovenské filmy ako Kapitán DabačKosenie Jastrabej lúky, Majster kat, Medená vežaOrlie pierkoVlčie diery. Spolu ho tieto filmy stáli 26 500 eur, nakúpené ich má rovnako na dve vysielania do roku 2019.

Markíza má na základe predošlej zmluvy uzavretej ešte bez sútaže do roku 2018 práva na filmy Sebechlebskí hudci, Pásla kone na betóne, Nevera po slovensky I., II., Popolvár najväčší na svete, Kráľ Drozdia brada, Plavčík a Vratko a Fontána pre Zuzanu. Až do roku 2019 môže k tomu vysielať klasiky Pacho, hybský zbojník, Soľ nad zlato a Nebojsa. Perinbabu má poistenú až do roku 2024. O väčšinu týchto filmov mala prejaviť v minulosti záujem Joj, tá bez nich nateraz zakúpila na dva roky Očovské pastorále a Jakubiskov film Pehavý Max a strašidlá. Zaplatila za ne 10 500 eur.

Markíza si zas predĺžila práva na film Dušana Rapoša Rabaka, za dve vysielania zaplatila 12 000 eur. Aj v tomto prípade zarobil filmový ústav na jednom vysielaní viac ako mimo súťaže, Markíza predtým za tri vysielania zaplatila 15-tisíc eur. Pre najbližšie dva roky si poistila aj filmy Dáždnik svätého PetraFalošný princPosledná bosorkaUtekajme, už ide!Zemianska česť v celkovej hodnote 34 300 eur.

Nakupovanie filmov u Slovenského filmového ústavu prebieha na základe niekoľkých výziev. Televízie majú za sebou dve, aktuálne prebieha tretia. Po nej budú známe nákupy ďalších filmov.

Čítať viac...
Nahor