Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj foto: IG Ján Koleník

Pýtate sa

Markíza už Dunaj nevynechá, Mama na prenájom vypadne opäť! Kedy pôjdu nové časti?

Vynechanie dobového seriálu k hokeju sa už nezopakuje

S veľkou kritikou fanúšikovia Dunaja, k vašim službám prijali jeho utorňajšiu prestávku, spôsobenú hokejovým vysielaním.

Markíza pristúpila k očakávanému kroku, keď v konkurencii zápasu Slovenska proti Švédsku na Majstrovstvách sveta v hokeji vynechala svoj seriálový hit a nahradila ho reprízami českej kriminálky Policie Modrava.

Aj keď sú MS v hokeji na približne dva týždne absolútnym televíznym sviatkom a na sledovanosť zápasov Slovenska nesiaha žiadny iný program v priebehu celého roka, s výnimkou vianočných Troch orieškov pre Popolušku, mnohí seriáloví diváci pre to pochopenie nemajú.

Najmä absenciu Dunaja kritizujú o to viac, že si nové časti nachádzajú na platforme Voyo, a tak ich televízna konkurencia hokeja netrápi.

Prečo Dunaj vynechala

Televíziám sa nákladné premiérové pôvodné produkcie v konkurencii slovenských zápasov na MS v hokeji vysielať neoplatí.

Aj keď existuje nemalá skupina divákov, ktorá hokej nevyhľadáva a uprednostnila by svoje obľúbené seriály, oveľa väčšia časť ich stabilnej diváckej základne sleduje aj priame prenosy hokejových stretnutí. V prospech živo vysielaného hokeja pri výbere programu hovorí nielen možnosť dopozerať seriály z archívu, ale aj výnimočnosť turnaja, ktorý sa každý rok stáva celospoločenskou udalosťou.

V tomto roku sa sledovanosť väčšiny zápasov Slovenska pohybuje v okolí jedného milióna divákov.

V obchodnej cieľovej skupine väčšina duelov v základnej časti zlomila hranicu 70% podielu na trhu, čo je približne 2,5-násobok toho, aké trhové podiely dosahuje Dunaj, k vašim službám alebo až štvornásobok bežného postavenia na trhu ďalšieho večerného seriálu Nemocnica.

V konkurencii zápasov Slovenska na MS v hokeji sa sledovanosť Markízy, ako najsledovanejšej televízie na Slovensku, pohybuje skôr v jednotkách percent. Dunaj by si pri svojej popularite nepochybne v konkurencii hokeja viedol lepšie, prísť by ale i tak mohol aj o polovicu bežných divákov. Televízne vysielanie pritom i naďalej z drvivej väčšiny tvorí odpozeraná televízna reklama, ktorá v prípade úspechu zaručuje programom ďalšie nakrúcanie.

Práve na vysielanie v televízii je zároveň naviazané aj uvádzanie nových častí seriálov na Voyo.

V prípade Dunaja Markíza sľubuje 24-hodinovú predpremiéru oproti uvedeniu premiérového dielu na obrazovke. Preto na Voyo napríklad tento pondelok nová epizóda chýbala.

Ďalšia pauza nebude

Seriálu pritom hrozilo, že si vynechanie vysielania zopakuje.

Ovplyvniť ho mohol vývoj posledných zápasov MS v hokeji v základnej časti, v ktorých sa rozhodovalo o konečnom poradí tímov v skupinách a ich rozdelení do štvrťfinálových súbojov, do ktorých postúpilo aj Slovensko. Hrať sa pritom budú aj vo večerných hodinách, kedy by sa Markíza s Dunajom chcela prípadnému slovenskému zápasu s určitosťou vyhnúť.

Slovenská reprezentácia však napokon obsadila vo svojej skupine poslednú postupovú priečku a pripadol na ňu popoludňajší termín.

O postup do bojov o medaily si zahrá vo štvrtok 23. mája s Kanadou od 16:20. Zápas bude vysielať hlavná Joj.

Fanúšikovia Dunaja sa tak ďalšej prestávke vyhnú.

Markíza nový diel Dunaja, k vašim službám uvedie na Voyo už dnes večer 23. mája, v televíznom vysielaní ho ponúkne vo štvrtok 24. mája v tradičnom čase po 20:30.

Mamu na prenájom stiahne

Naopak, ako sa dalo očakávať, vo vysielaní bude opäť chýbať Mama na prenájom.

Tú Markíza vynechala minulý týždeň hneď dvakrát – prvý raz plánovane v pondelok popri podvečernom hokejovom stretnutí Slovenska s USA, kedy ju nahradila Rodinnými prípadmi.

Hneď v stredu nasledovala ďalšia, avšak neplánovaná prestávka, keď Mama na prenájom operatívne z programu vypadla po atentáte na premiéra Roberta Fica. Markíza v podvečerných hodinách uprednostnila mimoriadne spravodajské vysielanie.

Nakoľko štvrtkový zápas Slovenska proti Kanade, v ktorom sa bude rozhodovať o postupe do medailových bojov, pripadol na podvečerný čas od 16:20, prekrýval by sa aj s Mamou na prenájom.

Popoludňajšie hokejové duely zvyknú vrcholiť pred či okolo 19. hodiny.

Markíza tak pristúpi k ďalšej operatívnej zmene programu a denný seriál nahrádza Rodinnými prípadmi.

Premiérový diel Mamy na prenájom sa presúva na piatok 24. mája, na Voyo bude dostupný vo štvrtok.

Čítať viac...
Nahor