Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza so sankciami vyše 17 000 eur, Joj stojí kontroverzná šou Slnko, seno slanina ďalšie tisíce!

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom ďalšom zasadnutí prejednávala rozdávala sankcie. Najviac si ich „odniesla“ Markíza.

Vyše 17 000 eur bude musieť po ďalšom zasadnutí RVR zaplatiť vysielateľ MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r.o. Markíza získala aj celkovo najviac sankcií a bola jej udelená i najvyššia sankcia ostatného zasadnutia a to 8 000 eur za audiotexovú reláciu Akčná výhra vysielanú 1. a 6. októbra 2013 na Dajto. Televízia sa dopustila porušenia zákona o čestnom a slušnom vysielaní reklamy a telenákupu. Rovnakého porušenia zákona sa mala Markíza dopustiť aj v rámci upútavok k seriálom Teória veľkého tresku a Dva a pol chlapa vysielaných na hlavnom kanáli a na Dajto. RVR televízii udelila pokutu 3 319 eur.

Markíza bola taktiež upozornená na porušenie zákona v Televíznych novinách. Spornou mala byť reportáž Cirkev pošle ľudí na ulicu z 2. októbra 2013, v ktorej nebola dostatočne dodržaná objektívnosť a nestrannosť reportáže.

3 000 eur bude musieť televízny líder zaplatiť za reláciu 112 odvysielanú o 14:30 4. októbra 2013 na Dajto. Televízia sprístupnila označením reláciu divákom starším ako 12 rokov, pre vulgárny obsah mala byť veková hranica vyššia. Rovnakú pokutu dostala televízia aj za ďalšie nesprávne označenie vekovej prístupnosti, problémovým sa mal stať horor Grizzly Park vysielaný po jednej hodine ráno 27. augusta 2013. Program televízia označila ako nevhodný pre divákov do 15 rokov a to napriek tomu, že bolo vo filme „zobrazené násilie na živých bytostiach, najmä krutá násilná smrť človeka bez pocitov ľútosti“.

MAC TV, s.r.o. si z aktuálneho zasadnutia Rady odniesla dve pokuty. Opäť bude Joj platiť za kontroverznú šou Slnko, seno, slanina z leta 2013, ktorú by dnes televízia najradšej vo svojom portfóliu nemala. Nielenže si ňou poškodila meno, musí za ňu dodnes platiť veľké pokuty. Tento raz však televízia obišla ešte s miernou sankciou 2 500 eur, opäť z dôvodu nevhodného označenia relácie vekovou hranicou od 12 rokov. V minulosti už televízia za reláciu musela platiť desaťtisíce eur. Druhú oveľa vyššiu sankciu vo výške 6 000 eur dostala Joj za nedostatočné oddelenie reklamy v relácii Páli vám to? 30. septembra 2013.

Jednu pokutu vo výške 2 000 eur dostala aj RTVS a to za nevhodné označenie seriálu Sanitka 2 hranicou od 12 rokov.

Rada sa bude na ďalšom zasadnutí zaoberať aj prekročením povoleného reklamného času v rámci jednej vysielacej hodiny na Joj a taktiež reláciou Teleráno na Markíze, v ktorej malo dôjsť k nedostatočnému poučeniu o užívaní lieku vo vysielanej reklame na lieky.

Čítať viac...
Nahor