Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Markíza sklamala fanúšikov: Z veľkého návratu v kultovom filme nič nebolo!

Na prvý pohľad bežné vysielanie sa pre časť divákov stala udalosťou, ktorá však skončila sklamaním.

Včerajší večer na stanici Dajto sa pre časť divákov stala udalosťou. Markíza totiž po rokoch získala práva na vysielanie filmu Patriot s Melom Gibsonom, ktorý mal kedysi premiéru práve na jej obrazovke, no následne už bežal na konkurenčnej Joj.

S tým sa pre fanúšikov filmu spájala udalosť, keď sa po dlhých 20 rokoch mali pri filme Patriot dočkať originálnej verzie dabingu.

Tú totiž v minulosti vyrobila práve Markíza, ktorá ho však odvysielala iba jednorazovo, nakoľko po presune filmu na konkurenčnú stanicu si Joj musela vyrobiť vlastnú dabingovú verziu.

Návrat Patriota po rokoch na obrazovku Markízy však zároveň návrat originálneho dabingu nepriniesol.

Fanúšikovia už po chvíli zistili, že Markíza pre film vyrobila novú verziu dabingu, podľa portálu Slovenský dabing nový dabing pripravila v roku 2020. Opäť v ňom do hlavnej úlohy obsadila Jozefa Vajdu, ktorý si tak po takmer dvoch dekádach zopakoval prácu na tomto filme.

Pre viacerých je zaujímavosťou práve fakt, prečo Markíza pripravila nový dabing, keď už sama na jednu verziu práva vlastnila.

Kým pri prechode filmov medzi televíziami sa problémom stáva práve konkurencia, v prípade starších dabingov sú to zas podmienky, za ktorých vznikali.

Pokým pri viacerých dabingoch z minulosti plynie povinnosť, aby pri ich reprízach účinkujúcim hercom boli z vysielania vyplácané tantiémy, pri aktuálne vyrábaných dabingoch sa už ich výhradnými majiteľmi stávajú televízie. V súčasnosti tak už za dabing zaplatia iba raz pri jeho výrobe, pri nasadení starších verzií by museli naďalej platiť za každé jeho vysielanie účinkujúcim, prípadne štúdiám.

Práve preto v ostatných rokoch dochádza k predabovaniu viacerých filmov, na ktorých dabing sme boli roky zvyknutí.

Jedným z ďalších dôvodov je aj legislatíva v oblastí českého znenia filmov a rovnako spomínaná konkurencia medzi televíziami, ktoré sa už snažia zaistiť vlastné práva na dabing filmových snímok, ktoré postupom rokov menia medzi tromi hlavnými vysielateľmi majiteľov.

Dlhoročne najviditeľnejší problém v oblasti dabingu nastal pri filme Sám doma, na ktorého originálny dabing taktiež vlastní práva Markíza.

Tá si po presune filmu na konkurenčnú stanicu za dabing pýtala čiastky, po ktorých Joj rozhodla o nakrútení vlastnej dabingovej verzie. Nakoniec neostalo iba pri jednej, keď prvotná verzia skončila fiaskom a schytala obrovskú kritiku verejnosti. Aktuálny dabing už televízia využíva roky a napriek neutíchajúcej kritike časti divákov si naň väčšina zvykla a film opäť dosahuje rekordy sledovanosti.

Čítať viac...
Nahor