Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Televízia

Markíza si zarobila na problém: Protestujúcich nazvala v Televíznych novinách dezolátmi!

Živý vstup z protestu prívržencov politickej opozície v Bratislave Markíza okomentovala titulkom, ktorý môže vzbudiť veľké vášne. Televízia sa za titulok ospravedlnila, do vysielania sa mal dostať omylom.

Markíza v hlavných večerných Televíznych novinách tento utorok prestrelila.

Za svoju si zobrala rétoriku sociálnych sietí a časti politikov adresovanú podporovateľom politickej opozície či prívržencom alternatívnych médií.

Tí najmä na sociálnych sieťach vytvárajú mimoriadne silnú aktivitu namierenú proti vláde, Európskej únii, NATO či Spojeným štátom americkým. Neraz aj na základe silnej dôvery v neraz vyvrátené či protichodné konšpiračné teórie nahlas vyjadrujú svoj odpor voči očkovaniu či podpore Ukrajiny, kým, naopak, silnejú hlasy zástancov ruského agresora a politikov, ktorí sa menej či viac otvorene stavajú na stranu Ruska.

Práve túto skupinu nespokojných obyvateľov so súčasnou vládnou garnitúrou neraz nazýva opačná časť spektra voličov či obyvateľov „dezolátmi„. Ide o expresívny výraz, ktorý sa udomácnil najmä na sociálnych sieťach.

Po prvýkrát použitie tohto slova vo verejnom živote spôsobilo rozruch vlani, kedy si ho z predstaviteľov politickej špičky osvojil minister obrany, Jaroslav Naď.

Začal ho používať minulý rok, kedy takto v júli 2021 okomentoval protestujúcich pred parlamentom, kde došlo k agresívnym prejavom, kričaniu hesiel ako „gestapo“, potýčkam aj napadnutiu policajtky. Polícia musela na proteste zasiahnuť slzným plynom. Rovnako koncom roka nazval antirúškarov zo známej kauzy zo supermarketu, kde skupina odporcov očkovania na výzvu, aby dodržiavali protipandemické opatrenia zareagovala výtržnosťami.

Ešte skôr, v novembri 2020 po známom proteste pred Úradom vlády, kde sa rozvášnený dav vrhal na plot a snažil sa dostať cez bránu, nazval agresívnych demonštrantov opicami a psychopatmi.

Naď si za tieto vyjadrenia vyslúžil veľkú vlnu kritiky.

Stalo sa tak nielen u priaznivcov politickej opozície či dezinformačných webov, ale aj na opačnom spektre spoločenského života, nakoľko minister je zastupiteľom všetkých občanov Slovenska.

Zarobila si na problém

Ešte väčšiu vlnu pobúrených reakcií môže vyvolať po odvysielaní utorňajších večerných Televíznych novín Markíza.

Kým v prípade Naďa hanblivé slovo použil jeden minister vlády, tentokrát sa pod toto slovo podpísala celá inštitúcia a rovno najsledovanejšia televízia.

Markíza v utorok odvysielala živý vstup spred prezidentského paláca z Hodžovho námestia, kde sa zišla skupina podporovateľov strán Smer, SNS, Republika. Protestujúcich zároveň spája náklonnosť k Rusku, odpor k obrannej zmluve s USA, ale aj nespokojnosť s vládou a taktiež obava z narastajúcich cien energií.

Markíza živý vstup sprevádzala titulkom „Dezoláti v uliciach“.

Markíza v spravodajskom titulku hlavných Televíznych novín nazvala demonštrantov „dezolátmi“

Nešlo pritom o parafrázu žiadneho výroku predstaviteľov opačnej strany spoločenského či politického spektra.

Markíza nazvala protestujúcich dezolátmi sama, keď šlo o klasický spravodajský titulok, ktorý si zvolila na popísanie živého vstupu samotná redakcia.

„Toto námestie sa postupne zaplnilo priaznivcami opozičných strán. Dovolím si povedať, že je zaplnené takmer celé Hodžovo námestie pred prezidentským palácom,“ uviedol živý vstup redaktor, Adel Ghanam.

Následne okomentoval dianie na námestí, ktoré začalo najprv občianskym programom a následne vystúpeniami politikov.

Markíza: Išlo o omyl

Televízia sa ešte v závere Televíznych novín priznala chybu a za titulok sa ospravedlnila.

Podľa vlastných slov sa do vysielania titulok s dezolátmi dostal neúmyselne a omylom.

„Redakcia Televíznych novín sa na záver ospravedlňuje organizátorom, účastníkom protestu pred prezidentským palácom, ako aj našim divákom za chybný tematický titulok počas živého vstupu z podujatia. Do vysielania sa dostal neúmyselne a omylom. Ďakujeme za pochopenie,“ oznámili na záver Televíznych novín moderátori Mária Chreneková Pietrová a Daniel Očenáš.

Markíza je už teraz na sociálnych sieťach stále väčším terčom kritiky práve priaznivcov opozície. 

Aj v tomto prípade nesympatie najmä k najsledovanejším komerčným televíziám začala eskalovať pandémia, keď čoraz častejšie fanúšikovia dezinformačných webov kritizovali nosenie rúšok televíznymi moderátormi, podporu očkovania televíziami a ostatne aj jasné postoje k vojne na Ukrajine.

Najmä Markízu odporcovia označujú klasickými termínmi ako slúžku Spojených štátov amerických a mnohokrát preberajú rovnaký slovník ako pri verbálnych útokoch na prezidentku, Zuzanu Čaputovú, či bývalého ministra zahraničných vecí, Ivana Korčoka.

 

Čítať viac...
Nahor