Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza oslavuje 20. narodeniny: Takto odštartovala svoje vysielanie! Vadkerti a Repčík späť v TNkách

Televízne noviny otvorili v stredu rovnako ako pred 20 rokmi Andrea Vadkerti a Vladimír Repčík.

Markíza odštartovala svoje vysielanie na prázdnom slovenskom televíznom trhu presne pred 20 rokmi v sobotu 31. augusta 1996. Program otvorila o 19:00 zostrihovou reláciou A sme tu!, ktorou sprevádzali Zdena Studenková a Maroš Kramár. Vôbec prvým odvysielaným filmom boli Horúce strely, ktoré nasledovali o 20:30.

Napriek tomu, že Markíza štartovala o siedmej večer, Televízne noviny jej vysielanie neotvorili. Tie mali premiéru až o deň neskôr v nedeľu 1. septembra, kedy divákov v štúdiu privítali Andrea Vadkerti a Vladimír Repčík. Tí sa pri príležitosti osláv 20. výročia Markízy dostavili do stredajšieho Telerána, kde avizovali spoločne s televíziou prekvapenie v Televíznych novinách. To aj naplnili, keď otvorili narodeninové vysielanie Televíznych novín a správy opäť po 20 rokoch moderovali do prvej reklamnej prestávky. Po nej ich už vystriedali súčasní moderátori Mária Chreneková Pietrová a Jaro Zápala.

Prvé vysielanie Televíznych novín

Prvým seriálom v histórii Markízy boli Silvánovci, v ktorom si zahrali aj Marek Majeský, Diana Mórová či Zuzana Kronerová. Vôbec prvou reláciou Markízy mimo Televíznych novín bola ranná detská legendárna relácia Kakao s Martinom Vanekom a Igorom Adamcom. Najdlhšie vysielaným zábavným večerným programom v histórii televízie je relácia Aj múdry schybí, ktorá bežala na jej obraze až 13 rokov. Odštartovala vo februári 1997 a skončila v júni 2010. Relácia však prešla následne na RTVS aj s pôvodnými moderátormi Elenou Vacvalovou a Oliverom Andrásym, ktorých neskôr vystriedali Junior a Marcel. Od začiatku vysielania až dodnes sa vo vysielaní lídra udržali programy Teleráno a Smotánka a rovnako tak tradičné spravodajské relácie Televízne noviny, Športové noviny a Počasie.

Markízu 31. augusta 1996 pokrstili Kamila Magálová a Juraj Kukura. Krst prebehol v bratislavskej Redute v čase štartu vysielania televízie, zúčastnili sa ho viaceré osobnosti kultúrneho a politického života.

Markízu založil Pavol Rusko. Licenciu na vysielanie sa pokúšal získať už v roku 1994, licenčná rada mu ju však neudelila, nakoľko mal zatajiť spolumajiteľa zo zahraničia. Rada bola po čase odvolaná a v auguste roku 1995 v novom zložení už licenciu odobrila. Hovorí sa, že za týmto zvratom stála HZDS.

Štartu novej komerčnej televízie na Slovensku predchádzala intenzívna kampaň s hlavným heslom „Konečne niečo iné“. Na túto tému boli napojené aj kampane pre konkrétne programy s heslami „Konečne dobré Televízne noviny“ či „Konečne dobré ráno s televíziou,“ ktoré ohlasovalo príchod Telerána. Retro inzercie oprášila Markíza.

Záber z krstu Markízy

Pri príležitosti 20. narodenín pripravila Markíza špeciálnu retro titulku jej spravodajského webu TVnoviny.sk, kde ponúka len správy spred dvadsiatich rokov. Prispôsobila tomu aj grafiku.

Čítať viac...
Nahor