Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza odvysielala tvrdý útok matky na štvorročné dieťa bez cenzúry, Joj zábery s odkazom na etiku vystrihla

Komerčné televízie vo svojich spravodajstvách pristúpili k citlivým záberom rozdielne.

V pondelok obehla média správa o tvrdom napadnutí matky jej maloletého štvorročného syna. Incident, ktorý sa odohral pred nákupným centrom v Lučenci, zachytila priemyselná kamera, pričom okoloidúci zalarmovali políciu aj záchrannú službu.

Na záberoch z kamery, ktoré dostali médiá, vidieť, ako matka sleduje svoje dieťa, ktoré sa k nej postupne približuje. V jednom okamihu sa matka rozčúli, pribehne k synovi, udrie ho po hlave a následne ho dvihne do vzduchu a zvýšky brutálne hodí o zem. Malému chlapcovi mali byť diagnostikované zranenia, z ktorých sa bude liečiť štyri týždne.

Tému vo svojich spravodajstvách pokryli v pondelok obe komerčné televízie, k záberom z útoku na dieťa však pristúpili rozdielne. Na odlišný prístup televíznych redakcií k spracovaniu citlivých záberov upozornil mediálny analytik, Martin Gonda.

Markíza v pondelňajších Televíznych novinách odvysielala v krátkom vstupe celý záznam z incidentu, pričom tvár maloletého chlapca necenzúrovala a neupozornila ani na nevhodnosť záberov. Samotný incident pritom opísala dostatočne vážne: „Surovo ho hodila o zem. Matku, ktorá si na dieťati takýmto neľudským spôsobom vybila zlosť, však zachytila bezpečnostná kamera,“ uviedla tému v zahlásení moderátorka Mária Chreneková Pietrová. Televízia odvysielala v krátkom vstupe celé video dvakrát. Príspevok uviedla aj na spravodajskom webe, kde už na nevhodnosť záberov pre slabšie povahy upozornila.

V rovnaký večer tému spracovala vo svojom spravodajstve aj Joj. V relácii Krimi jej venovala celú reportáž spracovanú reportérkou Editou Hutkovou. Televízia v príspevku identitu chlapca cenzurovala, pričom najdrsnejšiu časť záberov sa rozhodla neodvysielať. „Samotný útok na malé dieťa sme sa rozhodli z etických dôvodov nezverejniť,“ uviedla v reportáži Hutková. Zákrok na chlapca opísala slovne.

Rozdielny prístup k záberom už zvolila na druhý deň aj Markíza. V Televíznych novinách venovala téme väčší priestor, konkrétne celú reportáž, ktorú pripravil s kolegami reportér Michal Mazúch. V utorňajšom príspevku už televízia tvár chlapca rozrastrovala a upozornila aj na nevhodnosť záberov. Rozhodla sa opäť odvysielať celé video.

Analytik sa po zhliadnutí reportáži pýta, či chcú diváci správ skutočne vidieť podobné zábery „v plnom znení“. „Televízne noviny odvysielali celý útok, nehľadiac na dieťa, ktoré aj o 10 rokov nájde toto video na internete. Ako Markíza zdôvodní, že pre reportáž bolo potrebné zo spravodajského hľadiska odvysielať celý útok matky na dieťa?“ pýta sa Gonda.  Kompletné zábery bez cenzúry v pondelok zverejnil na svojom webe napríklad aj Nový čas.

Čítať viac...
Nahor