Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza našla vlastnú Súdnu sieň: Rodinné prípady zaplavili jej štruktúru!

V minulosti bola Joj kritizovaná za to, koľkokrát za deň uvádzala jej vtedajší hit Súdnu sieň, teraz robí rovnaký krok so svojím seriálom Markíza.

Súdna sieň a Rodinné prípady sú dva formáty, ktoré toho majú spoločné veľa. Oba našli svoje pravidelné miesto o 18-tej, pričom oba v tomto čase aj postupne zoslabli do priemerov až podpriemerov. Oba tiež potvrdzujú, že sa stali jednými najefektívnejších projektov, do ktorých sa ich televízie pustili.

Podarilo sa im to vďaka výraznej recyklácii, ktorú si môžu ich televízie dovoliť. Súdna sieň napriek začiatku vysielania v roku 2008 dodnes nevyčerpala svoj potenciál, keď najmä v rannom slote drží divákov a slušné čísla pre Joj. V minulosti to bol formát, ktorý doslova zaplavil štruktúru trhovej dvojky, keď ho televízia vysielala ráno, krátko popoludní aj podvečer. Joj si za to vyslúžila nemalú dávku kritiky, nakoľko takmer nebolo pásmo, kde by Súdna sieň nebola.

História sa však opakuje, ale u televízneho lídra. Novší formát Rodinné prípady, ktorý sa začal naplno vysielať v roku 2014, je aktuálne veľkou posilou televízie. Markíza ho v utorky či štvrtky vysiela až 4x za deň a so seriálom tak podnikla podobnú inváziu na svoju štruktúru ako kedysi Joj so Súdnou sieňou. Markíza má však výhodu, že takáto situácia už dnes nikoho neprekvapí.

Oba formáty majú nielen podobný osud ale aj vysielací čas v súčasnosti. Rodinné prípady po prepade Bez servítky a vyhodení šou z programu lídra sú ráno zdvojené, s dvojitou Súdnou sieňou sa prekrývajú pred desiatou. Zároveň hlavné epizódy oboch projektov bežia spolu o 16-tej, kde Rodinné prípady ukazujú, že sú značne novším a menej vyčerpaným formátom. Nad Súdnou sieňou majú výraznú prevahu, tej nepomáhajú ani premiéry, naďalej sa drží na nízkej úrovni okolo 10 – 12 %. Rodinné prípady zároveň Markíza vysiela počas pracovných dní aj okolo 23-tej.

Spoločné majú Rodinné prípady a Súdna sieň taktiež to, že z nich vznikli ďalšie formáty. Joj nadviazala na úspechy Súdnej siene extrémnejšou verziou Extrémne prípady a tiež novinkou Ochrancovia. Z Rodinných prípadov sa zas zrodili Susedské prípady.

Čítať viac...
Nahor