Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza môže ako samostatná slovenská televízia skončiť: Prepúšťa ľudí, svoje vysielanie presúva do českej Novy!

Markíza bude v Záhorskej Bystrici naďalej vyrábať pravidelné relácie, jej vysielacie pracovisko sa však presúva do Prahy. Centralizovanie s Novou sa týmto skončiť nemusí.

Slovenský televízny trhový líder už nebude fungovať ako samostatná televízia. Napriek prítomnosti v medzinárodnej skupine CME Markíza celé svoje vysielanie dodnes zastrešovala sama, keď mala v Záhorskej Bystrici nielen svoje štúdiá ale aj vysielacie stredisko a kompletný manažment. V rámci CME sa centralizovala skôr programovo, keď televízie na rôznych trhoch vyrábali rovnaké projekty, zároveň skupina zasahovala do samotnej podoby programu.

Po novom sa okrem programu ale Markíza začína centralizovať aj prevádzkovo. Niekoľko mesiacov sa už v zákulisí televízie hovorí o veľkých zmenách, ktoré majú vyústiť do stále väčšieho spájania s českou Novou. Výsledkom je prepúšťanie mnohých pracovníkov na špecifických technických pozíciách, nakoľko Markíza ruší svoje vysielacie pracovisko na Slovensku a presúva ho k českej sestre do Prahy. Nova má vybudované dostatočne veľké zázemie a dokáže tak pohltiť aj štyri slovenské kanály Markízy. Zákulisné správy aktuálne už zverejnilo Plus 7 dní.

Vysielame odtiaľto z Bratislavy, používame naše stroje a vybavenie, ale prevádzka bude zastrešená českým technickým tímom,“ špecifikoval situáciu riaditeľ Markízy, Matthias Settele pre Plus 7 dní. Týždenník budúce fungovanie Markízy prirovnáva ku „lokálnemu štúdiu“. Markíza totiž ostáva prítomná v Záhorskej Bystrici, odkiaľ sa budú naďalej vysielať Televízne noviny, Teleráno, Reflex, Športové noviny, Počasie, nepravidelné športové štúdiá či diskusné relácie alebo Smotánka.

„Na trhu zostane voľných veľa technikov, nepredĺžili im zmluvy. V Záhorskej Bystrici by sa mali vyrábať už len Televízne noviny, Reflex, Teleráno a Smotánka. Vysielanie sa bude riadiť z Prahy. V podstate to vyzerá, ako keby sa najsilnejšia slovenská televízia dostala do pozície lokálneho štúdia, aké má RTVS v Banskej Bystrici alebo v Košiciach,“ cituje svoj zdroj Plus 7 dní.

Markíza by sa podľa viacerých správ mala s Novou centralizovať stále výraznejšie, čím by ušetrila nemalé množstvo nákladov. Tie môže presunúť do programu, do ktorého Markíza investície zvyšuje stále viac, potvrdzuje to aktuálna najdrahšia sezóna v jej histórii. Spájať by sa obe televízie postupne mali aj v manažmente. Prvou lastovičkou je pozícia riaditeľa programu. Ako sme exkluzívne už v utorok informovali, Markíza sa rozlúčila s dočasnou riaditeľkou Martinou Liškovou, pričom program Markízy dostal na starosť Chorvát Igor Draguzet. Ten koordinuje vysielanie televízií v rámci skupiny CME a na starosti má aj program Novy. Dlhodobo sa pritom dokonca špekuluje o neistom osude samotného generálneho riaditeľa Markízy, Matthiasa Setteleho.

Ako by mohlo spojené vysielanie Markízy a Novy vyzerať pri príprave programov, ukázala už nedávna šou Hviezdna párty. Jej štúdio totiž vyrástlo v Prahe, kde si svoju verziu programu vyrobila aj Markíza. Doteraz televízie aj totožné programy vyrábali vo vlastných štúdiách.

Čítať viac...
Nahor