Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Televízie po úmrtí Vaša Patejdla menia program. Na Markíze porotcoval aj vlastnú Superstar

Televízie reagujú na úmrtie Vaša Patejdla.

Slovensko v sobotu dopoludnia zasiahla nečakaná správa. V nočných hodinách 19. augusta po krátkej, no náročnej chorobe zomrel skladateľ, hudobník a spevák Vašo Patejdl, skonal vo veku 68 rokov.

Bol zakladateľom kapely Elán, spoluautorom mnohých legendárnych piesní. Autorskú dvojicu tvoril roky s textárom Ľubošom Zemanom.

Skupina Elán plánovala na budúci rok dva veľké koncerty v Bratislave a v Prahe, ktorými mala osláviť 70. narodeniny frontmana Joža Ráža a práve Vaša Patejdla.

Jedno z posledných televíznych vystúpení absolvoval Vašo Patejdl v programe Hit roka na Jednotke túto jar vo februári. Spomínalo sa v ňom na rok 2000.

V minulosti bol tiež hosťom programu Legendy popu na obrazovke telerozhlasu, kde bol jeho tvorbe venovaný celý jeden večer.

Bol skladateľom aj filmovej hudby k viacerým známym televíznym titulom ako Fontána pre Zuzanu, Seznamka alebo pre rozprávku Sedem zhavranelých bratov.

Vlastná Superstar

V roku 2008 bol súčasťou talentovej šou Elán je Elán. 

Markíza sa formátom pokúsila zviesť na rekordne úspešnej vlne speváckej šou Slovensko hľadá Superstar, ktorá v tom čase mala za sebou 3 ročníky. Dva na obrazovke STV, tretí už na Markíze.

Vo februári 2008 predstavila vlastný spevácky formát, v ktorom hviezdy kapely Elán zo skupiny súťažiacich postupne vyraďovali spevákov, až sa mali dopracovať k dvom víťazom – jednej speváčky a jednému spevákovi.

Porotcami boli traja členovia Elánu – Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Ján Baláž, ktorých pravidelne dopĺňami známe osobnosti ako Bolek Polívka, Ivan Mládek, Lucie Bílá, Karel Gott alebo Peter Nagy. Tí mali možnosť súťažiacim udeliť imunitu a zachrátniť ich pred vypadnutím.

Markíza v programe priniesla aj živé prenosy pripomínajúce práve legendárne živé kolá prvých Superstar. Moderátorom programu bol Vilo Rozboril, zo zákulisia sa prihovárala Vera Wisterová.

Televízie menia program

Výraznú osobnosť Vaša Patejdla si pripomenú televízie vo svojom programe.

RTVS zaraďuje na Dvojku o 13:40 program Vlastnými slovami s Vašom Patejdlom. Ide o starší cyklus profilov najznámejších osobností slovenskej populárnej hudby.

Spravodajská televízia RTVS :24 o 17:30 zaradí do vysielania reláciu Interview :24. Hosťom moderátora Miroslava Frindta bude hudobný kritik a publicista Juraj Čurný.

Zmenu programu chystá aj Jednotka, ktorá večer o 20:30 odvysiela spomínané Legendy popu venované piesňam Vaša Patejdla, mení zároveň epizódu nasledovnej talkshow Neskoro večer a zreprízuje diel, v ktorom bol hudobník hosťom.

Dve Fontány pre Zuzanu

Hlavný večerný program mení tiež Markíza.

Dnes, v sobotu 19. augusta, ruší plánované vysielanie komédie Skús ma rozosmiať a do programu zaraďuje kultový film Fontána pre Zuzanu.

Vašo Patejdl je autorom legendárnych piesní k filmovej sérii aj jej soundtrackov. Hudbu skladal pre všetky tri filmy.

„Televízia Markíza so zármutkom prijala informáciu o úmrtí významného slovenského speváka a skladateľa Vaša Patejdla. Na jeho počesť dnes večer o 20:30 mimoriadne uvedieme filmovú klasiku Fontána pre Zuzanu, plnú jeho nezabudnuteľných hitov,“ informoval PR manažér televízie Lukáš Kočišek.

Do vysielania sa mimoriadne dostane aj filmová „trojka“.

Kým Markíza odvysiela prvý najúspešnejší film, posledný diel trilógie Fontána pre Zuzanu 3 chystá mimoriadne uviesť Jednotka v nedeľu o 15:40.

Do vysielania sa tak, paradoxne, nedostane iba prostredný druhý diel série.

 

Čítať viac...
Nahor