Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza má za sebou jeden z najhorších týždňov: Takýto prepad si nepamätá!

Slabé správy, mimoriadny prepad Búrlivého vína, tradične podpriemerné Rodinné prípady. Aj to sú dôvody, pre ktoré líder prežil trpký týždeň.

Markíza sa od začiatku roka trápi s medziročným prepadom, ktorý bol minulý týždeň dosiaľ najvýraznejší. Už predchádzajúce týždne znamenali pre lídra značný pokles medzi rokmi 2014 a 2015 o približne štyri body v prime-time, no tento raz to bolo ešte viac.

Minulotýždňový prime-time podiel Markízy sa totiž prepadol podľa našich informácií k hodnote 24,4 %. Pred rokom sa pri tom v tomto období pravidelne hýbala okolo 29 či 30 %, vyskočiť dokázala aj na 31 %. Najslabšími dňami boli tie, kedy sa v programe objavila hlavná jarná dvojička Búrlivé víno a Rodinné prípady teda v utorok, štvrtok a piatok. Naopak, nahor lídra pravidelne a aj tento raz potiahla streda s Chart Show či nedeľný film.

Opačné pocity zažívajú na Kolibe. Ešte pred štartom hlavnej sezóny, kedy Markíza uzavrela prvú sériu Hornej Dolnej, sme boli svedkami medziročného prepadu lídra, kým Joj dokázala výraznejšie rásť. V súčasnosti si trhová dvojka drží rastúce tempo, už však iba mierne. Pred rokom sa totiž jej týždňové prime-time výkony v tomto období hýbali okolo 20 %. V tomto roku narástla v rovnakom čase na 21 %.

21 % zaznamenala Joj aj v spomínanej predsezóne v tomto roku, keď takýto priemerný prime-time podiel uhrala vo februári. Práve v tento mesiac Markíza s Joj zastabilizovali štruktúry, vrátili sa napríklad Rodinné prípady či Panelák. Joj si tak obdobné výkony počas väčšiny týždňov drží dodnes. Pri výnimočných poklesoch spadla k 19-tke. Markíza v ostatnom období padá aj v porovnaní s februárom 2015 a to až o približne dva podielové body. Pokles pociťuje od konca marca.

Prekvapením je, že napriek strate lídra väčší nárast nezažívajú menšie stanice Doma a Dajto. Pri porovnaní s aktuálnym obdobím v roku 2014 sa totiž stanice výrazne nedvihli. V niektorých týždňoch uhrávajú podobné výkony pod úrovňou alebo okolo štyroch percent, inokedy stúpne jedna stanica, vyskočiť dokáže najmä Dajto. Markíza tak klesá aj ako skupina.

Už na jeseň by sme však mohli byť svedkami opačného vývoja. Markíza na svojom hlavnom kanáli vytiahne všetky možné zbrane. Hlavným tromfom bude Horná Dolná, v prime-time by mal odštartovať nový veľký seriál, nedeľu sa pokúsi zabetónovať pomocou Superstar so silnou zostavou, v priebehu týždňa by mala oproti súčasným Rodinným prípadom výrazne posilniť slot od 21:45 s Farmou spoločne s duelom o 20:30. Líder má tiež pripravené ďalšie silné kinopremiéry, ktorými už teraz počas nedieľ dvíha svoje týždňové výkony.

Čítať viac...
Nahor