Aktuality
Markíza má poriadny problém: Prezradili celé tajomstvo seriálu Vina! Prišla tvrdá reakcia
Pointu príbehu aj s menom vraha už poznajú mnohí.
Markíza už tretí rok rozvíja trend dramatických seriálových príbehov, ktoré v sebe skrývajú hlboko ukryté tajomstvo.
Klamstvo, Zrada či Vina, všetky spája silná ústredná zápletka vyvolávajúca množstvo otázok, na ktoré tvorcovia dávkujú odpovede postupne s pribúdajúcimi časťami. Zakaždým je zápletka postavená na emotívnom základe, ktorý divákov núti hádať, kde je pravda. Na samom konci sa ju dozvedia.
Tento koncept pomáha tvorcom držať v divákov v neustálom napätí, a teda aj pred televíznymi obrazovkami. To však len za predpokladu, že pointa príbehu nepraskne predčasne.
To ale v prípade spomínaných seriálov nie je zaručené.
Detaily môžu uniknúť
Markíza totižto už niekoľko rokov v jej pôvodnej seriálovej tvorbe vsádza na zahraničné námety, ktoré verne spracúva do slovenskej verzie.
Zo všetkých seriálov posledných sezón bola drvivá väčšina prebraná zo zahraničia – výnimkou sú dobové série Sľub alebo Dunaj, k vašim službám, aj keď i jeho námet pochádza z pera českých tvorcov ako základ príbehu seriálu Zlatá labuť.
Pri dramatických psychologických sériách, ktoré Markíza nasadzuje v jarných sezónach na pondelky, navyše vychádza z námetov, ktoré patria k svetovo úspešným. Čo viac, premiéru mali pred rokmi a ich pôvodné verzie sa v niektorých prípadoch dokonca vysielali na Slovensku.
Diváci ich tak dobre poznajú, ako aj zápletky a dejové rozuzlenie.
Klamstvo napríklad vychádzalo v britského originálu Liar, ktorý bol po prvý raz odvysielaný v roku 2017. Patril medzi mimoriadne úspešné projekty, dočkal sa rôznych adaptácií vo viacerých krajinách. Diváci jeho príbeh mohli spoznať na Netflixe.
Podobne na tom bola Zrada, ktorej príbeh bol zas vernou kópiou ďalšej britskej série Doctor Foster: A Woman Scorned, ktorý sa vysielal v rokoch 2015 a 2017. V slovenskom znení ho odvysielala Slovenská televízia.
Dvanásťročná Vina
Z vôbec najstaršej predlohy vychádza aktuálne vysielaná Vina.
Markíza pri hľadaní nového námetu na spracovanie zašla až do desať rokov starej histórie, keď siahla po britskom seriáli Broadchurch. Ten sa vo Veľkej Británii po prvý raz vysielal pred 12 rokmi – premiéru mal v marci 2013.
Vznikli z neho celkovo tri série – Markíza ale spracuje iba prvé dve, ktoré sa točia okolo prípadu smrti 11-ročného Daniela.
Vina má oproti predošlým dramatickým sériám z obrazovky televízneho lídra najviac epizód – v jarnom vysielaní ich odvysiela až 16.
K zlomovému okamihu v deji opäť dôjde v polovici vysielania seriálu, kedy sa lámu originálne dve série. Kým tie mali po osem častí, Markíza ich spojila do jedného plynulého vysielania.
Identický krok urobila pri Klamstve a Zrade.
Nakrúcanie originálu v prísnych podmienkach
V čom sa Vina líši od svojich dvoch predchodcov, je silná kriminálna zápletka.
Tretí seriál zo série dramatických príbehov Markízy je tak o to viac citlivý na únik detailov, najmä mena skutočného vraha malého Daniela.
Uvedomovali si to už pôvodní britskí tvorcovia, ktorí ešte počas nakrúcania originálu zaviedli mimoriadne prísne pravidlá s cieľom utajiť jeho identitu. Okrem toho, že herci i štáb museli podpisovať zmluvy o mlčanlivosti, vznikali tiež dvojité verzie scenárov a aj samotní herci sa dozvedali detaily až postupne.
Verzia scenára s odhalenou identitou vraha bola dostupná iba najužšiemu okruhu tvorcov.
Pointa Viny sa šíri internetom
Seriál je však už 12 rokov na svete a pre všetkých, ktorí ho videli, každý detail dobre známy.
Markíza pritom býva pri spracovaní zahraničných námetov dôsledná a spravidla sa pevne drží originálu. Existujúce dejové linky pri kratších projektoch zvykne upravovať iba v nevyhnutných prípadoch – príkladom bola Druhá šanca, v ktorej musela zareagovať na smrť herca Dana Heribana a odchod jeho postavy zo seriálu.
Pozorní diváci seriálu Vina tak už vytušili, akým smerom sa bude jeho dej vyvíjať.
Nakoľko dokázali postavy zo slovenskej verzie dokázali spárovať s originálnymi britskými hrdinami, na internete už zdieľajú svoje teórie, kto je skutočným vrahom. Podporujú ich šírením pointy originálu Broadchurch.
Pridávajú k tomu aj alternatívnu teóriu, a to na základe americkej verzie seriálu. Tam sa tvorcovia rozhodli vyhnúť odhaleniu príbehu pred odvysielaním, a tak seriálu vymysleli vlastnú koncovku.
Komentáre zmizli
Markíze sa doposiaľ každý zo seriálov podarilo úspešne odvysielať a tajomstvo ich príbehov držať pre väčšinu divákov v tajnosti.
V tomto prípade už mnohé komentáre nie sú dostupné, zakročiť tak tvrdo mohla i samotná televízia. O rýchlom miznutí komentárov informoval Mediaklik.
Kým zdieľanie rôznych teórií je súčasťou vysielania každého podobného projektu, na cielené odhaľovanie pointy originálneho príbehu priamo v diskusiách k seriálu Vina si mnohí diváci sťažovali.
Aj samotní fanúšikovia tak chcú ostať v napätí, aj keď by si detaily britskej či americkej verzie mohli hravo nájsť na internete.
