Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Markíza končí s legendárnou službou, po 25 rokoch vypína teletext! Ponechá jedinú funkciu

Skupina Markíza sa rozhodla k 31. decembru 2021 ukončiť poskytovanie svojej teletextovej služby s názvom Markízatext. Stane sa tak po 25 rokoch jej existencie, diváci ju mohli nepretržite využívať od roku 1997.

„Rušiť alebo redukovať služby je vždy ťažké rozhodnutie. Markízatext si však splnil svoju historickú úlohu a v dnešnej internetovej dobe sa stal už len minimálne využívanou službou, pričom jeho sledovanosť za posledné roky kontinuálne klesá,“ vysvetľuje dôvody tohto kroku Matthias Settele, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Markíza aj po zrušení Markízatextu však ponechá funkčné skryté titulky pre sluchovo postihnutých divákov.

„Táto služba bude na príslušných teletextových stranách poskytovaná naďalej aj po 1. januári 2022, aby ani takto znevýhodnení diváci neprišli o zákonom garantovanú možnosť sledovať vybrané programy,“ uviedla televízia.

Jednou z moderných alternatív teletextu je HbbTV, čiže hybridné vysielanie, na ktoré je okrem televízneho signálu potrebné aj stabilné internetové pripojenie a inteligentný televízor, ktorý ich dokáže prepojiť. Divákom poskytuje oveľa širšie spektrum služieb a informácií, navyše v neporovnateľne atraktívnejšom vizuálnom kabáte.

HbbTV môžu už niekoľko rokov po stlačení červeného tlačidla využívať aj diváci staníc skupiny Markíza. K dispozícii majú obsah bezplatného videoarchívu Markíza Plus, prehľadný TV program, čítačky portálov Markiza.sk a TVnoviny.sk, vždy aktuálnu predpoveď počasia, či jednoduché hry. „Rozvoju nášho online portfólia venujeme náležitú pozornosť. Plánujeme tiež ďalšie skvalitňovanie HbbTV a budeme sa usilovať, aby táto služba bola dostupná čoraz väčšiemu počtu divákov,“ dodal Settele.

Medzi najvyhľadávanejšie stránky na Markízatexte patril dlhodobo TV program a čerstvé spravodajské informácie. V dnešnej dobe je už aktuálny TV program ľahko dostupný v rámci služby EPG, ktorú poskytujú jednotliví operátori, či na internete. Nepretržitý spravodajský servis zas diváci nájdu na portáli TVnoviny.sk, ktorého obsah je k dispozícii aj prostredníctvom HbbTV.

 

Zdroj: TS Markíza

Čítať viac...
Nahor