Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Markíza dostala pokuty za násilie a sex v správach: Takéto reportáže rada tolerovať nebude (videá)

Markíza, ktorá má dlhoročne najsledovanejšie a podľa prieskumov agentúry Median SK aj najobjektívnejšie spravodajstvo, musí zaplatiť vysoké pokuty za svoje reportáže z Televíznych novín. V jednej prekročila hranicu zobrazovania násilia, v druhom maloletých nechránila pri erotickej téme. Pozrite si reportáže.

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom ostatnom zasadnutí udeľovala pokuty. Až dve sa ušli Markíze za reportáže z Televíznych novín, v ktorých mala nedostatočne chrániť maloletých divákov. Prvou pokutovanou až vo výške 5 000 eur bola reportáž Zvrátená zábavka z 21. novembra 2013, v ktorej televízia autentickými zábermi z priemyselných kamier ukázala vtedajší hit amerických tínedžerov, ktorí nič netušiacich ľudí napádali, pričom jeden z napadnutých podľahol zraneniam. Príspevok začínajúci obľúbenou formulkou v komerčných spravodajských reláciách, „zábery nie sú hodné pre maloletého diváka a slabšie povahy“, podľa Rady obsahoval zobrazenie hrubého, neopodstatneného násilia.

Druhá pokutovaná reportáž Televíznych novín bola podľa Rady vhodná až pre dospelého diváka. Za príspevok Ekologický sex zo 7. decembra 2013 dostala Markíza pokutu 3 500 eur. „Obsahoval zobrazenia erotických pomôcok, ktoré sú vyrobené výlučne na prezentáciu erotiky a erotických tém, spadajúcich pod klasifikáciu nevhodnosti a neprístupnosti pre vekovú skupinu maloletých do 18 rokov,“ píše Rada vo svojom stanovisku. Reportáž poukazovala na nový trend v slovenských sex shopoch, do ktorých sa dostávajú už aj bio erotické pomôcky.

Najvyššiu sankciu však na ostatnom zasadnutí dostala Jojka, ktorá opäť nevysielala reklamu a sponzoring v súlade so zákonom. Sankcia vo výške 10 000 eur obsahovala kombináciu porušení zákona, podrobnosti nielen o tejto pokute ale aj celom výstupe zo zasadania nájdete TU.

Reportáž Zvrátená zábavka v Televíznych novinách

Reportáž Ekologický sex v Televíznych novinách

Čítať viac...
Nahor