Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Mária Terézia po mimoriadnom úspechu na Vianoce s novými časťami: Pokračovanie vôbec nemalo vzniknúť!

Po úspechu koprodukčnej minisérie sa televízie chceli zamerať na nový projekt, nakoniec dali zelenú pokračovaniu Márie Terézie.

V štyroch krajinách mala na Vianoce 2017 premiéru veľká koprodukčná miniséria Mária Terézia, ktorá u divákov vyvolala až nečakaný záujem. Len na Slovensku sa dva diely minisérie zaradili na druhé miesto najsledovanejších programov vianočných sviatkov toho roku, absolútne maximá medzi krajinami zaznamenala séria v Česku, kde pokorila až dvojmiliónovú hranicu.

Miniséria sa zamerala na život Márie Terézie z menej sledovaného obdobia spred jej panovania, vrcholila jej inauguráciou. Diváci už vtedy reagovali žiadosťami o pokračovanie, ktoré by venovalo aj obdobiu jej vládnutia.

Pôvodný projekt však rátal iba s mapovaním obdobia pred jej inauguráciou. Na Márii Terézii participovali štyri verejnoprávne televízie – slovenská RTVS, rakúska ORF, česká ČT a maďarská MTVA. Krátko po odvysielaní minisérie televízie potvrdili, že projekt bol uzavretý, pričom však začali participovať na vývoji ďalšieho televízneho seriálu, ktorý sa mal odohrávať na prelome 19. a 20. storočia.

Veľký úspech Márie Terézie však nakoniec poupravil plány a televízie predsa len dali príprave pokračovania zelenú. S nakrúcaním začalo už tento týždeň, oficiálne však prvá klapka padne v polovici mája.

Na minisérii tentokrát participujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF a producent Maya Production Praha. Do vysielania druhú minisériu uvedú televízie už počas tohtoročných vianočných sviatkov. Rovnako, ako pri prvej sérii, vzniknú aj v rámci tejto minisérie celkovo dve časti.

Medzi hlavné postavy pokračovania bude patriť Alexander Bárta ako gróf Kinský, ktorý práve v týchto dňoch už absolvoval prvé natáčanie, zo slovenských hercov si zahrajú opäť aj Zuzana Mauréry, Táňa Pauhofová či Rebeka Poláková. Autorský tím ostal nezmenený – réžiu má opäť na starosti Robert Dornhelm, scenár Mirka Zlatníková, hlavným kameramanom je Tomáš Juríček a kostýmovým výtvarníkom Ján Kocman.

O druhej minisérii Mária Terézia
Prvá séria Márie Terézie predstavila panovníčku ako mladé nebojácne dievča vzdorovito bojujúce za svoje sny a krajinu, zmietajúcu sa v boji o akceptáciu ženy na tróne a habsburské dedičstvo. Sériu uzatvárala korunovácia Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Dóme sv. Martina, čím mala upevniť svoje postavenie a priniesť podporu uhorskej šľachty v bojoch o územie. Druhá séria začína niekoľko mesiacov po korunovácii. Monarchia bojuje na všetkých frontoch a sľúbená pomoc z Uhorska stále neprichádza. Mária Terézia čelí ťažkému rozhodnutiu povolať do služieb baróna Trencka, čím výrazne zdiskredituje svoje učenie o morálke. Kým sa jej krajina zmieta vo vojne, na dvore situáciu zľahčujú a Mária Terézia sa ocitá opustená v boji proti všetkým. Jej manžel František sa venuje svojim obchodom a najbližší priatelia Márie Terézie sa pobláznili do hrania zakázaných hazardných hier.

Sledovanosť prvej minisérie
Koprodukčná miniséria sa na Slovensku stala druhým najsledovanejším programom vianočných sviatkov 2017 (12+). Oba diely si pozrelo 772-tisíc, resp. až 789-tisíc divákov pri podieloch na trhu 28,8 % a 29,4 %. Rakúska ORF odvysielala oba diely Márie Terézie 27. a 28. decembra. Aj u našich susedov zaznamenala až prekvapivo vysokú sledovanosť, keď si prvú časť si pozrelo 1,122 milióna divákov pri podieli 36 % a druhá časť navýšila výkon na 1,177 milióna divákov s podielom až 38 %. Vôbec najviac divákov sledovalo Máriu Teréziu v Česku. Tam sa sledovanosť prvej časti odvysielanej na Nový rok (1.1.2018) dostala až na úroveň 2,04 milióna divákov s podielom 42 % a druhý diel o deň neskôr 2.1. ešte rástol na 2,157 milióna divákov s podielom až 47 %. Najmenšiu pozornosť lákala Mária Terézia v Maďarsku. Tamojšia hlavná verejnoprávna stanica Duna TV ju odvysielala koncom minulého týždňa 5. a 6. januára 2018. Skupina MTVA, pod ktorú Duna patrí, v oficiálnej tlačovej správe informovala len o výkone druhej časti, ktorú si malo pozrieť 415-tisíc divákov s podielom 9,8 %. Aj pre maďarskú stanicu však šlo o nadpriemerný výkon, Duna dosiahla v roku 2016 priemerný podiel na trhu vyše 6 % (skupina 4+). Mária Terézia zaznamenala vo všetkých krajinách rovnaký trend, keď jej druhé pokračovanie na druhý deň vždy porástlo a pozrelo si ho viac divákov. Televíziám to prinieslo mimoriadne pozitívny signál, nakoľko sa v spracovaní dvoch 100-minútových častí trafili do čierneho a divákov neodradili.

Čítať viac...
Nahor