Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ, úprava MB

Pikošky

Kto nahradí Gašpara s Valábikom? Toto sú komentátori a experti slovenských zápasov MS v hokeji!

Na Jojku sa spolu s hokejom nepresúvajú najznámejšie komentátorské mená, súkromná televízia staví na vlastné dlhoročné hlasy z projektu Huste.

Prechod Majstrovstiev sveta v hokeji z verejnoprávnej RTVS na obrazovky súkromnej Joj prináša mnoho zmien v zaužívanom vysielaní hokejového šampionátu.

Diváci budú tento rok hľadať zápasy z majstrovstiev netradične hneď na troch televíznych staniciach, pričom po prvýkrát v histórii budú všetky zápasy MS v hokeji dostupné v televíznom vysielaní naživo.

V minulosti Slovenská televízia delila slovenské a ostatné zápasy medzi Jednotku a Dvojku, po spustení športovej stanice :Šport sa všetky duely presunuli tam. RTVS tak napríklad vlani odvysielala naživo 34 zápasov a zvyšných 30 stretnutí ponúkla zo záznamu.

Joj každý zo 64 zápasov odvysiela v priamom prenose.

Rozdelila ich medzi medzi stanice JOJ, kde pôjdu všetky duely slovenskej reprezentácie a play-off, JOJ Plus, so zápasmi z pražskej skupiny, a JOJ Šport, kde diváci nájdu najmä všetky zvyšné duely našej ostravskej skupiny a taktiež play-off.

Kompletný rozpis televíznych staníc všetkých zápasov MS v hokeji 2024 nájdete v tomto článku.

 


Kde a kedy sledovať MS v hokeji 2024: Rozpis televíznych staníc všetkých 64 zápasov!Čítajte →

Koniec po dvoch dekádach

Súčasne sa kompletne mení aj tím moderátorov, komentátorov a expertov, ktorí budú dianím na šampionáte sprevádzať.

Joj sa rozhodla pri skladaní zostavy nečerpať z tvárí RTVS, ktoré boli s hokejovým vysielaním na Slovensku späté posledné roky.

Najvýraznejšia zmena nastáva v pozícii hlavného komentátora zápasov Slovenska. Po rokoch nebude duelmi slovenskej reprezentácie sprevádzať komentátor Pavol Gašpar, ktorý bol hlasom Majstrovstiev sveta v hokeji celé dve dekády.

Po prvý raz slovenské zápasy na šampionáte komentoval v roku 2004, kedy sa, paradoxne, turnaj konal taktiež v Českej republike na rovnakých miestach v Prahe a Ostrave. Slováci sa vtedy dostali do bojov o medaily, obsadili napokon štvrté miesto.

„Samozrejme, že to nevnímam dobre, bol to dlhé roky môj „hlavný biznis“ a mrzí ma to. Dúfam len, že sa šampionát ešte niekedy vráti k tej partii, ktorú sme vybudovali za predchádzajúce roky,“ okomentoval stratu MS v hokeji vo februári pre Denník N.

Joj neoslovila ani mediálne najvýraznejšieho hokejového experta uplynulých rokov Borisa Valábika, či jeho podcastovú dvojičku Mariána Gáboríka.

Expertom RTVS bol Valábik od roku 2018 po ukončení profesionálnej kariéry. Oveľa známejším sa však stal až účinkovaním na televíznej obrazovke, pričom jeho popularita presiahla hokejové prostredie. Médiá si ho začali všímať natoľko, že sa stal hosťom mnohých zábavných programov ako Pečie celé Slovensko, Záhady tela, Možné je všetko alebo Milujem Slovensko. V roku 2023 bol rovno jednou z tancujúcich celebrít Let´s Dance.

Viackrát sa objavil aj na Joj. 

Vlani dostal príležitosť ako moderátor galavečera Miss Slovensko 2023, účinkoval tiež v paneli hádačov v Inkognite. Pred aktuálnymi MS v hokeji ho televízia do relácie pozvala spoločne s Mariánom Gáboríkom, a to už po tom, čo ani jedného neoslovila do tímu pre hokejový šampionát.

„Myslíte si, že keď je teraz hokej na Jojke, že by sme už konečne mohli vďaka tomu dostať nejakú medailu?“ spýtal sa Michal Hudák smerom k hokejovej dvojici v paneli. „Ja viem určite, že keď je hokej na Jojke, tak my pri tom nebudeme,“ zareagoval Valábik po Gáboríkovom boku.

Valábik už skončil ako expert aj v RTVS, nakoľko na JOJ Šport prešla i hokejová extraliga a ďalšie hokejové turnaje. Pre tohtoročné MS v hokeji si ho však ako experta pre slovenské zápasy do Ostravy zavolala Česká televízia.

Kto bude komentovať MS v hokeji 2024

Joj vyskladala moderátorskú a komentátorskú zostavu z vlastných dlhoročných radov.

Komentátormi slovenských zápasov sa stanú 42-ročný Pavol Pindjak a 30-ročný Richard Weinfortner, ktorí patrili medzi stabilné komentátorské mená niekdajšej športovej platformy Huste.tv. Z nej následne vzišla celá generácia komentátorov pre televíznu stanicu JOJ Šport.

„Neviem to úplne presne, ale bude to už tak 15 rokov,“ zaspomínal Pindjak na to, kedy po prvý raz v živote odkomentoval hokejové stretnutie.

„Myslím si, že by to mohol byť zápas, v ktorom hrali hokejisti HK Poprad. Neviem prečo, ale „Kamzíci“ mi na základe toho na dlhý čas prirástli k srdcu. Boli to ešte časy, kedy v drese Popradu nastupoval legendárny Arne Kroták.“

Weinfortner začal s komentovaním v roku 2015.

„Moja prvá komentátorská sezóna bola 2015/16, majstrovský rok Nitry. Premiérovo sa môj hlas ozval na streame v októbrovom zápase „dvadsiatky“ s Martinom. František Skladaný bol vtedy mužom zápasu a v zostave nádejných reprezentantov bol Stanislav Škorvánek či Patrik Koch. Netvrdím, že si celý zápas pamätám, ale spomienky naň ostali,“ zaspomínal si na svoje začiatky. V tom čase komentoval práve pre Huste.

Pindjaka aj Weinfortnera už poznajú diváci juniorských svetových hokejových šampionátov do 18 a 20 rokov, ktoré sa taktiež vysielali na JOJ Šport.

Televízii sa dvojica osvedčila a dostane tak priestor v najsledovanejších dueloch Slovenska v najvyššej mužskej kategórii, ktoré pôjdu na obrazovke hlavnej Joj.

Spolukomentátormi slovenských zápasov na MS v hokeji bude štvorica bývalých reprezentantov.

Stabilných expertov a spolukomentátorov počas duelov Slovenska budú robiť Rastislav Konečný, Branko Radivojevič, Tomáš Surový a Vladimír Országh.

Ďalšími moderátormi a komentátormi zápasov ostravskej a pražskej skupiny budú Michal Maťašovský, Stanislav Benčat, Tomáš Horváth, Andrej Fuksa, Peter Klimašovský, Ladislav Fabo či Lukáš Turiak.

Čítať viac...
Nahor