Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kritika TA3 v priamom prenose: Politológovi sa nepáčilo, ako prezentovala výsledky referenda!

Spravodajská televízia čelila kritike v jej priamom prenose.

Sobotné nočné mimoriadne vysielanie k referendu 2015 prinieslo kurióznu situáciu. TA3 ponúkla diskusiu, ktorá bola vo viacerých ohľadoch mimoriadna a to nielen preto, že bola referendová.

Diskusiou sprevádzali Peter Bielik a Norbert Dolinský, pričom ako hostí privítali aj sociologičku Silviu Porubänovú a politológa Jána Baránka. Už tí sa postarali o iskrivé momenty, keď sa ich názory značne rozchádzali a diskusiu okorenili ústnou konfrontáciou.

O nevšednú situáciu sa však postaral aj ďalší hosť, politológ Michal Horský, ktorý skritizoval grafy, prostredníctvom ktorých TA3 prezentovala priebežné výsledky. Podľa neho takouto interpretáciou čísel televízia zavádzala divákov a vzbudzovala dojem, že bolo referendum úspešné. Viete, mne sa nepáčia štatistiky, ako ich dáva redakcia, pretože to vyzerá, že 96 percent je za a štyri sú proti. Ale pravdou je, že 84 je proti tomu, lebo to odignorovali. Tie grafy len pletú význam a zmysel celého referenda, povedal Horský v čase, kedy ešte neboli zrátané všetky hlasy a tak ním uvádzané počty nekorešpondujú s konečnými číslami. Na dianie v štúdiu TA3 upozornil portál Medan.sk (video).

referendum 2015 ta3 grafy

Zároveň portál uvádza, že je otázne, akým spôsobom mala televízia interpretovať výsledky. Grafy totiž zobrazovali tradičné porovnanie hlasov pre možnosť „áno“ a „nie“. Takéto porovnanie je štandardné aj pri referendových hlasovaniach. Pri aktuálnom plebiscite však bola pozornosť smerovaná netradične skôr čisto k účasti voličov. Práve percentá účasti považujú najmä odporcovia referenda za dôkaz, čo si Slovensko o samotnom referende myslí. Naopak, prívrženci hlasovania o rodine sa na výsledky pozerajú tradičným spôsobom a to pomerom hlasov pre odpovede na jednotlivé otázky.

Čítať viac...
Nahor