Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Kovačič prehovoril o budúcnosti: Otvorene, či bude moderátorom novej televízie!

Voči Markíze je pripravený podniknúť právne kroky.

Michal Kovačič bude zamestnancom Markízy už iba necelé dva mesiace.

Koncom júna mu zamestnávateľ odovzdal výpoveď, ktorú, paradoxne, ešte predtým Kovačič prijal na prerokovanie ako predseda spravodajských odborov. Na to, aby televízia mohla vyhodiť odborového predáka, totižpotrebuje práve súhlas odborov.

Bude sa s Markízou súdiť?

Súhlas síce Markíza nedostala, s moderátorom sa však i tak rozhodla ukončiť spoluprácu.

Kovačič po prijatí výpovede krok vedenia televízie rešpektoval, označil ho ale v rozpore so zákonom. Uviedol, že momentálne je už jediným možným riešením súdny spor. Avšak to, či sa touto cestou vydá, nepovedal.

Odídený moderátor Na telo v súčasnosti naznačuje, že za momentálnych okolností môže výpoveď skončiť na súde.

„Keby som sa mal rozhodnúť optikou dneška, tak si myslím, že by som šiel súdnou cestou, pretože som naozaj len povedal pravdu a povedal som ju po tom, čo sa to týždne a týždne nedarilo presadiť,“ povedal v rozhovore pre Denník SME.

Ak sa pre žalobu rozhodne, urobí tak až po definitívnom rozviazaní pracovného pomeru.

Kovačič je totiž ešte stále formálne zamestnancom Markízy. Momentálne mu plynie dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej nechce svoje ďalšie plány špecifikovať.

Potvrdil však, že v médiách chce pôsobiť aj naďalej.

„Určite rozmýšľam nad tým, že sme v situácii, kedy nám stále viac bude chýbať kritická žurnalistika v reportážach, rozhovoroch, odhaľovanie klamstiev, odkrývanie rozkrádačiek. A to je niečo, čo určite chcem robiť, určite chcem zostať v novinárčine.“

Pre rozdiely s Frindtom do DVTV nevstúpi

Kovačič zároveň prehovoril o možnosti, že by sa stal súčasťou pripravovanej novej internetovej televízie DVTV.

V zákulisí sa o nej začalo hovoriť už dávnejšie, pričom sa špekulovalo, že by práve v nej mohli v prípade odchodov po sporoch s vedením mohli nájsť útočisko aj niektoré tváre Markízy. DVTV je totiž silnou značkou v Českej republike, za ktorou stoja rešpektovaní moderátori Daniela Drtinová a Martin Veselovský.

Michal Kovačič však napokon svoje spojenie so slovenskou DVTV odmietol.

Ako dôvod naznačil, že sa jej zakladateľom a jedným z moderátorov stal dlhoročný pracovník Slovenskej televízie Miroslav Frindt, s ktorým kedysi v STV pôsobil, rovnako aj jeho manželka Zuzana Kovačič Hanzelová.

„Veľa ľudí sa ma na to pýtalo či dokonca konštatovalo, že idem spolupracovať s Mirom Frindtom. Naše novinárske príbehy sú ale diametrálne odlišné,“ uviedol pre SME.

Kovačič poukázal na rozdiely medzi tým, ako sa k problematickému vývoju v STV či neskoršej RTVS postavil on a neskôr aj Kovačič Hanzelová.

Kým tí verejnoprávnu televíziu opustili, Miroslav Frindt pre ňu ostal pracovať. Neskôr aj vo vedúcich funkciách.

„Keď som pred 17 rokmi musel odísť z vtedajšej STV, tak Miro tam ostal. Keď pred 6 rokmi za Jaroslava Rezníka odchádzala moja manželka, lebo musela, tak Miro tam ostal. Nech budem robiť čokoľvek, tak to chcem určite robiť nielen s novinárskou špičkou na Slovensku, ale aj preukázali, že keď ide do morálnej dilemy, tak sa neohnú a ukázali, že sú odvážni,“ povedal otvorene pre SME, s tým, že do DVTV nevstúpi.

Frindt: Neurobil som nič, za čo by som sa mal hanbiť

Miroslav Frindt zo slovenskej televízie odišiel definitívne v júni tohto roka.

Ako dôvody uvádzal situáciu po voľbách v septembri 2023 a vývoj na televíznom trhu či ďalšie zmeny vo verejnoprávnom médiu, pre ktoré pracoval od roku 1999.

„Možno som mohol odísť skôr. Ale boli to časy, keď nebol internet, neexistovali iné možnosti. Povedzme si úprimne, keď niekto chcel robiť v televízii, tak v nej musel zostať. Alebo povedzme, že som chcel zostať. Akokoľvek si to môžu ľudia vysvetľovať, že som sa prispôsobil, tak asi som sa prispôsobil. Ale chcel som robiť televízii,“ povedal v skoršom rozhovore pre SME ešte na začiatku tohto týždňa.

Odpovedal pritom aj na otázku, či nepovažuje za problém, že sa prispôsobil za rôznych ér pod vedením rôznych riaditeľov. 

„Podľa toho, čo to je, v čom som sa prispôsobil. Neurobil som nič, za čo by som sa mal hanbiť,“ uviedol.

Pripustil, že možnosť odísť z RTVS na nové miesto mimo médií mal už v čase odchodu riaditeľa Václava Miku. Napokon ostal pracovať aj pod Jaroslavom Rezníkom.

„Veľmi silne som o tom uvažoval. Išiel som za Jaroslavom Rezníkom ešte predtým, ako nastúpil do RTVS, aby som sa s ním pozhováral. Chcel som vedieť, aké má plány, či má zmysel zostávať v televízii, alebo nie. Mal som pocit, že to myslí dobre a že to nebude až také zlé, ako sa predtým hovorilo,“ dodal Frindt.

Čítať viac...
Nahor