Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Kormúthová po vyhadzove z RTVS získava podporu občanov. Existuje objektívny názor?

Kristína Kormúthová, ktorá pre svoj rasistický status dostala od RTVS vyhadzov, získava čoraz väčšiu podporu verejnosti.

Nie každý má pochopenie pre rozhodnutie vedenia Rozhlasu a televízie Slovenska v prípade vyhadzovu Kristíny Kormúthovej. Tá síce napísala rozhorčený status s rasistickým motívom vo svojom voľnom čase na osobnom profile na Facebooku, napísala ho však ako zamestnankyňa verejnoprávnej inštitúcie, ktorej prejav ako v pracovnej dobe tak v súkromí nesmie poškodzovať dobré meno zamestnávateľa. Množstvo občanov však vníma túto kauzu ako klasický prípad zlej situácie s väčšinou Rómov na Slovensku.

Na internete vzniklo niekoľko aktivít, ktoré obhajujú resp. chápu konanie moderátorky a žiadajú jej návrat na obrazovku verejnoprávnej televízie. Okrem petície, ktorú do dnešného dňa „podpísalo“ takmer 1 500 občanov, vzniklo taktiež niekoľko stránok a skupín, ktoré bývalú moderátorku RTVS podporujú, pričom do tej najväčšej sa doteraz pridalo takmer 22 500 ľudí. Podľa ankety na portáli Topky.sk si až 90 % z 21-tis. návštevníkov myslí, že by Kormúthová mala ísť pracovať do inej televízie.

Väčšina podporovateľov Kormúthovej odsudzuje samotnú podstatu tejto kauzy, kedy bol potrestaný okradnutý a od zlodeja sa odvracia pozornosť. Rasistický motív Kormúthovej statusu mnohí priznávajú, no upozorňujú, že podobne by zareagovala väčšina Slovákov. Vzniknutú situáciu trefne opísal tento komentár: Problémom pri takých situáciach vie byť aj to, že obe strany môžu mať pravdu, lebo nič nie je čierno-biele. Tisíc rôznych otázok si môžeme dať. Aký je rozdiel medzi vyjadrením slobodného názoru a medzi rasovo motivovaným urážaním? Existuje niečo také ako súkromie na Facebooku, hlavne pokiaľ ste verejne známa osoba? Bol trest zo strany zamestnávateľa primeraný alebo naozaj prehnaný? Musí človek naozaj všetko písať na Facebook, hlavne keď má niekoho na streche a chorého otca v dome? Mňa osobne by zaujímalo, či by takýto status vznikol (aj s prianím strieľania ľudí), ak by sa ju snažil vykradnúť beloch resp. „neróm“. Môj osobný názor je, že nie. Pravdu majú tí, ktorí tvrdia, že trest bol neprimeraný, pravdu majú tí, ktorí tvrdia, že status nesie v sebe tón rasovej neznášanlivosti. Pravdu majú tí, ktorí hovoria, že problém s Rómami už presahuje hranice únosnosti. A samozrejme, že nikto nie je bez viny. Kristíne želám všetko dobré, hlavne zdravie pre jej otca a podľa možností rýchle prehrmenie tejto kauzy. A trošku do budúcnosti uvážiť, čo niekde napíšem, ale rozumiem jej situácii. A to, že sa jej zastanem, neznamená, že som rasista, ani to, že si myslím, že je úplne bez viny. Dotyčného treba potrestať tiež, nie preto že je Róm, ale preto, že rozoberá strechy,“ napísal diskutujúci Tomáš.

To, že moderátorka nemá problém s rómskou komunitou a svoj status napísala v afekte, potvrdzuje aj jej okolie. Sama napríklad aktívne podporovala rómske festivaly. Ani to však jej skratové konanie nemohlo ospravedlniť. Rovnako ako sa futbalový hráč nemôže deň pred zápasom, aj keď vo voľnom čase, opiť pod obraz, pretože má voči svojmu zamestnávateľovi záväzky, tak si tvár televízie nemôže dovoliť rasistický prejav, najmä, ak to zakazuje štatút spoločnosti. Či už sa so zamilovaným futbalistom rozišla priateľka, alebo moderátorke športu rozoberajú Rómovia strechu…

Čítať viac...
Nahor