Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Koprodukčné projekty RTVS budú bojovať o Oscary

Slovenská filmová a televízna akadémia navrhla na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii cudzojazyčný film snímku Koza režiséra Ivana Ostrochovského, na ktorom sa koprodukčne podieľala RTVS.

Slovenského nominanta na prestížne filmové ocenenie Oscar vyberali členovia SFTA zo siedmich snímok, ktoré spĺňajú náročné kritériá americkej Akadémie. Okrem vybraného titulu to boli aj filmy Láska na vlásku (réžia M. Čengel Solčanská; koproducent RTVS), Comeback (r. M. Remo; koproducent RTVS), Rukojemník (r. J. Nvota; koproducent RTVS), Tak ďaleko, tak blízko (r. J. Vojtek; koproducent RTVS), Sedem zhavranelých bratov (r. A. Nellis; koproducent RTVS) a Očami fotografky (r. M. Mináč).

Na základe výsledkov hlasovania členov akadémie prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie potvrdilo, že film režiséra Ivana Ostrochovského Koza bude reprezentovať Slovensko v súťaži AMPAS v kategórii cudzojazyčný film. Rozpráva príbeh bývalého olympionika, ktorý sa so svojím manažérom vydáva na posledné turné. V zápasoch však ide od jednej prehry k druhej, napriek tomu však bojuje o svoje šťastie až do konca.

Za filmom, ktorý mal premiéru na tohtoročnom Berlinale, stojí slovenský režisér Ivan Ostrochovský. Rovnako ako boxer Koza na olympiáde, aj my sa hlásime k heslu ‘nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa’. Sme preto veľmi radi, že sa vďaka národnej nominácii zúčastniť môžeme,” povedal režisér k nominácii filmu. Film Koza od jeho premiéry uviedla dvadsiatka medzinárodných festivalov, na ktorých získal už 11 ocenení.

Okrem filmu Koza bol do oscarových nominácií navrhnutý film režiséra Slávka Horáka, na ktorom sa RTVS rovnako podieľala ako koprodukčný partner. „Som veľmi rád, že oba nominované filmy za Slovenskú a Českú republiku sú koprodukciami RTVS. Svedčí to o kvalitnej dramaturgii našej televízie,“ dodal programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza. Film Domácí péče získal ocenenie na MFF v Karlových Varoch za najlepší herecký výkon.

TS RTVS

Čítať viac...
Nahor