Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Koniec po piatich sériách? Pán profesor ide do finále, na obrazovky sa o rok vrátiť nemusí!

Seriálový hit rokov 2020 a 2021 čoskoro uzavrie už svoju piatu sériu. Poznáme dátum jej finále.

Osud jedného z najúspešnejších seriálov Markízy je zahalený tajomstvom.

Pán profesor bol televíznym valcom počas dvoch covidových rokov, kedy dominoval vysielaniu na vysokých ratingoch aj okolo 11 – 13 % s vyše 30-percentnými podielmi na trhu v obchodnej cieľovke.

V ostatných dvoch rokoch už jeho úspešnosť poklesla a do vysokých nadpriemerov vyskakuje skôr sporadicky. Minulú a aktuálnu jeseň sa pohybuje na ratingoch okolo 6 – 8 % s podielmi na trhu v okolí 20 – 28 %.

Návrat k najsilnejším časom zažil na začiatku piatej série, kedy v podiele na trhu vystrelil na 30-percentnú úroveň, odvtedy ju nezopakoval a padol už aj pod 20 %.

Markíza je však stabilne s projektom spokojná.

Napriek prepadu sledovanosti v roku 2022, kedy televízia jediný raz zmenila seriálu vysielací deň a presunula ho z pondelkov na utorky, patrí medzi jej programové istoty s priemernou a nadpriemernou sledovanosťou. Zároveň je v pondelky suverénnym lídrom na trhu pred Hranicou, ktorá sa pohybuje len na 13-percentných podieloch na trhu.

Novú sériu neohlásila

Ďalšie pokračovanie Pána profesora je však neisté.

Seriál je adaptáciou nemeckého originálu Der Lehrer, z ktorého televízia doposiaľ nespracovala všetky dostupné epizódy.

Aktuálne sa nachádza v originálnej 6. sérii, ktorá končila svadobnými prípravami dvoch ústredných hrdinov, pričom po nej nasledovali ešte ďalšie tri série. V poslednej sa však už vymenil hlavný hrdina, keď zo seriálu odišiel nemecký predstaviteľ Sama Vozára.

K odchodu ústrednej hereckej tváre môže na Slovensku dôjsť ešte skôr.

Ako sme už informovali, podľa bulvárnych informácií mal úmysel opustiť seriál Tomáš Maštalír, ktorý mal v zákulisí oznámiť, že do prípadnej 6. série slovenského Pána profesora nepôjde.

Čo nám náš zdroj prezradil, je, že Maštalír má zajačie úmysly a plánuje sa rozlúčiť s úlohou v Pánovi Profesorovi. Ak by sa pripravovala šiesta séria, Tomáš by v nej viac účinkovať nechcel,“ citoval svoj zdroj Nový čas.

Dôvodom mohla byť pracovná vyťaženosť Maštalíra, ktorý popri účinkovaní v seriáloch, v divadle, v Možné je všetko či vo filme chce uprednostniť čas s rozrastajúcou sa rodinou.

Zdá sa, že Maštalírov odchod v prípade pokračovania seriálu môže byť nateraz reálny.

Samotná televízia v uplynulých dňoch vyslala signál, že s ďalšími časťami niekdajšieho rodinno-komediálneho hitu nateraz s istotou počítať nemusí.

Markíza pri predstavovaní plánov na rok 2024 nezaradila Pána profesora medzi ohlásené projekty, medzi ktorými pritom boli takmer všetky tohtoročné seriály či šou.

Výnimkou je iba Klamstvo, ktoré však bolo uzatvoreným seriálom.

Koniec alebo prestávka?

Pán profesor medzi ohlásenými projektmi chýba po prvý raz od štartu.

Naopak, nové série oficiálne potvrdzujú Dunaj, k vašim službám, Mama na prenájom, Druhá šanca aj Výnimočná Nikol. Klamstvo budúci rok nahradí nový projekt Zrada.

Zaujímavosťou však je, že Markíza zaradila zábery z Pána profesora do videokompilátu projektov na rok 2024. Využila pritom ukážky zo svadby Sama Vozára a Klaudie Belanskej (Gabriela Marcinková).

V samotných plánoch už však seriál chýba.

Markíza tak môže mať plány s novou sériou v zálohe a seriálu dať prestávku, v závislosti od dostupnosti Maštalíra ako predstaviteľa ústrednej postavy.

Televízia však už tak uvádzala nové série spravidla len v jednej sezóne do roka, a to na jeseň. S nakrúcaním tej aktuálnej začínala už v apríli.

Dátum finále 5. série

Budúcnosť Pána profesora je otvorená krátko pred ukončením jeho aktuálneho vysielania.

Seriál v 5. sérii dostane celkovo 12 častí, vyvrcholením bude spomínaný veľký svadobný deň, ktorý sa však skomplikuje.

„Samo sa budí netušiac, čo v predošlú noc s Lacom a Jakubom stvárali. Klaudia pred ním tají zásadnú vec, ktorú vlastnou vinou zanedbala a ktorá môže ohroziť ich veľký deň. A v Samovom aute sú dve roztomilé prasiatka, pričom nikto netuší, kde sa tam vzali. Akoby toho nebolo málo, v Samovej triede sa rozhádala Alena s Nelou, ktoré boli doteraz kamarátky na život a na smrť. Hrozí však, že okrem kamarátky stratí Alena oveľa viac a tak musí Samo zasiahnuť. Všetko komplikuje záhadná a krásna Hana, s ktorou Samo možno v predošlú noc niečo mal. Veľký deň Sama a Klaudie je vážne ohrozený…“

Finále piatej série Pána profesora odvysiela Markíza na konci tohto mesiaca, svadobný diel je naplánovaný na pondelok 27. novembra po 20:30.

Televízia však aj tento rok vysielanie Pána profesora o niečo predĺži, keď pripravila aj špeciálne vianočné vydanie.

To sa na obrazovky dostane o týždeň neskôr v pondelok 4. decembra o 20:30. Tak, ako minulé roky, pôjde o krátky, približne 10-minútový diel, po ktorom bude nasledovať do lepšieho času vysunutá Farma.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor