Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Koniec krvavým správam? Markíza chystá zmeny v Televíznych novinách!

Markíza reaguje na negatívny trend sledovanosti Televíznych novín, dala si vypracovať štúdie.

Prehnane dramatickým a negatívnym správam by postupne mohlo odzvoniť. Práve vraždy či nešťastia podľa mienky mnohých divákov charakterizujú spravodajstvá komerčných staníc, čo môže spôsobovať úpadok ich záujmu o televízne správy.

Dlhodobo negatívny trend sledovanosti zaznamenávajú Televízne noviny a pravdepodobne aj v tejto súvislosti si Markíza podľa slov generálneho riaditeľa, Matthiasa Setteleho, nechala vypracovať v lete tohto roka dve štúdie. Priniesť mali pozitívne správy, ale aj odhaliť nedostatky. „Výsledky, ktoré priniesli, sú v zásade dobré – divákov naše spravodajstvo stále zaujíma,“ povedal Settele pre Nový čas.

Zároveň ale dodal, čo divákov najviac odrádza. „Ľudia chcú na začiatku sledovať dôležité správy a nechcú toľko negatívnych reportáží. Treba poskytnúť divákovi kontext príbehu, klady aj zápory súvisiace s témou a takisto ukázať možné riešenie, nielen škandály, trendom je konštruktívne spravodajstvo,“ hovorí.

Markíza chce výsledky štúdie zapracovať. Nemalo by však dochádzať k personálnym zmenám. „Je to úloha pre tento tím,“ dodal Settele.

Televízne noviny sa aktuálne nachádzajú na svojich historických minimách. V lete 2014 sa prepadli z priemerných podielov okolo 40 na 35 % a toto leto zaznamenali priemerný pád o ďalších päť percent. Zatiaľ pokles potvrdzujú rovnako, ako pred rokom, aj v jesennej sezóne.

Konkurenčné Noviny TV JOJ zaznamenali najväčší prepad pri ich zásadnej premene v septembri 2013, kedy boli presunuté na 19:00 a premenované na Veľké Noviny. Od toho času sa vzdialili hranici 30 %, padali dokonca aj blízko k 20-tke. V lete 2014 televízia vrátila spravodajstvo na 19:30 a Krimi na 19:00. Televízii práve naopak najviac svedčia letné mesiace, kedy sa Noviny dvihli. Platilo to pre minulé aj toto leto. Momentálne si pozitívny trend držia aj v jesennej sezóne a stále dokážu ratingovo Televízne noviny porážať. Pravidelne sa aktuálne podielovo pohybujú okolo 24 – 27 %, Televízne noviny okolo 29 – 32 %.

Čítať viac...
Nahor