Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Koniec kontroverznej ankety? Markíza zastavila divácke hlasovanie v Na telo!

Televízia pred blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami dočasne pozastavuje známe hlasovanie divákov v politickej debate Na telo. Preveruje pokus zmanipulovať výsledky ostatnej relácie.

Nedeľná politická diskusia Na telo na Markíze od tejto nedele neponúkne divákom možnosť hlasovať za politika, ktorý ich v diskusii presvedčil viac.

Dôvodom je ostatné vysielanie relácie z uplynulej nedele, ktoré malo čeliť organizovanému pokusu o ovplyvnenie výsledkov diváckeho hlasovania.

„Počas vysielania politickej diskusnej relácie Na telo mohlo v nedeľu 26. februára 2023 dôjsť k organizovanému pokusu o obídenie a manipuláciu jej hlasovacieho systému. Zaznamenaný bol štvornásobne vyšší počet hlasov, než ako je obvyklé. Predtým zavedené bezpečnostné opatrenia boli aktívne a fungovali správne, o čom svedčí fakt, že desaťtisíce neplatných hlasov bolo identifikovaných a vyradených,“ uviedla v oficiálnom stanovisku Markíza.

Markíza hlasovanie dočasne pozastavila kvôli nutnosti detailne analyzovať vzniknutú situáciu a zaviesť ďalšie bezpečnostné opatrenia, uviedla.

Počas vysielania relácie Na telo môžu diváci a diváčky poslať len jeden hlas z jednej IP adresy a musia použiť technológiu reCAPTCHA, aby bolo isté, že ide o hlas od skutočného živého človeka a nie od hlasovacieho robota. Technológia reCAPTCHA patrí spoločnosti Google a používa sa na takéto overenie pri prihlasovaní sa do Google účtu manuálnym vyklikaním určitého počtu obrázkov alebo častí jedného obrázka podľa textového zadania. Ide o globálne využívaný bezpečnostný nástroj.

„Túto nedeľu bolo na naše servery doručených štyrikrát viac hlasov ako zvyčajne. Naše bezpečnostné systémy identifikovali obrovské množstvo niekoľkých desiatok tisícov neplatných hlasov, pri ktorých buď reCAPTCHA nebola správne vyriešená niekoľkokrát za sebou, alebo išlo o hlasy z už použitých IP adries. Napriek vysokému percentu zablokovaných neférových hlasov Markíza, žiaľ, nemôže stopercentne vylúčiť, že minimálne čiastočne systémom prešli aj takéto hlasy, pochádzajúce z organizovaného hromadného hlasovania zo zahraničia,“ vysvetľuje Markíza.

Televízia tiež hovorí, že hoci boti alebo automatizované skripty nedokážu prekonať použitú bezpečnostnú technológiu, nezvyčajne vysoký počet prijatých hlasov naznačuje, že si niekto na manipuláciu hlasovania objednal externé ľudské zdroje, služby, ktoré sa dajú kúpiť zo zahraničia, napríklad z Indie.

„V snahe poskytnúť férovú platformu pre politické myšlienky a vyhnúť sa podozreniam z manipulácie sa Markíza rozhodla dočasne pozastaviť hlasovanie v relácii Na telo,“ oznámila televízia.

Televízia pristupuje k tomuto kroku aj v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami.

„Chceme, aby nám naši diváci a diváčky dôverovali, najmä v súvislosti s blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami. Keďže naši odborníci na IT bezpečnosť nedokážu zaručiť, že takýto masívny platený útok na obídenie a manipuláciu nášho hlasovacieho systému sa už nikdy nebude opakovať, rozhodli sme sa hlasovanie pozastaviť. Je nám ľúto, že nateraz nemôžeme ponúkať tento interaktívny nástroj spätnej väzby, mnohí diváci a diváčky ho oceňovali. Nie je však mysliteľné, aby sme poskytovali platformu pre takéto nečestné útoky,“ vysvetlil Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza.

Moderátor relácie Michal Kovačič zdôrazňuje, že hlasovaniu väčšiu váhu dávajú politici, ako samotní diváci.

„Na telo sleduje pravidelne asi pol milióna divákov. A hoci sa do hlasovania zapájajú len približne dve percentá z nich, jeho výsledky rieši 100 % politikov. Pre niektorých sa dokonca stávajú hlavnou témou relácie. Podstatou Na telo je ale niečo úplne iné – hovoriť o najdôležitejších témach uplynulého týždňa, dať priestor obom stranám sa k nim vyjadriť a tiež konfrontovať politikov s ich zlyhaniami. A bolo by na škodu veci, aby v tomto kľúčovom predvolebnom období odpútavali pozornosť od hlavných politických tém spory o útoky z klikacích fariem niekde v Indii,“ dodal moderátor relácie Na telo Michal Kovačič.

Zdroj: TS Markíza

Čítať viac...
Nahor