Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Konflikt Freša v RTVS mal dohru: Od Jančkárovej dostal prekvapivý odkaz!

Dusná atmosféra v Správach a komentároch sa rozplynula až po pár dňoch.

Portál Mediaboom.sk vás v piatok podrobne informoval o konflikte politika Pavla Freša a moderátorky RTVS Marty Jančkárovej, ktorý nastal v diskusnej relácii Správy a komentáre ostatnú stredu na verejnoprávnej Dvojke. Lídrovi SDKÚ-DS sa na diskusii nepozdávalo hneď niekoľko vecí, no najvýraznejšiu kritiku si televízia odniesla po uverejnení odstrihnutého Frešoveho vyjadrenia z relácie O 5 minút 12. Podrobnosti nájdete v tomto článku.

Frešo si ešte po vysielaní neodpustil okomentovať situáciu a na svojom verejnom facebookovom profile zavesil status.

[quote]Nikdy som neposudzoval profesionalitu redaktorov a reportérov, neurobím to ani teraz. Ich prácu považujem za dôležitú a náročnú aj keď ich výstupy sa nemusia nám politikom páčiť bez ohľadu na ich motív. Včera som v relácii Komentáre diskutoval s poslancami NRSR na tému voľba šéfa NKÚ. V úvode verejnoprávna televízia pustila iba časť spravodajského príspevku z 8. apríla 2013, v ktorom súčasný predseda vlády obvyklým spôsobom (vymýšľaním) tvrdil, že som sa pýtal na voľbu šéfa NKU. Keďže som to opakovane poprel táto časť príspevku bola v televízii vystrihnutá, možno sa to tak hodilo do scenára. Škoda. Pani redaktorka Marta Jančkárová mi tvrdila, že moja reakcia v príspevku nebola.

Verím, že to nebol od pani Jančkárovej úmysel a verím, že celý tím televízie, ktorý pripravuje formáty takýchto relácií si bude dávať na takéto detaily pozor. Nikto nie je neomylný a chyby si treba priznať. Potom bude naďalej existovať elementárna dôvera medzi politikmi a novinármi.
status Pavla Freša po relácii Správy a komentáre
[/quote]

Marta Jančkárová Frešovi nakoniec ku statusu aj celej situácii dodatočne zaslala odkaz. Vo svojom vyjadrení síce nekomentuje vlastné pochybenie, keď tvrdila, že o jeho súkromných stretnutiach s Robertom Ficom hovoril on sám, priznala však, že záznam mohol byť aj dlhší.

[quote]Pozdravujem Vás! Prepáčte, že až teraz Vám píšem, ale medzičasom ma lapila strašná viróza, takže iba ležím, ale aspoň mám čas na premýšľanie. Sedeli sme nad tým aj s Vilom (Viliam Hrivnák, dramaturg diskusných relácií RTVS, pozn. red.) a nakoniec sme sa zhodli, že ten záznam mohol byť radšej fakt dlhší. Síce sa nám pred tým obom zdalo, že tam je podstata a vychádzali sme tiež z toho, že naživo budete môcť reagovať, ale keby sme to robili ešte raz, dali by sme ho radšej dlhší. Určite nebolo naším zámerom ublížiť, mrzí ma to a je mi ľúto, že to takto mohlo byť pochopené. Všetko dobré vám prajem.
reakcia Marty Jankčárovej, ktorú uverejnil Pavol Frešo na Facebooku[/quote]

Frešo spoločne s Jančkárovej reakciou uverejnil poďakovanie za „profesionálny prístup“ a celú tému týmto považuje za uzavretú. „Marta Jankčkárová, moderátorka RTVS, sa prejavila ako profesionálka a ospravedlnila sa,“ dodala oficiálne SDKÚ-DS rovnako na sociálnej sieti.

K celej situácii už len treba dodať fakt, ktorý sme spomínali aj pri prvom článku. Pavol Frešo aj Marta Jančkárová sa na strihnuté Frešove vyjadrenie z O 5 minút 12 pozerali zo svojho hľadiska. Kým moderátorka aj tím relácie vedeli, že Frešo v reakcii stretnutia s Ficom poprel, čo sa im, pravdepodobne, zdalo jasné už z prvej časti vyjadrenia, samotný Frešo v Správach a komentároch Jančkárovú presviedčal, že na zázname ďalej vysvetľuje, že stretnutia prebehli po podobných diskusiách ako sú Správy a komentáre či O 5 minút 12. To však nepovedal. Jančkárová tak správne trvala na tom, že takúto reakciu k stretnutiam Frešo neposkytol.

Čítať viac...
Nahor