Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Klamstvo čaká záverečné rozuzlenie! Poznáme dátum finále seriálu, o čom budú posledné časti?

Úspešná jarná náhrada Druhej šance prinesie posledné časti a odhalenie skutočného vraha.

Ďalšia seriálová adaptácia končí úspechom.

Z radov časti divákov zaznieva v ostatnom období kritika smerom k preberaniu zahraničných seriálových námetov, namiesto prinášania pôvodných nápadov.

Čoraz viac adaptácií

Najmä Markíza v posledných rokoch uprednostňuje overené námety zo sveta, keď na základe zahraničnej predlohy vznikla väčšina seriálov – Pán profesor, Druhá šanca, Výnimočná Nikol, Sestričky, Svätý Max, Mama na prenájom, Šťastní vs. Šťastní, Najhorší týždeň môjho života, Chatári, Oteckovia či Klamstvo.

Naopak, z pôvodného námetu vyšli Horná Dolná, Susedia alebo Dunaj, k vašim službám.

Verná lokálnym námetom ostáva častejšie Joj, ktorá v poslednom období uviedla domáce seriály Iveta, Ultimátum, Kriminálka Kraj, Nemocnica, Šťastná rybka, Uhorčík, Prázdniny, Nový život, Delukse alebo Slovania.

Ďalšie do vysielania chystá, sú medzi nimi pripravované novinky Večne mladí, nástupca Nemocnice Ranč aj česko-slovenský projekt Jadran, druhú sériu dostanú Iveta a Kraj.

Sama však už častejšie siaha aj po adaptáciách, akou bol nedávny Einstein ale tiež Hranica. S ďalšími ešte len počíta ako napríklad Duch, Tomáš a Diana alebo Call My Agent, do ktorého vstúpila v spolupráci s českou Primou.

Pre televízie sú zahraničné námety príťažlivou voľbou.

Jednou z kľúčových častí kvalitného seriálu sú scenáre, ktoré v prípade adaptácie dostanú priamo hotové do rúk. Navyše sú už overené u divákov neraz na viacerých trhoch, keď televízie častokrát zaujme už projekt, ktorý sa úspešne predal mimo domáceho trhu na ďalšie teritóriá.

V niektorých prípadoch však televízie siahnu po licencovanom námete, no väčšinu seriálu napíšu domáci scenáristi.

Príkladom boli napríklad Oteckovia, ktorí vzišli z argentínskej telenovely v prvých častiach, no s pribúdajúcimi epizódami a sériami boli už kompletne dielom scenáristického tímu Markízy. Podobným prípadom môže byť aj Mama na prenájom.

Jojka zas pripravuje tento rok do vysielania komediálnu novinku Webová terapia, ktorá vychádza z úspešného amerického originálu, no scenáre kompletne napísal scenárista Ivety či Hrobárov Petr Kolečko.

Ako Klamstvo nahradilo Druhú šancu

Markíze sa hľadanie seriálových námetov za hranicami vypláca.

Posledne jej zo slovenských autorských námetov rekordne vystrelila ešte v roku 2015 Horná Dolná a pri svojom návrate v roku 2018 Susedia. Odvtedy obrazovky valcovali len prebrané série – najmä Pán profesor a Druhá šanca.

Medzi nadpriemerne sledované adaptácie sa zaradí aj aktuálne vysielané Klamstvo.

Markíza nim v priebehu tejto jarnej sezóny v pondelky nahradila vlaňajšiu mimoriadne úspešnú Druhú šancu, na jeseň sa práve v pondelky očakáva návrat Pána profesora s piatou sériou.

Klamstvo úspešnú minuloročnú lekársku sériu zastúpilo so cťou.

S väčšinou častí dosiahlo nadpriemernú sledovanosť, spravidla sa hýbe na úrovni medzi 7 – 8 ratingami v obchodnej cieľovke a priemerných podieloch na trhu v širšom okolí 25 %. Rekordný podiel drží na úrovni 28,4 %.

Pre porovnanie, priemer Markízy sa pohybuje na úrovni okolo 22 %.

Druhá šanca na jeseň 2022 dosahovala priemerne ratingy okolo 9,5 % s podielmi na trhu aj vyššie nad 30 %. S prvou sériou na jar 2022 na tom bola ratingovo ešte lepšie s výkonmi aj okolo 10 – 11 %. Pri obrazovkách však trávilo takto pred rokom čas viac divákov a jej podiely sa pohybovali pod tridsiatkou.

Dátum finále Klamstva

Dramatický seriál s Tomášom Maštalírom a Monikou Horváthovou čakajú záverečné epizódy.

Seriál dostal celkovo 12 epizód, ktoré televízia vďaka jednotýždňovej veľkonočnej prestávke dovysiela uprostred budúceho mesiaca.

Markíza už potvrdila, že na rozdiel od Veľkej noci seriál nevynechá počas dvoch májových sviatkov, keď Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom pripadli práve na pondelok.

Klamstvo by malo poslednú finálovú časť odvysielať v pondelok 15. mája o 20:30.

Seriál takto pobeží bez ďalšej prestávky až do konca.

O čom budú posledné časti?

Kým v prvej sérii Klamstva diváci odhaľovali, či postava Andreja Rosického skutočne znásilnila Lauru Kalasovú, druhá séria sa točí okolo Rosického smrti.

Podozrivých je mnoho a ani aktuálne odhalenie vraha v skutočnosti neprinieslo pravdivú odpoveď.

Dôležitou postavou druhej série sa stal Oliver Horváth, ktorého stvárňuje Ľuboš Kostelný.

Práve jeho postava začne hrať ešte podstatnejšiu úlohu. Pri ponáraní sa do minulosti vypláva na povrch, ako sa v skutočnosti Andrej Rosický s Oliverom zoznámil a z čoho pramení ich priateľstvo.

Na Olivera si posvieti Laura so svojou sestrou Katarínou, ktorej v pátraní pomáha aj jej manžel Richard. Oliverovi sa nakoniec spoločne dostanú na stopu.

Medzitým minulosť dobehne Lauru.

V snahe očistiť svoje meno jej počas prebiehajúceho vyšetrovania priťaží temná škvrna z jej života, keď sa zistí, že pred rokmi pomohla umrieť svojmu otcovi.

Andrej, ktorý sa stoj čo stoj rozhodol pomstiť Laure za odhalenie jeho pravej tváre, nastražil pascu, do ktorej sa sama chytí.

Dejom zamieša aj ďalšia z nových postáv druhej série – syn vyšetrovateľa Ota Májeka Braňo, ktorého hrá Matúš Kvietik.

Policajt, ktorý mal priveľké ambície, sa dostal sa do problémov s drogami a Laura, vyšetrovaná na slobode, začne mať podozrenie, že kľúčový dôkaz, svedčiaci o jej vine, podstrčil Oto Májek, aby chránil svojho syna.

Laura, Oliver či Braňo však nie sú jediní, na ktorých začne padať tieň podozrenia z Rosického vraždy. Čoraz častejšie sa pozornosť začne upierať na Andrejovho syna Lukáša, ktorého hrá Martin Pallay.

Ten je znechutený z otcovej minulosti a začne páliť všetky veci, ktoré po ňom ostali.

Laura medzitým podnikne drastické kroky, aby skutočného vraha vzala na zodpovednosť a odhalil pravdu o tom, čo sa stalo v osudné ráno, keď Andrej zomrel.

 

Čítať viac...
Nahor