Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kiska rázne proti Kotlebovi, ktorý prerušil predstavenie: Je to za hranicou slušnej spoločnosti!

Prezident zareagoval na incident, ktorý sa udial v utorok v Brezne.

Andrej Kiska odsúdil stredajšie konanie banskobystrického župana Mariána Kotlebu. Ten v utorok počas oceňovania učiteľov v Brezne nariadil zrušiť rozbehnuté prestavenie, ktoré bolo vo svojej polovici. „Predstavenie zastavila pracovníčka župného odboru školstva na príkaz Mariana Kotlebu, ktorý sedel v hľadisku. Údajne sa vyhrážala, že ak neskončia okamžite, dá zatiahnuť oponu a župan odíde. Prekážali im expresívne výrazy v umeleckom texte,“ informoval Denník N.

Dnes dokonca Kotleba podal na Divadelný súbor Jána Chalupku, ktorý si na akciu s týmto predstavením sám zavolal, trestné oznámenie. Chce nechať prešetriť podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Prezident Andrej Kiska sa rozhodol do celej veci vložiť a kontaktoval šéfa súboru, Gabriela Obernauera. Divadelníkom chce pomôcť. „Majú za sebou 90-ročnú históriu, ale takú aroganciu moci nezažili. Zavolal som mu nielen preto, aby som sa priamo od neho informoval, čo sa stalo. Ale aj preto, aby som mu povedal, že spolu nájdeme spôsob, ako podporu divadelníkom z Brezna, ale aj princípom slobodnej a otvorenej spoločnosti vyjadríme ešte zreteľnejšie a úplne jednoznačne,“ napísal na sociálnej sieti.

Zároveň sa vyjadril aj k samotnému konaniu Kotlebu, ktoré už malo prekročiť hranice. „Je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení. A dokonca podával trestné oznámenie na divadelníkov kvôli obsahu divadelnej hry. To je konanie za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti.“

Kiska už svoj otvorený názor voči Mariánovi Kotlebovi a tiež jeho strane Ľudová strana – Naše Slovensko vyjadril tým, že ho nepozval na povolebné rokovanie ako jediného predstaviteľa parlamentnej strany.

NEPRÍPUSTNÉ KONANIENie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní. A mnohým…

Posted by Andrej Kiska on 16. marec 2016

Čítať viac...
Nahor