Film Červený kapitán sa dostal do svetových médií, čaká ho medzinárodná premiéra
26. októbra 2016  //  Kino  //  Bez komentárov

Divácky najúspešnejší domáci film za rok 2016 bol vybraný do súťažnej sekcie medzinárodného filmového festivalu BLACK NIGHTS v Tallinne. V rovnakom čase prichádza na trh  pre slovenských divákov home video s bonusmi zo zákulisia príbehu.

“Pred pár mesiacmi nám napísali z Tallinnu, že nás vybrali do súťaže, musíme ale počkať s medzinárodnou premiérou do novembra,” hovorí režisér a producent Michal Kollár. Do tejto doby sme film nemohli nikde v zahraničí premietať,vysvetľuje festivalový život filmu.

BLACK NIGHTS patrí do kategórie “A”, kam sa zaraďujú známe festivaly v Cannes, Berlíne alebo v Benátkach  a prináša so sebou zviditeľnenie vo svetovej tlači.

 “Čakanie stálo zato, teraz o nás píšu industry médiá ako Hollywood Reporter,” usmieva sa režisér. Samotný festival o Červenom kapitánovi píše ako o filme “so silnou réžiou, kde každý pohyb je presne vypočítaný, odkazy a skryté citáty nebijú do očí a dejové zvraty idú ruka v ruke s minimálnou hudbou a precíznou kamerou. To všetko robí z Červeného kapitána skutočnú lahôdku pre všetkých, ktorí milujú žáner poctivého krimi thrilleru.”

Červený kapitán je zároveň posledným filmom, v ktorom si zahral legendárny Ladislav Chudík (kňaz Janetka). “Medzinárodná premiéra na “A-čkovom” festivale je dôstojnou spomienkou na jeho pamiatku,” vraví režisér.

Okrem toho účasť v Tallinne prináša Červenému kapitánovi aj nečakané prvenstvo na Slovensku, kde sa producenti pravidelne snažia o podporu Audiovizuálneho fondu. Je to prvýkrát, čo sa fondom podporený film slovenského režiséra stal kinohitom a zároveň súťaží na medzinárodnom festivale kategórie A, vraví výkonná producentka filmu Jana Kluková. “Spojenie silného  diváckeho úspechu a pozitívnej reakcie festivalov je vzácne,” dodáva.

Okrúhly dvadsiaty ročník BLACK NIGHTS potrvá od 11. – 27. novembra 2016. Červený kapitán bude súťažiť s ďalšími 12 snímkami, medzi nimi s britským filmom The White King v hlavnej úlohe s Jonathanom Pryceom.

V rovnakom čase čaká slovenských a českých  divákov prekvapenie v podobe bohatého DVD a Blu Ray, ktoré sa objavia na trhu už začiatkom novembra. “Dali sme si záležať. Okrem samotného filmu je k dispozícii množstvo bonusov, kde sa hovorí aj o pozadí príbehu Červeného kapitána,” dodal režisér.

TS