Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kiks TA3 počas volieb: Netrafila rodisko Andreja Kisku! Markíze sa vyplatil exit poll

Televízia si mesto splietla vo výkladnej skrini, v hlavnom spravodajstve.

Súčasťou spravodajských výstupov počas volebnej noci bolo už tradične aj mapovanie účasti politikov na voľbách. Televízie si vo veľkom všímali najväčších štátnikov, medzi ktorými nechýbal ani prezident Andrej Kiska.

Ten sa rozhodol odvoliť priamo vo svojom rodnom meste, ktoré by však podľa TA3 nespoznal. Kým Kiska totiž pochádza z Popradu, kde sa aj zúčastnil volieb, spravodajská televízia ho ohlásila v inom meste.

Prezident Andrej Kiska volil v rodnom Prešove v spoločnosti manželky a mladšieho syna,“ zahlásil moderátor Hlavných správ TA3, Alfonz Šuran. Informáciu neupravil.

Najviditeľnejší posun vpred sa počas volebnej noci pokúsila spraviť RTVS. Tá už počas predvolebných diskusií chcela zaujať ich umiestnením v bratislavskej reštaurácii UFO, pre volebnú noc a následnú nedeľnú diskusiu so stranami, ktoré sa dostali do parlamentu, pripravila špeciálne moderné štúdio aj s virtuálnymi prvkami v prípade priebežných grafov.

Najvýraznejšou televíziou sa však stala Markíza, a to najmä vďaka jej exkluzívnemu exit pollu v spolupráci s agentúrou Focus, ktorý okamžite po zverejnení krátko po desiatej večer prebrali médiá, aj televízie, ktoré priniesli mimoriadne nočné volebné vysielanie. Exit poll, ktorý sa nakoniec aj priblížil výsledku volieb, ponúkol aj veľmi atraktívne štatistiky a analýzy hlasovania voličov – medzi inými aj kto a prečo volil stranu Mariána Kotlebu.

Líder urobil zásadnú zmenu oproti predchádzajúcim voľbám na mieste analytika, keď vymenila kontroverzného Eduarda Chmelára, s ktorým mali po minulé roky ťažkú prácu ako moderátorka Zlatica Puškárová tak stabilný hosť Marián Leško. Nahradil ho sociológ z Focusu Martin Slosiarik, ktorý bol pre diskusiu väčším prínosom.

TA3 ponúkla štandardné volebné vysielanie, oproti predchádzajúcim rokom neponúkla žiadny výrazný krok vpred. Po minuloročnom referendovom vysielaní opäť ako hostí nočného štúdia pozvala politológa Jána Baránka a sociologičku Silviu Porubänovú, ktorí mali minulý rok v štúdiu TA3 ostrú výmenu názorov. Televízia ich však tentoraz v rámci vysielania oddelila, každý sa vyjadroval k voľbám z iného štúdia.

Čítať viac...
Nahor