Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kauza Baba z ľadu: Čo RTVS vystrihla, ČT bez problémov odvysielala! O vyhodení celej scény mal rozhodnúť režisér

Rozdielny prístup RTVS a ČT k pikantným scénam vo filme Baba z ľadu nemusí byť ani tak prudérnym zásahom vedenia telerozhlasu ako ďalšou ukážkou rozdielnych pomerov v regulácii televízneho vysielania u nás a u susedov.

RTVS rozvírila debatu odvysielaním aktuálne najoceňovanejšieho filmu na galavečere Český lev, Baba z ľadu. Slovenskú televíznu premiéru snímky Bohdana Slámu uviedla na Veľkonočný pondelok o 20:30, pričom časť divákov pobúrila, keď neodvysielala najpikantnejšiu pasáž z filmu – sex hlavných hrdinov Zuzany Kronerovej a Pavla Nového.

Kým časť verejnosti hovorí o cenzúre, telerozhlas argumentuje tým, že pokiaľ chcel film nasadiť v hlavnom vysielacom čase od 20:30, nemohol niektoré intímne zábery odvysielať. Odvoláva sa audiovizuálny zákon a vyhlášku súvisiacu s Jednotným systémom označovania (JSO), ktorej porušenie by znamenalo pokutu. „Museli by sme program označiť ako nevhodný a neprístupný pre vekovú skupinu do 18 r. a vysielať ju až po 22. hod. Na základe platného audiovizuálneho zákona a s ním súvisiacej vyhlášky Ministerstva kultúry SR sú programy nevhodné pre vekovú skupinu do 18 r., čo bol prípad aj kinoverzie Baby z ľadu, ak obsahujú zobrazenie erotických pomôcok alebo erotických scén, ktoré sú vyrobené výlučne na prezentáciu erotiky a erotických tém,“ uvádza v stanovisku RTVS.

Telerozhlas tak miesto kinoverzie filmu uviedol verziu televíznu, ktorá pikantné scény neobsahuje. „Je úplne bežné a štandardné všade vo svete, že sa pri niektorých filmoch vyrobia dve verzie – pre kinodistribúciu a pre televízne vysielanie. RTVS pri uvedení svojho koprodukčného filmu Baba z ľadu siahla po jej televíznej verzii. Keďže ide o kvalitný koprodukčný film RTVS, je úplne prirodzené, že sme ho chceli v televíznej premiére odvysielať vo večernom prime time, a nie po 22. hodine,“ píše RTVS.

Režisér filmu, Bohdan Sláma v súvislosti s vystrihnutou scénou hovorí o zmrzačení filmu. „Urobili to isté, ako keby ste z knižky vytrhli niekoľko strán. Nechápem, ako sa niečo také môže stať,“ dodal pre Sme.sk. Práve on však mal rozhodnúť o tom, že z filmu vypadne v televíznej verzii celá scéna.

Do prípravy televíznej verzie filmu vstupovala RTVS cez dramaturgičku Magdalénu Glasnerovú. Tá so súhlasom všetkých dramaturgov slovenskej verejnoprávnej televízie mala požadovať vystrihnúť iba krátku pasáž s olejom, v scéne so Zuzanou Kronerovou. Zvyšnú intímnu časť vyhodiť nepožadovala. „Nechceli sme vystrihnúť celú intímnu scénu. Bohdan Sláma s tým však nesúhlasil a radšej ju dal vyhodiť celú,“ uviedla pre Sme. Pri pripomienkovaní televíznej verzie chcela dramaturgička RTVS dbať na rozdiely medzi divákmi a tým, ako na podobné scény reagujú. Odvoláva sa na mnohé sťažnosti a podania na Radu pre vysielanie a retransmisiu z minulosti.

RTVS už raz veľkú kinopremiéru musela práve pre platné slovenské zákony odvysielať až po 22. hodine. Napriek úspechu snímky v kinách tak musela spraviť pri premiére Únos, ktorá je plná vulgarizmov. Túto situáciu tak podľa všetkého nechcela RTVS zopakovať a siahla po prístupnejšej televíznej verzii.

Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá sleduje dodržiavanie platného systému JSO, už v minulosti viackrát pokutovala televízie práve za erotiku či erotické pomôcky v programoch. Zakaždým sa jej vekové označenie zvolené televíziami zdalo nedostatočné, mnohokrát rozhodla práve o povinnosti označiť program nevhodným od 18 rokov. V tom prípade môžu televízie program zaradiť najskôr od 22. hodiny. Programy označené vekovou hranicou od 15 rokov môžu televízie vysielať od 20. hodiny.

Zaujímavosťou však je, že kým RTVS erotické scény vo filme neodvysielala, Česká televízia s tým problém nemala. Snímku Baba z ľadu odvysielala deň po odovzdávaní Českých levov, a to v hlavnom vysielacom čase o 20:15. Zvolila pritom pôvodnú kinoverziu, čo potvrdila aj hovorkyňa ČT, Karolína Blinková. „Odvysielali sme kópiu verzie, ktorá bola v kinodistribúcii,“ uviedla.

Aj tento prípad môže poukazovať na rozdielnosť v regulácii televízneho vysielania na Slovensku a v Česku. Slovenský regulátor je už dlhodobo kritizovaný vysielateľmi za udeľované pokuty, pred časom si už kritiku vyslúžil aj od médií, keď Rada uložila pokutu Joj za reláciu Inkognito pre čierny humor v programe.

Čítať viac...
Nahor