Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Kanály Novy na Slovensku u mnohých operátorov skončia! Prídete o akvizície aj šou programy

Stanice Nova, Nova Cinema či Fanda mnohí operátori vypnú, ako náhradu ponúknu vzniknutú stanicu Nova International. Jej obsah však náhradou nie je.

Skupina Nova uzavrela dohodu so Slovenskou asociáciou pre káblové telekomunikácie (SAKT), súčasťou ktorej je aj časový plán a návrh spolupráce pri vypínaní kanálov skupiny Nova, ktoré sú na slovenskom území šírené bez jej súhlasu. Ide o kanály TV Nova, Nova Cinema, Smíchov, Fanda a Telka.

Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) pod sebou združuje niekoľko prevádzkovateľov káblového vysielania. Patrí medzi ne napríklad Slovak Telekom, Orange Slovensko, Antik Telecom, Digi Slovakia, Swan, DSI data, Satro a iní.

„Cieľom dohody je vďaka stanici Nova International dodať slovenským divákom to najlepšie z obsahu najsledovanejšej českej stanice TV Nova a tiež im ponúknuť dva športové kanály Nova Sport 1 a Nova Sport 2,“ píše v tlačovej správe česká komerčná televízia.

Obsah Novy International však mnohí diváci ako adekvátnu náhradu za zrušenie staníc nepríjmu. Z celkovo piatich kanálov totižto Nova na špecializovanú stanicu pre slovenský trh neprenáša akvizičné filmy a seriály, ktoré boli aj najväčším problémom pri šírení kanálov na našom území. Nova International však neponúka ani mnohé vlastné relácie či šou, ktoré slovenskí diváci vyhľadávajú.

Ide o programy, ktoré sú vysielané pod licenciou. Aj tie nakupujú televízie pre konkrétne územia. Po zrušení kanálov tak nebudú môcť slovenskí diváci sledovať napríklad českú verziu Tvoja tvár znie povedome, ktorá na Nova International v soboty súbežne s Novou nebežala. Na jeseň príde rovnako ako u nás druhá séria. V programe tiež chýba aj podvečerná šou Co na to Češi, ktorej licenciu u nás vlastní pod lokalizovaným názvom 5 proti 5 Jednotka RTVS. V niektorých dňoch s programom hlavnej Novy korešpondujú len spravodajské relácie.

Z aktuálne vysielaných programov Novy budete môcť naďalej sledovať seriály Ulice, Ordinácia v ružovej záhrade či Kriminálka Anděl. Súbežne s Novou tiež verzia International vysiela aj premiéry Chcete být Milionářem, na základe čoho má licenciu na formát pokrytú aj pre slovenské územie. Aj tento fakt by mohol naznačovať návrat Milionára v slovenskej verzii.

Proti šíreniu českých staníc na našom území bojujú najmä slovenskí vysielatelia, stanice Markízy a Novy sa rozhodli riešiť situáciu vytvorením nových kanálov s prívlastkom International, pod ktorými združujú svoju pôvodnú tvorbu, pričom sa snažia kopírovať štruktúru pôvodných kanálov. Zvyšné najmä akvizičné okná alebo tie, ktoré obsadzujú licencované programy, vypĺňa archívna tvorba staníc.

Zdroj: TS Nova

Čítať viac...
Nahor