Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Jojka predbehne Markízu: Chystá spustenie novej televíznej stanice! Poznáme názov aj logo

V čase, kedy Markíza odložila spustenie svojho piateho kanála na neurčito, Jojka potichu pripravovala rozšírenie ponuky slovenských televíznych staníc. 

Téma nových tematických televíznych staníc na Slovensku opäť vo veľkom ožíva.

Iba prednedávnom ohlásením ďalšieho kanála zaujala Markíza, ktorá ho plánovala predstaviť ešte v priebehu apríla a spustiť, podľa všetkého, budúci mesiac. Televízny líder však na poslednú chvíľu zmenil plány a rozhodol sa štart piatej stanice odložiť až na ďalší rok.

Markíza informovala, že je v súčasnosti so sledovanosťou natoľko spokojná, že dodatočný hlad reklamných klientov uspokojiť nepotrebuje. Zároveň však naznačuje, že sa podoba novej stanice bude odvíjať od dopytu, čo môže ovplyvniť aj jej podobu.

Poistila si tri nové názvy

Televízny líder pritom môže počítať až s tromi rôznymi zameraniami nového kanála.

Markíza si totiž na Úrade priemyselného vlastníctva zaregistrovala tri nové názvy, ktoré pripomínajú pomenovania pre možnú televíznu službu.

Vo všetkých prípadoch totiž výber pripomína zloženie staničného portfólia sesterskej českej televízie Nova.

Prvým zaregistrovaným názvom je Markíza Klasik.

Televízia sa podľa našich informácií začala obzerať po archívnych televíznych tituloch, ktoré by sa mohli stať náplňou práve stanice zameranej na staršieho diváka. O to viac, keď vysielanie skončil archívny kanál Trojka verejnoprávnej televízie.

Ako sme už informovali, Markíza už v minulosti zvažovala spustenie archívnej stanice Markíza Gold. Bolo tomu tak dva roky po tom, čo archívnu stanicu Telka odštartovala Nova. Tá dnes už ponúka kanál Nova Gold zložený z repríz pôvodnej tvorby a skôr kriminálok, ktoré bežia na Wau či Markíza Krimi.

Druhým názvom, ktorý si slovenská jednotka poistila, je Markíza Fun.

V tomto prípade ponúka česká sestra stanicu s úplne totožným pomenovaním Nova Fun, pričom vysiela prakticky totožný program ako slovenské Dajto. Primárne je tak zložená zo sitkomov, avšak vysiela ich od rána do noci.

Dajto sitkomové pásmo končí o 20:30, kedy nastupujú filmy. Sitkomy v hlavnom vysielacom čase začala uvádzať ženská Doma, ktorá po desaťročí opustila v prime-time vysielanie premiérových telenoviel.

Markíza Fun môže byť riešením pre zlúčenie všetkých sitkomových pásiem pod jednu stanicu. Dajto by sa mohlo zmeniť po vzore mužskej českej stanice Nova Action – zložená je z doku reality programov ako Strážcovia hraníc, Kobra 11 či Vojna skladov, večer o 20:30 vysiela filmy.

Do tretice si líder zaregistroval názov Markíza Film.

Markíza tak predsa môže uvažovať aj o spustení filmovej stanice, ktorá bola podľa našich informácií menej pravdepodobná. V Česku už dlhoročne vysiela Nova Cinema, ktorá bola vôbec prvou menšou stanicou Novy.

Jojka predbehne Markízu

Kým o novej stanici Markízy sa už niekoľko týždňov hovorí, ďalší kanál medzitým môže spustiť konkurencia.

Už tretí rok po sebe chce staničné portfólio rozšíriť Jojka, ktorá v posledných dvoch rokoch uviedla na trh kanály Joj Šport a Joj 24. V rovnakom období obsahovo totožné stanice spustila RTVS.

Joj chce tentokrát podľa našich informácií priniesť na slovenský trh nový dokumentárny kanál.

Ide o žáner, ktorý v ponuke slovenských televízií dlhodobo chýbal.

Len v marci tohto roka začala vysielať vôbec prvá dokumentárna stanica v slovenčine TV Spark. Diváci u slovenských operátorov mali dlhoročne k dispozícii množstvo dokumentárnych staníc, spravidla však v českom jazyku.

Názov aj logo

Nový dokumentárny kanál už pozná názov.

Jojka si na Úrade priemyselného vlastníctva (ÚPV) nechala zaregistrovať ochrannú známku JOJ Svet, ku ktorej pridala aj obrazové logo. Patriť má práve pripravovanej stanici.

Na dnešnom zasadnutí Rady pre mediálne služby už získala pre programovú televíznu službu JOJ Svet aj licenciu na vysielanie.

Nový kanál JOJ Svet by sa tak mal stať novou službou primárne pre slovenský trh.

Kedy začne vysielať, nie je známe.

Podľa prvých informácií však už majú prebiehať rôzne dabingové výroby, ktoré pripravujú obsah práve pre dokumentárnu stanicu vysielajúcu v slovenčine.

Logo JOJ Svet zaregistrované na ÚPV (Zdroj ÚPV, koláž MB)

Jojka doposiaľ o novej dokumentárnej stanici nehovorila.

Televízia dlhodobo naznačovala, že rozpracovaných môže mať niekoľko ďalších tematických staníc, ktorými by rozšírila už tak najväčšie televízne portfólio v krajine. Ich spustenie podmienila vhodným obdobím aj dopytom po konkrétnom obsahu.

Joj má vo veľkom rozbehnutý biznis aj u českých susedov, kde ponúka stanicu Joj Family a súbežne so slovenským trhom aj kanály Joj Cinema, CS Film, CS History či CS Mystery. Všetky vysielajú v češtine.

 

Čítať viac...
Nahor