Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Viete prví

Jojka po rokoch s radikálnou zmenou: Dlhoročná relácia dostane úplne nový vysielací čas!

Joj tento rok vyskúša netradičný krok, akým si už v minulosti prešla Markíza.

Televízie nabiehajú po sviatkoch na klasické štruktúry a s nimi sa po krátkej prestávke do zabehnutých slotov vracajú aj pravidelné formáty.

Hneď od začiatku roka sa diváci dočkali plnohodnotného podvečerného programu, keď rovno od 8. januára na obrazovkách pokračujú kvízy Duel, Všade dobre, doma naj, denný seriál Mama na prenájom aj kuchárska šou Bez servítky. Vrátia sa tiež víkendové relácie Postav dom, zasaď strom, Smotánka, Na chalupe alebo Nové bývanie.

S novými časťami budú v stabilných časoch od januára navyše pokračovať večerné zábavné formáty ako Záhady tela, Milujem Slovensko alebo Hit roka. Až v druhej polovici jarnej sezóny novú sériu odštartuje 2 na 1.

Jojka zároveň už tento týždeň vracia s novými časťami svoju dlhoročnú šou Inkognito, ktorú môže čakať dôležitá televízna sezóna.

Nová šanca pre niekdajší hit

Inkognito patrí k najúspešnejším programom v histórii Joj, pričom toho postavenie potvrdilo v dvoch dekádach po sebe.

V súčasnej verzii patrilo päť rokov k pilierom večerného programu. Televízia s ním čelila najväčším zábavným hitom konkurenčnej Markízy – či to boli aj prvé najsledovanejšie série Hornej Dolnej, návrat Susedov alebo fenomén Pán profesor v prvom roku jeho vysielania.

Okrem pôvodnej verzie z roku 2003 zažilo Inkognito najväčšiu slávu v rokoch 2016 až 2019, kedy jeho tváre kraľovali rebríčkom diváckej popularity a patrili k najvyhľadávanejším na trhu. Viaceré sa pokúšala k sebe zlomiť Markíza, ktorá nakoniec pre jar 2020 zlákala do poroty Superstar Mariána Čekovského.

Jeho úspechom otriasla až pandémia koronavírusu a mesiace trvajúce nakrúcanie bez divákov či obdobie, kedy všetci účinkujúci vystupovali v rúškach.

Od roku 2021 pristúpila Jojka k prvej zásadnej zmene – z Inkognita spravila neskorší večerný formát a zosunula ho v pondelky do druhého pásma na 21:50. Do hlavného vysielacieho času nasadila nový seriál Hranica, ktorý ťahala dva roky po sebe. Ukončila ho vlani v decembri.

Inkognito však aj po odsune do neskorších hodín ostáva jednou z najvýraznejších televíznych značiek Jojky, ktorej môže dopriať nový impulz.

Návratom do hlavného vysielacieho času to ale nebude.

Premiéry Inkognita podvečer

Joj sa od nového roka rozhodla pre radikálny krok.

Stabilnú večernú šou presúva s premiérami do podvečerného pásma, a to rovno na víkendy, v ktoré sa Inkognito na Jojke nevysielalo. Dlhoročne bolo súčasťou televíznych večerov v priebehu pracovného týždňa.

Joj už celé roky dominuje podvečernému vysielaniu v nedele, kde sa darí dvojici magazínov Na chalupe a najmä Nové bývanie. Po novom sa pokúsi vyprofilovať aj druhý víkendový podvečer, s ktorým sa v minulosti trápila.

Inkognito sa s premiérami od novej sezóny presúva nečakane na sobotné podvečery na 17:50. Po prvýkrát sa v novom vysielacom okne bude vysielať v sobotu 13. januára.

Predchádzať bude hlavným spravodajským reláciám Krimi a Noviny TV JOJ.

Nová konkurencia pre Smotánku

Pre Jojku bol sobotný podvečer v minulosti problematický.

Viackrát v ňom skúšala zastabilizovať rôzne magazíny ako Fajnšmeker či Nová záhrada, no neuspela. Posledné sezóny nasadzovala filmy, tie od januára vysúva do skorších hodín archívnym českým seriálom Chlapci a Chlapi a premiérovým Inkognitom.

Naopak, dlhodobým lídrom sobotného podvečera je bulvárny magazín Smotánka, ktorý má na Markíze ešte dlhšiu tradíciu, než jojkárske nedeľné magazíny. Doposiaľ odolal každej konkurencii.

Jednotka RTVS roky v rovnakom čase vysiela hobby magazín Postav dom, zasaď strom.

Inkognito bude zároveň pokračovať aj v pondelky, avšak v reprízach sobotných častí.

Prechádzať mu bude nová verzia zábavno-súťažnej šou Heslo, ktorá sa v rokoch 2017 a 2018 vysielala ako menší formát práve po Inkognite. Teraz si s ním miesto v pondelňajší večer vymieňa.

Joj však Heslo obnovuje v úplne novej modernej podobe veľkej prime-time šou, v akej sa vysiela aj vo viacerých krajinách po svete.

O podobný presun sa pokúsila Markíza

Presun večernej relácie či seriálu do denného programu je na slovenskej obrazovke skôr raritou.

V drvivej väčšine sa tak deje neplánovane, ale v reakcii na nízke čísla sledovanosti, príkladom sú pôvodne večerné formáty Bola raz jedna škola, Tvoja mini tvár znie povedome, Bodka alebo Lego Masters, ktoré po prepadáku v prime-time skončili mimo pozornosti divákov vo víkendovom programe.

Plánovaný krok ale v roku 2016 urobila Markíza, ktorá sa pokúšala nájsť nový fungujúci slot pre denný seriál Búrlivé víno.

Ten bol absolútnym televíznym hitom prvé dva roky vysielania, až od januára 2015 jeho pevnú pozíciu naštrbila Jojka s obdobnou sériou Divoké kone.

Diváci od Búrlivého vína následne kontinuálne odchádzali aj naďalej a na jar 2016 ho už Markíza zosúvala z 20:30 do druhého pásma na 21:40. Ani tam sa však neuchytilo. Napokon ho v ďalšom priebehu roka 2016 predstavila ako staronovú podvečernú posilu.

Búrlivé víno sa vrátilo tam, kde pôvodne začalo, keď ho presunula na pondelky až piatky pred Televízne noviny o 17:50. Jeho výkony boli skôr priemerné.

Poslednú nakrútenú sériu odložila televízia až na leto 2017, kde ho definitívne ukončila opäť v hlavnom vysielacom čase.

Čítať viac...
Nahor