Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Joj už priznala zámer vysielať prostredníctvom českej licencie. Chystá žaloby

Trhová dvojka už priznala zámer vymaniť sa spod slovenských zákonov a vysielať prostredníctvom českej licencie. Tú už od českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie získala.

Joj sa nepáči prístup slovenského regulátora voči domácim vysielateľom. Podľa šéfa Joj, Marcela Gregu, sú slovenské televízie voči „ostatným“ diskriminované a pokutované za to, za čo iné televízie nie sú. „Cítime sa poškodení podmienkami, ktoré u nás neplatia rovnako pre všetky televízie. Napríklad my dostávame pokuty za vysielanie programu v českej jazykovej verzii, zatiaľ čo je tu  rad ďalších televízií, ktorých sa to akože netýka. Javí sa nám, že sa silne regulujú slovenskí vysielatelia a ignoruje vysielanie ostatných staníc. To je ako keby sa povolená rýchlosť na cestách týkala len áut so slovenskou ŠPZ, zatiaľ čo autá napr. s českou alebo maďarskou značkou môžu bez postihu jazdiť aj 130 cez dedinu a tvárime sa že to je OK,“ posťažoval si Grega pre portál Aktuálne.sk.

Práve to je hlavný dôvod, prečo chce Joj vysielať prostredníctvom českej licencie, pričom televízia už oficiálne tento zámer priznáva. „My ani nemáme veľmi na výber. Sme manažment komerčnej spoločnosti a je našou povinnosťou pôsobiť ako dobrý hospodár. Pokiaľ teda mám na výber medzi možnosťami vysielať pre Slovensko na základe českej licencie a slovenskej licencie, Slovensko je jednoznačne vo veľkej nevýhode,“ pokračuje Grega.

Podľa šéfa Joj nie je problém v zákonoch, ale v ich uplatňovaní: „Právne normy existujú. Len sú tu orgány, ktoré sa tomu buď venujú málo alebo vôbec. Tento trh je predsa silne regulovaný.“
Joj sa cíti poškodená aj v prípade jej licenčných práv, ktoré televízie stoja nemalé peniaze. Chystá sa otvoriť diskusiu na túto tému, no zároveň aj podať žaloby na niektorých operátorov. „Chceme upozorniť na flagrantné porušovanie našich licenčných práv.  Ak zaplatíme státisíce eur za právo vysielať filmy a Prima, či NOVA ich odvysielajú tri dni predtým, než ich odvysielame v premiére my,  vnímam to ako veľký zásah do našich licenčných a obchodných práv. Budeme žalovať vybraných operátorov, ktorí šíria stanice bez slovenských licencií a teda svojím aktom porušujú naše práva a negatívne zasahujú do nášho hospodárenia,“ dodáva Grega pre portál.

Čítať viac...
Nahor