Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj si sypala popol na hlavu! Za prebratie vymyslených článkov sa kajala v správach, vyjadril sa aj Grega

Spravodajský tím televízie Joj si priznal chybu, na ktorú upozornila blogerka Miroslava Kernová. Za prebratie vymyslených článkov sa ospravedlnila priamo v televíznej spravodajskej relácii.

„Naleteli sme“. Takýmto titulkom v pondelňajších Novinách o 17 odštartovala Joj príspevok moderátorov Márie Ölvedyovej a Jána Mečiara k pochybeniu, ku ktorému došlo prebratím dvoch vymyslených článkov z nemeckého portálu Der Postillon na spravodajskom webe Noviny.sk. Joj prostredníctvom moderátorov priznala, že k pochybeniu došlo nedostatočným overením zdroja informácií a taktiež ich pravdivosti. Jednou z príčin tohto zlyhania je podľa televízie rýchlosť akou sú dnešné redakcie nútené publikovať články. Vlastné pochybenie tým však neospravedlnila.

„Povedal by som, že je to daň za rýchlosť. V dnešnej internetovej dobe musíš hľadať veľmi rýchlo informácie, aby boli zaujímavé, atraktívne pre čitateľov. Musíš neustále hľadať jedna, druhá, tretia, štvrtá stránka. V tomto prípade sa ale stala chyba, to treba povedať otvorene, tie zdroje totiž treba overovať. Stačilo si pozrieť, čo je to ten Der Postillon napríklad na Wikipédii a tam by bolo jasné, že ide o satirický portál,“ rozhovoril sa o príčine pochybenia aj o ňom samotnom Ján Mečiar. Mária Ölvedyová, ktorá pracuje v televízii aj ako redaktorka spravodajstva na záver dodala: „Budeme sa viac snažiť.“

K situácii sa vyjadril aj generálny riaditeľ Joj Marcel Grega. Priznaním chyby pripomenul, že televízia má transparentné spravodajstvo. „Ako hovorí jedno príslovie: ‚Ak si nepriznáš svoju chybu, urobíš ďalšiu.‘ A tak sme si aj v mene toho, že máme transparentné spravodajstvo, včera jednu chybu priznali. A ako povedal Jano Mečiar: ‚Máme ponaučenie‘,“ napísal na sociálnej sieti.

Joj sa tak touto cestou rozhodla „vyžehliť prúser“, ku ktorému na jej spravodajskom webe došlo. Televízia v konečnom dôsledku môže týmto pochybením ešte vyťažiť. Okrem mediálnej pozornosti a pre mnohých sympatickým priznaním si chyby si zaistila aj vysokú návštevnosť, keď článok o Hitlerovom dvojníkovi získal vďaka mediálnemu „humbuku“ už takmer 8 tisíc lajkov. Prispel pri tom aj samotný Der Postillon, ktorý sa na účet spravodajského portálu pobavil na svojom Facebooku.

Pozrite si ospravedlnenie Joj v Novinách o 17 (čas 26:15)

Čítať viac...
Nahor