Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj otvorí novú minisériu napojenú na politiku: Rukojemnícka dráma, v centre diania tendre a minister obrany!

Televízia potvrdila po tretej sérii Za sklom prípravu nového seriálu, ktorý sa odrazí od reality a nájde prepojenie vo vrcholovej politike. Zájde až za hranice do krajín V4.

Joj tento týždeň oficiálne predstavila nový seriál, o ktorom sa dosiaľ prakticky nehovorilo. Od minulého roka má mať v príprave osemdielnu minisériu s dosiaľ pracovným názvom Osem hodín, ktorá sa má stať po Za sklom či 1890 ďalším zo značkových seriálov televízie.

Potvrdzuje totiž, že nová miniséria bude nadväzovať na aktuálny celosvetový trend „high quality TV“, a teda seriálových produkcií, ktoré zhltnú výrazne väčší rozpočet, pri menšom počte častí, zároveň však významne dlhšom čase na prípravu. Typické sú aktuálne aj pre online streamingové televízie, ktoré začínajú zohrávať stále väčšiu úlohu aj na našom trhu.

Seriál zachytí trend televíznej tvorby tzv. „high quality TV“, pre ktorú je príznačná blízkosť k filmovej tvorbe. Vyznačovať sa bude výrazne odlišnou atmosférou oproti väčšine lokálnych seriálov, ktorá sa bude vyvíjať spoločne s plynúcim dejom,“ uviedol vo svojom blogu na Stratégiách, Marcel Grega. Podľa televízie sa tak séria nebude odohrávať v presvetlených exteriéroch ako väčšina projektov, práve naopak. „Spočiatku sa bude miniséria odohrávať vo vizuálnom štýle blízkom tradícii populárnych „noir“ filmov, neskôr tzv. „cinéma vérité“,“  uviedla Joj. Druhý štýl bol príznačný napríklad pre snímky Jason Bourne. S nakrúcaním by mala naplno rátať v budúcom roku.

Miniséria Osem hodín je rukojemníckou drámou, ktorá zároveň prepojí postupy lekárskych procedúr, vyjednávania, zásahu ozbrojených zložiek a napojená bude aj na špičky politiky a diplomacie. Týkať sa to nebude len Slovenska ale zasiahne aj okolité krajiny V4. Séria sa totiž točí okolo veľkého tendra, ktorý má byť podpísaný práve na summite krajín Vyšehradskej štvorky, čo so sebou prinesie rad manipulatívnych postupov a tragédiu.

Samotná rukojemnícka dráma sa bude odohrávať okolo ministra obrany, ktorého hlavný hrdina, pátrajúci po pravde, zajme. Všetko sa skončí v nemocnici po tom, čo minister utrpí infarkt, vďaka čomu bude súčasťou aj medicínska linka. Tvorcovia chcú práve pri týchto situáciách čo najviac dodržať realistické postupy. „Na čo sa so scenáristami a tímom najviac sústreďujeme, sú konzultácie realistických postupov pri vyjednávaní, taktických krokov špeciálnych zložiek či pre príbeh zásadný špičkový tím kardiológov. Rovnako je ambíciou reálne stvárnenie procesov vyššej diplomacie v čase krízy,“ uviedol Michal Kollár, ktorý je režisérom minisérie. Pre televíziu už režíroval komediálnu sériu Hotel a pracuje tiež na detektívnej historickej sérii Krv prvorodených, v ktorej sa Joj spája s Českou televíziou.

Toto spojenie pritom nastáva aj pri seriáli Osem hodín. Česká televízia sa stala koproducentom slovenského seriálu, pričom ide o prvý projekt Joj, do ktorého ČT vstúpila. Vlani takto zase v spolupráci s RTVS uviedla seriál Inšpektor Max, ktorý bol taktiež slovenským projektom s účasťou ČT. Dosiaľ slovenské televízie participovali skôr na českých projektoch Českej televízie.

Podobne ako Za sklom, aj Osem hodín bude vychádzať z reálnych udalostí, prinesie však fiktívny príbeh. „Táto fikcia ale práve vďaka procesom tvorby – odborným konzultáciám, v sebe nesie fascinujúci potenciál svojím zasadením na Slovensko.  Skrz mnohé postavy zasadených do spletitého pátrania po príčinách rukojemníckej drámy divák nahliadne do procesov nielen silových zložiek, ale aj vysokej politiky,“ hovorí Michal Kollár.

Joj pritom potvrdzuje, že v súčasnom seriálovom trende chce pokračovať. „Televízia Joj dnes pripravuje či už má v zálohe desiatku seriálových projektov, z ktorých každý je úplne odlišný a potvrdzuje naše smerovanie za stále kvalitnejšou, žánrovou a rôznorodou tvorbou,“ uviedol Grega. Na uvedenie napríklad čakajú komediálne série Deluxe, Bodka či Hrobári, miniséria Trhlina, v príprave je veľký dobrodružný seriál Slovania. Nové série dostanú Ministri, Za sklom, Naši aj Prázdniny.

O minisérii Osem hodín
Pri havárii vojenského lietadla zahynie jeho pilot – syn hlavného hrdinu, bývalého vojenského pyrotechnika. Manipulatívne vyšetrovanie dáva haváriu za vinu pilotovi, no k tragédii dochádza v čase blížiaceho sa summitu V4, na ktorom má byť podpísaný veľký kontrakt na vojenskú techniku. Hlavný hrdina je pripravený zistiť pravdu o smrti svojho syna a vydáva sa rovno za ministrom obrany. Ten však pri jeho nátlaku utrpí ťažký infarkt, a tak sa začne boj za záchranu jeho života. Do rúk lekárov ho však nemôže odovzdať len tak, a tak v nemocnici zajme rukojemníkov, aby v putách polície neskončil skôr, než sa dozvie pravdu.

Čítať viac...
Nahor