Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj opäť prinesie čerstvú sériu X Factoru pár dní po premiére! Tentoraz z Británie

Televízna dvojka nadväzuje na tradíciu, ktorú začala s americkým X Factorom.

Britská verzia jednej z dvoch veľkých šou Simona Cowella, sa po prvý raz dostáva aj na Slovensko. Joj totiž zakúpila práva na najbližšiu už 12. sériu X Factor UK. V Británii má X Factor väčšiu tradíciu ako formát Got Talent, keď po prvý raz sa na stanici ITV objavil v roku 2004. Britain´s Got Talent malo premiéru o tri roky neskôr, kedy sa prvým víťazom Talentu stal známy Paul Potts. Prvý ročník X Factor UK vyhral Steve Brookstein.

Opäť raz bude Joj zahraničnú verziu X Factoru vysielať súbežne s jej premiérami. Tento raz však bude odstup odo dňa premiéry väčší. Americký X Factor sa totiž vysielal počas pracovných dní, vďaka čomu Joj mohla zaraďovať 24 a 48-hodinovú reprízu šou na piatky. V tomto nasadzovaní chce televízia pokračovať aj teraz, britská ITV však šou vysiela počas víkendov. K nám sa tak epizódy dostanú o necelý týždeň.

Joj zakúpením britského X Factoru nadväzuje na svoju tradíciu prinášania zahraničnej verzie tejto speváckej šou, keď v rokoch 2011, 2012 a 2013 odvysielala všetky tri série amerického X Factoru. Šou ďalej nebola obnovená a minulý rok tak takáto akvizícia u nás chýbala. Televízia zároveň splní želania divákov, ktorí si priali vysielanie práve tradičnejšieho britského X Factoru.

Kým v minulosti sa Joj odvážila kastingové časti X Factor USA vysielať dokonca na hlavnej stanici a neskôr šou presunula na Plusku, tento raz ňou po prvý raz posilní ženský kanál Wau. Ako už bolo naznačené, stanica bude 12. sériu šou pod názvom X Factor Veľká Británia vysielať vždy v piatok o 20:30. Po prvý raz sa tak stane v piatok 4. septembra. Reprízy pobežia v nedele o 17-tej. Očakáva sa, že ITV bude opäť raz vysielať cez víkend dve časti šou (v sobotu a nedeľu), Wau tak ponúkne v piatky dve časti za sebou.

Britský X Factor prichádza na slovenské obrazovky v čase, keď jeho tvorcovia začínajú v snahe zastaviť klesajúci trend sledovanosti experimentovať. V porote šou končí Louis Walsh, ktorý bol súčasťou programu od jeho absolútneho začiatku. Do poroty naopak prichádzajú dve mená, ktoré majú nalákať mladé publikum – Nick Grimshaw a Rita Ora. Všetky informácie o novej porote a rovnako to, prečo vyvolali vlnu kontroverzie, nájdete v tomto článku.

O šou X Factor Veľká Británia
Britská hudobná súťaž X Factor je najväčšou a najúspešnejšou televíznou šou v Európe. Víťazkou sezóny X Factor UK v roku 2013 bola Sam Bailey, v roku 2014 zvíťazil Ben Haenow.

V tohtoročnej sezóne 2015 sa zišla porota v zložení Simon Cowell, Cheryl Fernandez-Versini, Nick Grimshaw, Rita Ora. Najväčším prekvapením je návrat najvýraznejšej osobnosti a spolutvorcu šou, britského herca, spisovateľa a hudobného producenta Simona Cowella, ktorý v porote britského X Factoru nezasadal v žiadnej z posledných troch sezón, a to pre povinnosti v zahraničí, predovšetkým v americkej verzii šou a v iných hudobných súťažiach. Je totiž aj známy ako porotca v súťažiach American Idol, The X Factor USA a Britain´s Got Talent. Vlastní televíznu produkčnú a hudobnú spoločnosť a súčasne je spolutvorcom tak X Factoru, ako aj Superstar.

Na rozdiel od Superstar, do X Factoru sa môžu prihlásiť aj starší súťažiaci a sú rozdelení do troch kategórií – 16-24 rokov, 25 a viac rokov a skupiny. Do súťaže sa zapájajú aj traja členovi poroty, a to tak, že každý má na starosti jednu z kategórií.

Kastingy pre sezónu X FACTOR UK 2015 sa konali od 30. marca 2015 vo všetkých väčších mestách Británie a skončili sa 7. júna 2015 v Londýne. Pre záujemcov o účinkovanie platí jediné obmedzenie, a to, aby do 30. apríla 2015 dovŕšili vek 16 rokov.

Čítať viac...
Nahor