Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj okrem Trhliny sfilmuje ďalší napínavý román, zapojila sa do koprodukčnej detektívnej minisérie!

Televízia začala od jesene 2016 uvádzať produkčne náročnejšie kratšie seriálové projekty, pokračovať v nich bude aj naďalej.

Za sklom, 1890 či český seriál Svet pod hlavou so slovenskou účasťou sú súčasťou nového seriálového trendu, ktorým sa Joj rozhodla vybrať pred dvomi rokmi. Popri tradičnejších televíznych produkciách, akými sú napríklad Vlci, Oteckovia alebo dnes už aj čisto exteriérové seriály Horná Dolná či Prázdniny, ohlásila televízia prípravu produkčne náročnejších až filmovo nakrúcaných krátkych seriálov, v ktorých spracuje aj netradičnejšie námety.

K minisériám sa z už nakrútených projektov zaradí napríklad aj novinka Hotel nakrúcaná filmovým režisérom Michalom Kollárom v kaštieli v Budmericiach a Tomášove a v prostredí karpatských hôr. Nasadenie sa očakáva túto jar. Okrem prvej osemdielnej série Joj v brožúre na tento rok avizovala rovno prípravu ďalšej osmičky dielov v druhej sérii.

Televízia okrem toho koncom minulého roka rozbehla nakrúcanie televízneho mysteriózneho trileru Trhlina, ktorá sfilmuje známu rovnomennú knihu Jozefa Kariku. Pôjde o dosiaľ najkratší iba trojdielny projekt Joj, ktorý je uvádzaný aj ako trojdielny televízny film. “Chceme si zakaždým aj tak trochu imidžovo šplhnúť u divákov, navyše, baví nás vyrábať náročné projekty. Chceme produkovať kvalitu. Imidž sa nedá kúpiť a tieto seriály nám s ním veľmi pomáhajú,” povedal vlani pre Denník N riaditeľ Joj Group, Marcel Grega. Vo svojom najnovšom príspevku na Stratégiách navyše odhalil aj ďalší pripravovaný projekt.

Joj sa po seriáli Svet pod hlavou spojila s Českou televíziou aj pri príprave ďalšieho seriálového projektu, ktorý bude rovnako, ako Trhlina, vychádzať z knižnej predlohy. Televízie pracujú na sfilmovaní knihy Juraja Červenáka Krv prvorodených, ktorá je súčasťou Červenákovho knižného cyklu historických detektívok prípadov kapitána Steina a notára Barbariča. Krv prvorodených sa odohráva v rudolfínskej Prahe, posadená je tak do obdobia 16. storočia.

„Praha za vlády šialeného cisára Rudolfa II. je nebezpečné miesto. Zločin sa rozmáha ako nikdy predtým, ulice ovládajú bandy cudzích hrdlorezov, náboženské konflikty sa stupňujú, z politiky sa stala spleť intríg každého proti každému. Teraz sa však mestom šíri nová hrôza: tajomný únosca vraždí prvorodené deti významných katolíckych hodnostárov. Mystické znaky na telách obetí vedú Steina a Barbariča k okultistom v židovskej štvrti. Zdá sa však, že pozadie rituálnych vrážd je omnoho zložitejšie. Možno ide o rozsiahle sprisahanie, ktoré siaha až k členom panovníckeho dvora…“ znie anotácia knihy.

Televízna miniséria Krv prvorodených bude mať celkovo šesť častí. Réžie by sa mal aj v tomto prípade chopiť režisér filmu Červený kapitán, Michal Kollár. Ako uviedol autor knihy, Juraj Červenák, ide o projekt Českej televízie, v ktorom sa pri jeho príprave spojila s Joj ako koproducentom na slovenskej strane. „Televízia JOJ chce aj týmto spôsobom popularizovať kvalitné knižné diela, ktoré sú zároveň mimoriadne atraktívnymi námetmi pre televíznu a filmovú tvorbu,“ uviedol Grega, prečo televízia aktuálne rozpracovala hneď niekoľko projektov na motívy známych kníh.

Okrem sérií Krv prvorodených a Trhlina má v knižnej predlohe totiž základ aj nový pripravovaný film Sklenená izba, do ktorého Joj rovnako vstúpila. Ide o ambiciózny medzinárodný projekt, ktorý presiahne hranice Slovenska a Česka. Sklenená izba je filmom na motívy knihy The Glass Room autora Simona Mawera, ktorá vo Veľkej Británii vzbudila značný ohlas. Odohráva sa v Československu v legendárnej vile Tugendhat nachádzajúcej sa v Brne.

Sklenená izba prináša príbeh fiktívnej rodiny Landauerovcov, majiteľov vily. Samotný príbeh však vychádza zo skutočných udalostí a odohráva sa na pozadí divokých rokov 20. storočia, aj v časoch Protektorátu, kedy museli majitelia vilu opustiť. „Kryštalická dokonalosť Sklenenej izby pritom zasahuje nesmiernou gravitáciou každého, kto sa dostane do jej blízkosti. Iba málo kníh z poslednej doby dokázalo očami cudzinca postrehnúť československú realitu druhej polovice 20. storočia tak ako Sklenená izba Simona Mawera. Román je o to cennejší, že bol v roku 2009 nominovaný na najprestížnejšiu cenu anglicky hovoriaceho sveta The Man Booker Prize,“ píše vydavateľ českého prekladu knihy.

Dráma Sklenená izba bude kompletne nakrúcaná v angličtine. S výrobou sa má začať už tento mesiac, nakrúcanie má prebehnúť vo viacerých krajinách, okrem Česka aj Taliansku či Holandsku, odkiaľ pochádza aj predstaviteľka hlavnej postavy filmu. Tou sa stala hviezdna tvár seriálového fenoménu Game of Thrones, Carice van Houten, tvorcovia Sklenenej izby rovnako zlákali do snímky aktuálne ocenených najlepších európskych hercov v rámci European Film Awards, ktorými sú Claes Bang a slovenská herečka Alexandra Borbély. Tá posledne zahviezdila v maďarskom filme O tele a duši, ktorý sa prepracoval do užších nominácií na blížiacich sa Oscaroch v kategórii zahraničných filmov. Z lokálnych hercov si tiež zahrajú napríklad Karel Roden či Marián Mitaš.

Sklenenú izbu budú nakrúcať tvorcovia životopisnej drámy Masaryk. Stoja za ňou režisér Július Ševčík, producentom je Rudolf Biermann, ktorý stojí aj za filmami Kawasakiho růže, Jánošík – Pravdivá história, Román pro muže, Fontána pre Zuzanu 2 či Záhrada. Aj za poslednými dvomi spomínanými filmami stojí tiež známy slovenský kameraman Martin Štrba, ktorý bude po Masarykovi pracovať tiež na Sklenenej izbe.

Čítať viac...
Nahor