Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Joj a Plus budú v Česku nové stanice! Vysielať by mohli už do mesiaca!

Druhá najsledovanejšia televízna skupina na Slovensku, Joj Group, sa chystá expandovať do Česka. Licenciu na vysielanie by mohla dostať už do mesiaca.

Joj a Plus budú nové stanice v Česku. Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) v Česku dostala od spoločnosti Doneal patriacej Slovenskej produkčnej (vlastníkovi MAC TV, ktorej patria práva na vysielanie staníc Joj) žiadosť o udelenie licencie pre dve stanice. Ako sama rada hovorí, pôjde o dva nové kanály. „Z pohľadu českého právneho poriadku pôjde o nové samostatné programy, nakoľko budú vysielané na základe samostatných licencií,“ hovorí Petr Kozák, vedúci oddelenia licencií a registrácií v RRTV. Zo žiadosti vyplýva, že Doneal žiada o satelitné licencie.

Samotný program staníc však ešte nie je rade známy, prejednávaný bude na ústnom pojednávaní. To prebehne do mesiaca. „Po splnení všetkých zákonom stanovených predpokladov a náležitostí Rada nariadi do 30 dní ústne jednanie, potom by malo byť o licencii rozhodnuté. Ústne jednanie slúži k prejednaniu programových otázok (programovej skladby),“ vysvetľuje Kozák. Podľa aktuálnych zákonov musí prevádzkovateľ licencie zahájiť televízne vysielanie do 360 dní od nadobudnutia právoplatnosti licencie, inak mu ju môže Rada odňať. S vysielaním môže vysielateľ začať okamžite po získaní licencie. Pokiaľ Rada nebude mať s odobrením licencie problém, Joj a Plus by mohli spustiť svoje vysielanie v Česku aj do mesiaca. 

Napriek tomu, že podľa známych informácií by mohla mať Joj a Plus na Slovensku a v Česku totožný program, z hľadiska práv to nie je tak jednoduché. Na akvizície kupujú televízie práva pre konkrétne teritóriá, v prípade Joj sú kupované pre Slovensko. Jej seriály ako Kosti, Vtierka Castle či Simpsonovci má zakúpené v Česku Prima, napríklad série CSI zas Nova. Otázne je aj vysielanie federálnych projektov s Primou na českej verzii Joj a Plus.

Práve spomínané práva boli a sú predmetom sporov medzi televíziami a operátormi. Napríklad slovenskí operátori vytrvalo do svojich ponúk zaraďujú aj české stanice, tie protestujú, nakoľko práva nakupujú iba pre územie Česka. Rovnakí problém riešili aj slovenské televízie, Joj napríklad v roku 2009 rozposlala českým káblovým a satelitným operátorom list, v ktorom žiadala o stiahnutie jej staníc z ich ponuky. Z rovnakého dôvodu. V súčasnosti, ako potvrdzuje portál Mediaguru.cz, má Joj uzavreté zmluvy s českými operátormi na prevzaté vysielanie jej slovenskej verzie.

Čítať viac...
Nahor