Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

JOJ a Markíza opäť s podobným projektom – prečo?

Prečo sa naše komerčné televízie aj naďalej doťahujú a prinášajú podobné projekty? Prečo po ohlásení jedného príde krátko na to ohlásenie druhého a veľmi podobného. JOJ v piatok ohlásila, že v nastávajúcej sezóne prinesie na obrazovky slovenskú verziu X Factoru. Tri dni na to vyhlásila castingy na spevácku show Hlas Česko Slovenska aj Markíza. Pritom len nedávno vyhlásila castingy na kuchársku show, ktorá mala byť podľa našich informácií nosným projektom jarnej sezóny. Či sa Masterchef nakoniec dostane do vysielania je teraz otázne.

Skupina CME musí šetriť, najmä v Česku a na Slovensku sa dostala do výraznej straty a nový majiteľ sa rozhodol radikálne zasiahnuť. TV Nova už zrušila niekoľko projektov, zrušila svoju licenciu pre hudobný kanál MTV Czech a dokonca sa vzdala olympijskeho hokejového turnaja. Markíza ohlásila zatiaľ iba zrušenie stanice Fooor a šetrí napríklad prepúšťaním zamestnancov a organizačnými zmenami. Či to však bude stačiť, je otázne. Nova aj z tohto dôvodu dlho odmietala ísť do spoločného projektu Hlas Česko Slovenska, nakoľko prvý ročník nebol pre televíziu úspešný a vyrábať ďalší ročník v čase, keď sa škrtá, bolo rizikom. Nakoniec zmenila názor a vymenila kuchársku show za spievanie. Či to bolo správne rozhodnutie ukáže najbližšia budúcnosť. Nova takýto projekt nepotrebovala. Sledovanosť si dokáže získať inými formátmi, najmä pôvodnou seriálovou tvorbou a to i staršou.

Markíza ide v novej sezóne do boja podobnými prostriedkami ako každú jar, keď prinášala aj veľké show programy, na ktoré rezignovala na jeseň. Masterchef Markíze moc nevyšiel a tak tlačila skôr na projekt Hlas Česko Slovenska. Ten bol počas castingových kôl pomerne úspešný, išlo však o novinku. Či sa úspech zopakuje je ťažké predpokladať. Najmä ak so speváckou show prichádza aj konkurencia a hrozí presýtenie divákov. Prečo do tohto rizika Markíza ide, aj napriek finančným problémom, aj napriek zmene vo vedení televízie, je prekvapujúce. X Factor Slovensko, ktorý ohlásila JOJ, bude vo výhode už len tým, že ide o premiérový projekt, že ide o univerzálnejší projekt, kde sa môžu prihlásiť všetci. Formát Hlas Česko Slovenska hľadá skôr medzi profesionálnymi spevákmi. Rozhodujúce bude v tomto prípade zrejme zloženie poroty a obsadenie postu moderátora. To môže zásadným spôsobom ovplyvniť sledovanosť. Nova a Markíza podľa našich informácií uvažujú nad rovnakou porotou ako pred dvoma rokmi – Dara Rolins, Rytmus, Michal David a Josef Vojtek. Moderátorom by mohol byť možno Leoš Mareš, ktorý však aktuálne sedí na porotcovskej stoličke konkurenčných televízií v show Česko Slovensko má talent. JOJ bude mať buď čisto slovenskú porotu, alebo podľa našich informácie ešte stále nie je vylúčené otvorenie súťaže aj pre český trh. Mená možných porotcov nie sú známe, tvorcovia vraj už vedia meno moderátora, ktoré zatiaľ neprezradili.

Situácia, keď televízie nasadili dve podobné show a ohlásili to krátko po sebe, sa opakuje. Najznámejší priklad bol v roku 2010, keď JOJ a Prima ohlásili projekt Česko Slovensko má talent a následne Markíza s Novou prišli s pojektom Talentmania. V priamom súboji však uspel originálny formát Got Talent. Ako to dopadne tento raz?

 

Čítať viac...
Nahor