Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

RTVS náhle obrátila: Hniezdo zaraďuje aj 1. marca, odsúva veľký večer SND! Sťaží nástup novinke Joj

RTVS mala v priebehu pár týždňov vynechať svoj seriálový hit Hniezdo v programe hneď dvakrát, kým pri plánovaní programu sa vyškrtnutím seriálu netrápila, teraz narýchlo odsúva oslavy 100. výročia Slovenského národného divadla, ktoré budú takto vrcholiť okolo polnoci.

Nové programové vedenie RTVS pod hlavičkou herca a režiséra Mareka Ťapáka robí ďalší zo série náhlych a neštandardných krokov. Televízia sa pri plánovaní februárového a marcového programu nezaoberala nedeľnou kolíziou programov, keď na nedeľné večery naplánovala ako vysielanie nového seriálu Hniezdo, tak dvoch eventov – Krištáľové krídlo a prenos k oslavám významného 100. výročia SND. Tie pritom plynulé vysielanie Hniezda mali prerušiť.

Nakoľko sa Krištáľové krídlo vysiela v nedele začiatkom roka na Jednotke pravidelne, bývalé vedenie telerozhlasu riešilo túto kolíziu tak, aby nenarušilo divácku stabilitu a návyk pri nedeľných pôvodných seriáloch ako Kolonáda či Tajné životy, a vysielala ich v nedele súčasne s galavečerom. Ten bežal ako druhý večerný program po 21. hodine.

Nové vedenie tento krok nezopakovalo ani nevyužilo tento zvyk pri uvedení svojho nového seriálu Hniezdo a nechalo vysielanie Krištáľového krídla o 20:30. Nakoľko sa z jej nedeľného seriálu Hniezdo stal už od štartu hit, stretla sa v nemalou kritikou. Už o pár týždňov k tomu mala vynechanie Hniezda zopakovať.

Tentokrát však bolo výrazne pochopiteľnejšie. V nedeľu 1. marca totiž Slovenské národné divadlo oslavuje 100. výročie od uvedenia jeho prvej divadelnej hry, ktorou bola opera Bedřicha Smetanu Hubička. Pri tejto príležitosti je v historickej budove SND na 1. marca od 19. hodiny naplánovaný galaprogram, ktorý mala vzápätí v rovnaký nedeľný večer vysielať po dohode Jednotka ako udalosť od 20:30.

Televízia však na poslednú chvíľu zmenila plány a pripomenutie si významného národného jubilea odstrčila do druhého pásma. Kým v prípade Krištáľového krídla sa vynechaním Hniezda nezaoberala a nevyužila stratégiu bývalého vedenia, inšpiruje sa náhle až teraz, keď oslavy SND odsunie na 21:30 a predsa na 20:30 vytiahne seriál Hniezdo, ktoré tak napriek pôvodným plánom nakoniec nevynechá.

Hniezdo na 1. marca neavizovala v prvých a ani už publikovaných oficiálnych plánoch, keď v tomto prípade prirodzene mala nechať vyniknúť jeden z najvýznamnejších dní slovenskej kultúry. Zaradenie galaprogramu k 100. výročiu SND na 20:30 bolo o to prirodzenejšie, že samotný večer má trvať až dve a pol hodiny a podľa najnovších zmenených plánov tak potrvá až do hlbokej noci, keď vyvrcholí okolo polnoci. Naplánovaný je od 21:30 do 23:50.

Zo skúseností s extrémne dlhými šou vysielanými na Markíze ako The Voice, Let´s Dance či Tvoja tvár znie povedome vysielanými do 23. hodiny až 23:30, oproti prvej časti programov ku koncu pri obrazovke vydrží polovica až iba tretina divákov.

RTVS zároveň týmto krokom výrazne viac zamotá situáciu práve v túto konkrétnu nedeľu 1. marca. Joj totiž, zdá sa, chcela využiť uvoľnený priestor a práve na tento večer, taktiež zmenou programu, naplánovala štart svojho nového emotívneho seriálu Jenny, ktorým mohla osloviť pritom aj práve divákov hitu Jednotky. Seriálová novinka Joj takto bude mať konkurenciu výrazne náročnejšiu. Platí to o to viac, že sa aktuálne v nedele popri Hniezde a Superstar na Markíze nedarí šou V siedmom nebi, ktorá minulú nedeľu klesla do pozície večernej trojky na trhu. Lídrom bolo v celkovom počte divákov práve Hniezdo.

Čítať viac...
Nahor